AGA Scenariusz zajęć zintegrowanych

Scenariusz zajęć zintegrowanych

Dzień aktywności – klasa II

Temat bloku: Woda wokół nas.

Temat dnia: Co pływa co tonie?

Cel ogólne: poznawania sposobów zachowania się niektórych przedmiotów w wodzie

Cele szczegółowe:

Metody:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Obszary aktywności:

Przebieg zajęć

  1. Zabawy badawcze „Co pływa, co tonie”?

Doświadczenie 1

Na stoliku przed dziećmi przeźroczysta miska z wodą, wokół zgromadzone przedmioty: piórko, klucz, skorupy orzecha włoskiego, kamień, kapsel, spinacz, metalowa kulka, drewniana kulka, plastikowa kostka do gry itp.
Szacowanie przez dzieci:

Po oszacowaniu, wrzucanie przedmiotu do wody.

Wysuwają wniosek, że przedmioty: ciężkie-toną; lekkie-pływają

Doświadczenie 2

Dzieci dzielą się na cztery grupy i zajmują miejsca przy czterech stolikach.

Każda grupa otrzymuje miskę z wodą.

Każde dziecko otrzymuje taką samą ilość plasteliny, lepią z niej kulkę, umieszczają ją na wodzie – kulka opada na dno.

Następnie z kulki lepią „talerzyk” i ponownie umieszczają na wodzie – „talerzyk” pływa.

Wysuwają wniosek, że to czy przedmiot pływa, zależy od jego kształtu.

Doświadczenie 3

Każda grupa otrzymuje dwa jednakowe słoiki, jeden słoik zakręcają, drugi pozostawiają bez zakrętki.
Oba kładą na wodę i obserwują ich zachowanie (dzieci zauważają, że słoik z nakrętką pływa, a do słoika bez nakrętki wlewa się woda i słoik tonie.

Wysuwają wniosek, że w słoiku, który pływa jest powietrze, a w drugim – woda. Powietrze jest lżejsze od wody.

Grupy sprawdzają także co dzieję się z powietrzem, które znajdzie się pod wodą. W tym celu wkładają do misek z wodą odkręcone słoiki otworem do dołu. Delikatnie przechylają w bok, obserwuje co się dzieje i wyciągają wnioski.

  1. Rozmowa - podsumowanie obserwacji dokonanych przez uczniów.

  2. Zapisanie obserwacji w zeszytach: co tonie, co nie; od czego zależy czy przedmiot utonie (waga, kształt).

  3. Zadania matematyczne:
    - uczniowie klasyfikują przedmioty (wykorzystane we wcześniejszych doświadczeniach) na lekkie i ciężkie

-

  1. Praca plastyczna „Łódka” (sprawdzenie zdobytych wiadomości)
    Nauczycielka udostępnia dzieciom różnorodny materiał: styropian, skorupki orzecha włoskiego, kapsle, nakrętki, plastelina, wykałaczki, kolorowy papier. Dzieci robią łódeczki wg własnego pomysłu, tak, aby utrzymywały się na powierzchni wody.

