Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 4 (wiewiórka)

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 4-5 letnich

przez Izabelę Jagodzińską nauczycielkę

Przedszkola Miejskiego nr 228 w Łodzi

Obszar edukacyjny: Poznawanie i rozumienie siebie i świata.

Temat: Wiewiórka szykuje zapasy na zimowe czasy.

Cele ogólne:

poznawanie wybranych zwierząt żyjących w naturalnym środowisku: wiewiórka,

kształcenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi do sześciu.

Cele operacyjne:

dziecko posługuje się w czasie zabaw liczebnikami głównymi w zakresie od 1 do 6,

dziecko przeliczy wylosowane oczka na dużej kostce oraz materiał przyrodniczy (szyszki, orzechy) podczas zabawy matematycznej,

dziecko śpiewa i bawi się przy piosence „Wiewióreczko – sąsiadeczko”,

dziecko integruje się z innymi dziećmi w czasie zabawy w kole.

Metody (wg M. Kwiatowskiej):

metoda słowna: żywego słowa, rozmowa, objaśnienia, piosenka,

metoda percepcyjna: pokaz, obserwacja, ilustracje, sylwety,

metoda czynna: zadań stawianych do wykonania.

Forma organizacyjna:

praca z całą grupą,

praca indywidualna.

Formy aktywności:

słowna,

ruchowa,

muzyczna,

plastyczna.

Pomoce: dwie sylwety wiewiórek na patyku, drzewo z dziuplą, koszyk z orzechami

i szyszkami, duża kostka, obręcz (dziupla wiewiórki), emblematy wiewiórek i orzechów, wesołe i smutne wiewiórki, wiersz, piosenka.

Przebieg:

Powitanie:

Witam wszystkie dziewczynki.

Witam wszystkich chłopców.

Witam dzieci, które lubią zbierać szyszki i orzechy.

Wysłuchanie wiersza „Wiewiórki” Bronisłwy Ostrowskiej przy wykorzystaniu sylwet wiewiórek.

„Wiewiórki”

Wiewiórki młode dwie

na sośnie się spotkały:

Jak pani spędza dnie?

co robi przez dzień cały?

Ja skaczę cały dzień,

ciesząc się ciepłym słonkiem,

ub śpię zaszyta w cień,

nakrywszy się ogonkiem.

A proszę pani ja, gromadzę wciąż zapasy.

Na czas gdy zima zła,

pokryje śniegiem lasy.

Rozmowa z dziećmi na temat zapasów wiewiórki w oparciu o treść utworu literackiego

i dziuplę drzewa. Wspólne przeliczenie orzechów, żołędzi i szyszek znajdujących się

w dziupli drzewa.

Zabawa w kole ze śpiewem piosenki „Wiewióreczko – sąsiadeczko”.

Sąsiadeczko, wiewióreczko,

co masz oczka czarne.

Nie bójże się, pokaż w lesie,

gdzie masz swą spiżarnię.

Wszędzie mam, tu i tam,

czego chcecie, to wam dam.

Fik – myk! Hyc – hyc!

Czego chcecie, to wam dam.

Sąsiadeczko, wiewióreczko,

co masz rude łapki,

jeśli łaska, sypnij z góry

orzeszków do czapki.

Dałabym nawet sześć,

lecz co w zimie będę jeść?

Fik – myk! Hyc – hyc!

Był orzeszek, nie ma nic!

„Pomagamy wiewiórce zbierać zapasy na zimę” – zabawa matematyczna. Na środku ustawiona duża obręcz (dziupla) oraz koszyk z orzechami i szyszkami. Dzieci rzucają po kolei kostką oraz przeliczają ilość oczek. Wylosowana liczba oczek wskazuje ile dziecko ma włożyć do dziupli orzechów i szyszek.

„Wiewiórki w dziuplach” – zabawa ruchowa. Dzieci dobierają się trójkami. Dwoje dzieci zwraca się przodem do siebie i podaje ręce tworząc dziuplę dla wiewiórki. Trzecie dziecko oznaczone emblematem jest wiewiórką i wchodzi do środka. Na zapowiedź „wiewiórki

z dziupli” dzieci oznaczone emblematem biegają po sali. Na hasło „Uwaga! lis” – wiewiórki wracają do dziupli. Zmiana 3x.

„Przysmaki wiewiórki” – wykonanie pracy przy stoliku. Narysuj w kole tyle orzechów, ile wskazuje liczba kropek w okienku: I poziom - trzy orzechy, II - poziom cztery orzechy.

„Orzeszki” zabawa integracyjna w kole. Dzieci losują z woreczka emblematy przedstawiające orzechy oraz emblemat wiewiórki. Do środka koła wchodzi „wiewióreczka”.

Kto ty jesteś?

Wiewióreczka

A ta druga?

Moja córeczka

Gdzie ty mieszkasz?

Na drzewie

Chcesz orzeszka?

No pewnie.

Orzeszki, orzeszki tańczą wokoło,

przypatrz się wiewiórko, jak nam wesoło.

Prościutko stoimy, pięknie cię prosimy,

Wybierz z nas jednego,

powiem ci smacznego.

Ewaluacja. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat zabaw prowadzonych przez nauczycielkę. Wybór uśmiechniętej lub smutnej wiewiórki, w zależności od tego czy dzieciom podobało się zajęcie i czy dobrze się na nim bawiło.

Opracowała: Izabela Jagodzińska

Literatura:

„Kalendarz muzyczny w przedszkolu” Urszula Smoczyńska – Nachtman,

ABC czterolatka rozkład materiału Anna Łada – Grodzicka (wiersz „Wiewiórki” Bronisławy Ostrowskiej).

