Praktyki wakacyjne 2

Magdalena Wejman 05.09.2013

Scenariusz zajęć zintegrowanych w przedszkolu

Grupa: 4-latki

Temat: Już jesteśmy w przedszkolu.

Cele:

- budowanie poczucia bezpieczeństwa, pokonywanie nieśmiałości, poczucia niepewności i przezwyciężanie strachu przed nowym otoczeniem

- stworzenie sytuacji sprzyjających nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych

- dziecko:

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: kredki, kartki z schematem piłki,

Przebieg zajęć:

  1. Zabawa na powitanie - „Witam was”

Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel wypowiada słowa: Witam wszystkie dzieci, które: (posiadają określoną cechę)”. Te dzieci, które ją posiadają machają do wszystkich rączką.

  1. Słuchanie opowiadania „Bartek zostaje przedszkolakiem” ilustrowanego obrazkami.

Nazywam się Bartek. Dzisiaj podobnie jak wy, jestem pierwszy dzień w przedszkolu. Kiedy musiałem pożegnać się z mamusią wcale nie płakałem. Podałem pani rękę i poszliśmy do szatni. Tam zobaczyłem swoją szafkę i zostawiłem w niej rzeczy. Potem szliśmy długim korytarzem. Na ścianach wisiały rysunki wykonane przez dzieci. Bardzo mi się podobały. Kiedy stanąłem w drzwiach sali byłem zachwycony. Tyle zabawek, popatrzcie sami. Samochody, lalki, klocki. Co jeszcze tutaj mamy?

Nauczycielka wspólnie z dziećmi przemieszcza się po sali kontynuując opowiadanie. Ogląda kącik przyrody, książki, widok z okna, zatrzymuje się przed drzwiami łazienki.

- Oto łazienka. Popatrzcie jakie małe umywalki i ubikacje. Specjalnie dla was. Każdy ma swój ręcznik. Musimy się bardzo starać żeby było tutaj zawsze czysto.

Pierwszy dzień pobytu Bartusia w przedszkolu dobiegał końca. Chłopiec starannie ustawił w swojej szafce kapcie, pożegnał panią i szybko pobiegł do czekającej na niego mamy.

- Pani specjalnie na powitanie dzieci udekorowała salę. Mamy nowe zabawki. Wszyscy opowiadali o wakacjach i poznałem nowych kolegów.

Piotruś chciał jak najprędzej podzielić się swoimi wrażeniami. Był bardzo przejęty i trochę było mu żal, że musiał pożegnać kolegów. Po powrocie do domu wyciągnął blok i farby.

- Namaluję mojego przyjaciela Mateusza - zdecydował.

- Wiesz mamusiu, Mateusz to nasz nowy kolega, tak przestawiła go pani. Muszę ci o nim opowiedzieć. Siedzimy razem podczas zajęć i posiłków. Pocieszam go kiedy jest smutny.

Mama słuchała z zaciekawieniem. Po chwili zwróciła się do syna.

- Często w nowym miejscu czujemy się samotni i zagubieni. Jest nam miło kiedy ktoś otoczy nas opieką. Może porozmawiam z mamą Mateusza i zaprosimy go do nas?

- Świetnie - pomysł bardzo spodobał się Bartusiowi.

Następnego dnia w przedszkolu podczas zabawy, Łukasz zachęcająco skiną dłonią w kierunku Bartka.

- Chodź do nas, ale bez niego - zaznaczył wskazując Mateusza.

- Jak możesz! To mój kolega i wasz także - oburzył się chłopiec.

Nagle zjawiła się pani.

- Jesteście gospodarzami sali. czy Mateusz będzie się dobrze czuł w naszej grupie?

Zapadła cisza. Jednak już po chwili wszyscy razem budowali z klocków garaże. Najokazalszy był garaż Mateusza.

- Twój jest najładniejszy - zachwycali się chłopcy przyjaźnie spogladając na kolegę.

Rozmowa kontrolowana na temat przedszkola:

- Gdzie wybrał się Bartek?

- Co to jest przedszkole?

- Po co dzieci chodzą do przedszkola?

- Co dzieci lubią robić w przedszkolu?

- Jak nazywał przyjaciel Bartka?

  1. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Stary niedźwiedź mocno śpi”

Nauczyciel wyznacza jedno dziecko na niedźwiedzia. Reszta dzieci łapie się za raczki, tworząc koło tak by, niedźwiedź był w jego środku. Niedźwiedź zakrywa oczy rękoma, a reszta dzieci w rytm śpiewu spaceruje do koła. Na słowa „Trzecia godzina” dzieci zatrzymują koło, a na słowa „niedźwiedź łapie” niedźwiedź łapie jedno dziecko. Złapana osoba zostaje niedźwiedziem.

  1. Zabawa ruchowa „Figurki”

Dzieci biegają po sali. Na hasło „figurki” zatrzymują się i tworzą z ciała figurkę (stając nieruchomo w pozycji, w jakiej zastało je hasło)

  1. Zabawa naśladowcza „Fryzjer”

Do zabawy potrzebne są krzesła (ilość o połowę mniejsza niż dzieci) rozstawione w różnych miejscach Sali. Dzieci dopierają się w pary. Część dzieci siada na krzesła i odgrywają rolę klientów salonu fryzjerskiego, a pozostali są fryzjerami. Na hasło:

- mycie- myją głowę

- ręcznik – wycierają głowę

- strzyżenie – udają obcinanie włosów

- suszenie – suszą włosy

- pożegnanie – podają sobie ręce

  1. Zabawa integracyjna na zakończenie- „Iskierka przyjaźni”

Uczestnicy stoją w kręgu, trzymając się za dłonie. Prowadzący mówi „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg niech powróci do mych rąk.” I lekko ściska osobę stojącą po prawej stronie. Osoba ta przekazuje iskierkę dalej.

  1. Praca plastyczna – „Piłka”

