09.10.08, pedagogika


Scenariusz zajęć dla klasy III

Data: 09.10.2008

Prowadzący: Liszka Katarzyna

KRĄG TEMATYCZNY:

Najlepiej razem.

TEMAT DNIA:

Ręce mogą mówić

CEL OGÓLNY:

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń zna:

Uczeń potrafi:

METODY:

FORMY ORGANIZACYJNE:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Zilustrowanie ruchem, gestem, mimiką (bez słów) historyjki z życia dzieci w domu i poza domem wymyślonych w zespołach kilkuosobowych.

Odgadywanie treści przedstawionych wydarzeń oraz ustalanie środków, jakimi to osiągnięto.

  1. Wypowiedzi uczniów dotyczące różnych sposobów zdobywania wiedzy, przekazywania informacji, wyrażania uczuć.

- Nawiązywanie do doświadczeń i przeżyć dzieci związanych z życiem ludzi niepełnosprawnych, np. niewidomych.

- Rola znaków graficznych i dźwiękowych (język pisany i mówiony).

- Znaczenie umiejętności posługiwania się językami obcymi.

- Rola internetu.

  1. Ciche czytanie tekstu ze zwróceniem uwagi na imiona bohaterów opowiadania.

  2. Sprawdzian cichego czytania ze zrozumieniem.

Dzieci (po wykonaniu sprawdzianu) wychodzą na środek klasy i wyrażają gestem, ruchem, mimiką swoje odczucia. Koledzy próbują odgadnąć rodzaj przeżyć i dodają otuchy, pocieszają bądź składają gratulacje.

  1. Wypowiedzi uczniów dotyczące bohaterów opowiadania połączone z wyszukiwaniem odpowiednich fragmentów tekstu.

  2. Ocena postępowania Krzysia.

  3. Wymyślanie i zapisywanie tytułu opowiadania.

- Rozważania przedstawionych propozycji.

- Argumentowanie wyboru najlepszych i najciekawszych tytułów.

  1. Podkreślanie w tekście czasowników w liczbie pojedynczej.

  2. Język migowy

- Jakimi zmysłami poznają świat ludzie niesłyszący?

Przedstawienie zdania: To jest mój kolega za pomocą języka migowego.

  1. Przedstawienie za pomocą języka migowego zdań zapisanych na kartkach.

- Dzieci losują kartki i opracowują zdania w zespołach. Pozostali uczniowie próbują odgadnąć treść prezentowanych zdań, korzystając z podręcznika oraz kart technicznych.

- Ja idę do domu.

- Ja mam duży parasol.

- Proszę jeść!

- To jest mój kolega,

- To jest mój dom.

  1. Wyjaśnianie pisowni wyrazów z ó wyszukanych w tekście opowiadania.

  2. Pisanie z pamięci wyrazów z ó niewymiennym i sprawdzanie ich pisowni w słowniczku ortograficznym.

Nauczyciel poleca napisanie jak największej liczby wyrazów z ó niewymiennym. Dzieci czytają zapisane wyrazy, porównują - kto zapisał poprawnie najwięcej wyrazów.

Ja idę do domu.

Ja mam duży parasol.

To jest mój dom.

To jest mój kolega.

Proszę jeść!


