SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYCZNYCH W PRZEDSZKOLU

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYCZNYCH W PRZEDSZKOLU

Grupa: 3-latki

Temat: Znamy różne zwierzęta.

Cele ogólne:

- rozpoznawanie wyglądu psów i kotów oraz ich odgłosów;

- wprowadzenie do uważnego słuchania

Cele operacyjne:

Dziecko:

- zna i śpiewa piosenkę;

- ilustruje ruchem utwory muzyczne;

- gra na instrumentach;

- chętnie i aktywnie uczestniczy w zajęciach muzycznych

Metody:

- czynne; - oglądowe;

- aktywnej percepcji; - odtwórczej aktywności ruchowej; - ze słuchu; - twórcze.

Formy:

- słuchanie muzyki; - ruch przy muzyce; - śpiew; - gra na instrumentach.

Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, płyta CD z nagraniem odgłosów zwierząt, płyta CD z nagraniem piosenki pt. „Piesek Tereski”, z piosenką Feliksa Rybickiego „Kot i mysz” oraz z piosenką C. Saint-Saensa „Karnawał zwierząt”, ilustracje przedstawiające psy i koty, tamburyna, bębenki, trójkąty, grzechotki, kolorowe kulki papieru.

Przebieg zajęć:

L.p. Czynności nauczyciela: Metody i formy
1.

Zabawa na powitanie.

Dzieci witają się między sobą kolejno: rękami, nogami, brzuszkami, plecami, głowami, itd.

2. Nauczycielka prezentuje dzieciom ilustracje przedstawiające dwa najpopularniejsze zwierzęta domowe: psa i kota. Następnie odtwarza dzieciom płytę CD z odgłosami tych zwierząt (szczekanie, mruczenie, warczenie, itd.). Dzieci mają za zadanie odgadnąć, które odgłosy należą do którego zwierzęcia i dopasować je do ilustracji.

Metody:

oglądowe, czynne

Formy: SŁUCHANIE MUZYKI

3.

Nauczycielka prosi dzieci o zajęcie miejsc na dywanie i uważne przesłuchanie piosenki „Piesek Tereski”.

Mała Tereska dostała pieska.

A ten piesek hau! – cztery łapy miał. Dzieci pokazują 4 palce.

A ten piesek hau! – cztery łapy miał

Mała Tereska dostała pieska .

A ten piesek – hau! – długie uszy miał. Dzieci robią z dłoni uszy z obu stron głowy.

Mała Tereska dostała pieska.

A ten piesek – hau! Z tyłu ogon miał Dzieci łączą dłonie za plecami.

Mała Tereska dostała pieska.

A ten piesek hau!- czarne oczka miał. Dzieci wskazują na swoje oczy.

Mała Tereska dostała pieska.

A ten piesek hau! – mokry nosek miał Dzieci dotykają swojego nosa.

Mała Tereska dostała pieska.

A ten piesek cicho! Ciii! Dzieci przykładają palec do ust.

W budzie teraz śpi. Dzieci robią poduszeczkę z dłoni i przykładają do policzka.

A ten piesek – cicho! Ciii!

W budzie sobie śpi.

Po wysłuchaniu piosenki, nauczycielka zadaje pytania odnośnie piosenki: co dostała Tereska?; ile łap miał piesek?; jakie miał uszy?; co miał z tyłu?; jakie miał oczka?; jaki miał nosek?; gdzie spał piesek Tereski?

Ponowne słuchanie piosenki. Dzieci śpiewają wyrazy dźwiękonaśladowcze: hau, hau, hau i ilustrują ruchem tekst piosenki.

Metody:

aktywnej percepcji, odtwórczej aktywności ruchowej

Formy: SŁUCHANIE MUZYKI,

RUCH PRZY MUZYCE

3. Nauczycielka śpiewa po dwa wersy piosenki „Piesek Tereski”, a zadaniem dzieci jest powtórzenie. Podobnie robią z kolejnymi dwoma wersami. Następnie, razem z nauczycielką śpiewają poznany tekst. Tak starają się poznać całą piosenkę.

Metody: ze słuchu

Formy: ŚPIEW

4. Nauczycielka przedstawia dzieciom różne instrumenty muzyczne i prosi dzieci o ich nazwanie: trójkąty, kołatki, bębenki, grzechotki, tamburyny. Nauczycielka rozdaje dzieciom instrumenty, po czym wstukuje różne rytmy na poszczególnych instrumentach, a dzieci mają za zadanie powtórzyć zasłyszany rytm na swoim instrumencie. Następnie dla lepszego utrwalenia słów piosenki „Piesek Tereski” nauczycielka poleca dzieciom dostosowanie gry na swoich instrumentach do rytmu piosenki i włącza płytę CD z piosenką.

Metody: twórcze, ze słuchu

Formy:

GRA NA INSTRUMENTACH

5. „Kot i mysz” – improwizacja ruchowa do utworu Feliksa Rybickiego „Kot i mysz”. Reagowanie ruchem na zmiany tempa, natężenie dźwięku. Dzieci tworzą własne pomysły na ukazanie rytmu i melodii.

Metody: aktywnej percepcji, twórczej aktywności ruchowej

Formy: RUCH PRZY MUZYCE

6.

„Koty bawią się kłębuszkami” – zabawa z elementem Czworakowanie przy akompaniamencie żywej muzyki.

Przebieg: Dzieci – kotki chodzą na czworakach. Popychają przed sobą papierowe kulki raz jedną, raz drugą ręką. Zatrzymują się i pokazują kulki w górze. Nauczycielka sprawdza, czy żaden kotek nie zgubił kłębuszka.

Metody: czynne

Formy: RUCH PRZY MUZYCE

7. Nauczycielka włącza płytę CD z utworem C.Saint-Saensa – „Karnawał zwierząt” i prosi dzieci o zastanowienie się, jakie zwierzę zostało zaprezentowane w utworze. Dzieci w tym czasie odpoczywają leżąc na dywanie.

Metody: aktywnej percepcji

Formy: SŁUCHANIE MUZYKI

8.

Zabawa „Budzenie się kota”.

Dzieci spacerują jak kotki – na czterech „łapach”. Na umówiony sygnał zatrzymują się i robią „koci grzbiet” (nauczyciel wcześniej demonstruje dzieciom, jak należy wykonać „koci grzbiet”).

Następnie, dzieci wstają i próbują chodzić jak najciszej, tak jak robią to koty, gdy nie chcą by ktoś je usłyszał.

Dzieci siadają „po turecku”, zaciskają dłonie w pięści, a potem otwierają je, mocno rozprostowując palce, próbując tak jak koty chować i wysuwać pazurki. Powtarzają ćwiczenie kilka razy.

Metody:

czynne

