Scenariusz zajęć metodą dobrego staru - litera I


Scenariusz zajęć w klasie IV
prowadzonych metodą dobrego startu

  1. Data i miejsce: 02.03.2007, SOSW nr 1 Gdynia

  2. Czas trwania: 2 godziny lekcyjne

  3. Temat zajęć: Wprowadzenie i utrwalenie pisowni litery drukowanej „I” na podstawie piosenki „Izabelka”.

  4. Osoby prowadzące: mgr Magdalena Kisiel, mgr Marta Rewers, mgr Sylwia Romanowska

  5. Cele edukacyjne:

- kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała;

- rozpoznawanie i nazywanie stron ciała;

- utrwalanie umiejętności rozróżniania kierunków: przód-tył;

- usprawnianie motoryki dużej i małej;

- zabawy rytmizujące czynności analizatora słuchowego, kinestetyczno- ruchowego;

- kształtowanie pojęć: igła, szycie, igraszka, indyk, igloo;

- doskonalenie umiejętności opisu oraz dostrzegania różnic i podobieństw;

- wprowadzenie i utrwalenie znaku graficznego litery „I”;

- czytanie globalne;

- poznanie piosenki „Izabelka”;

- polisensoryczne poznanie litry „ I”;

- odtwarzanie wzoru - uwzględnienie zasady stopniowania trudności;

  1. Cele operacyjne:

- uczeń wie jak wygląda litera „I”;

- uczeń rozumie zwroty i słowa użyte w piosence „Izabelka”;

- zna oraz rozpoznaje prawą i lewą stronę, wskazuję prawą i lewą ręką określone kierunki;

- usprawnił swoje umiejętności w zakresie motoryki dużej i małej;

- usprawnił czynności analizatora słuchowego, kinestetyczno-ruchowego poprzez zabawy rytmizujące;

- potrafi czytać wyrazy zawierające literę „I”;

- potrafi odwzorowań literę „I” ;

- potrafi posługiwać się igłą podczas szycia na brystolu;

  1. Metody:

  • Formy: zajęcia lekcyjne, zbiorowe, jednolite i zróżnicowane

  • Środki i pomoce: obrazki oraz etykiety przedstawiające wyrazy rozpoczynające się
    i zawierające „I”: igła, igloo, indyk, śliwka; skakanka, bębenki, wzory do polisensorycznego poznania litery, tacki z kaszą, wzory litery do piania po śladzie, igły kordonek, blok techniczny z zaznaczonymi miejscami do szycia, flamastry, magnetofon, płyta z nagraniem piosenki „Izabelka”

  • Przebieg zajęć:

  • Zajęcia wstępne:

      1. Powitanie: piosenka „Witaj (imię dziecka)”;

      2. Ćwiczenia usprawniające orientację w schemacie ciała: