tango-projekt, konspekty- język polski


Katarzyna Rzeszótko

Spec. nauczycielska

Rok IV, gr. 2.

Cykl lekcji poświęconych lekturze Tango Sławomira Mrożka w

II klasie liceum.

Na lekcjach poruszone zostaną tematy:

  1. Oblicze rzeczywistości lat powojennych w dramacie S. Mrożka Tango. (1godz.)

Cele ogólne:

Cele operacyjne:
Uczeń:

Metody: praca z tekstem literackim.

Formy pracy: praca indywidualna, grupowa, na forum klasy.

Środki dydaktyczne: Tango S. Mrożek.

Po wszystkich czynnościach wstępnych, uczniowie dzielą się wrażeniami po przeczytaniu lektury. Nauczyciel rozdaje im kartki zadaniem do uzupełnienia. Następnie starają się wyjaśnić tytuł. Po tej części następuje podział na grupy- każda ma opowiedzieć treść jednego z aktów. Uczniowie na podstawie tego, co powiedzieli wcześniej zastanawiają się nad tym, jakie oblicze powojennej rzeczywistości pokazuje Sławomir Mrożek w Tangu, a także jaka jest ona w XXI-szym wieku. Następnie dochodzi do wspólnego podsumowania lekcji przez uczniów. W ławkach (dwójkami) sporządzają notatkę. Na końcu lekcji jeden z uczniów odczytuje na forum klasy to, co napisali.

  1. Bohaterowie Tanga Sławomira Mrożka. (1godz.)

Cele ogólne:

Cele operacyjne:
Uczeń:

Metody: praca z tekstem literackim, analiza.

Formy pracy: praca indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: Tango Sławomira Mrożka.

  1. Podczas tej lekcji uczniowie doskonalą swoje umiejętności z zakresu charakterystyki i oceny bohaterów. Nauczyciel dzieli klasę na grupy- każda z nich ma scharakteryzować przydzielonych bohaterów. Po przedstawieniu opisów na forum klasy, każdy z uczniów wybiera jednego z bohaterów, który najbardziej mu się spodobał i wyjaśnia, dlaczego. Następnie zastanawiają się nad odpowiedzią na postawione przez nauczyciela pytanie: Jaką rolę odgrywa Edek w rodzinie Artura i Jaką wiedzę przekazują sobie pokolenia? Na końcu posumowanie lekcji i sporządzenie notatki przez uczniów.

  1. Tango- jaka jest współczesna rodzina?.. (1godz.)

Cele ogólne:

Cele operacyjne:
Uczeń:

Metody: praca z tekstem literackim, dyskusja sterowana.

Formy pracy: praca indywidualna i zbiorowa.

Środki dydaktyczne: Tango S. Mrożka.

Po przypomnieniu, o czym była poprzednia lekcja uczniowie rozmawiają na temat rodziny- czym ona dla nich jest. Starają się także wyjaśnić, co oznacza słowo rodzina. Po tej części następuje dyskusja sterowana, kiedy to nauczyciel zadaje uczniom odpowiednie pytania. Po zakończeniu dyskusji uczniowie formułują wnioski i zapisują je w postaci notatki w zeszytach. Nauczyciel zadaje pracę domową: Co grozi społeczeństwu, które wychowuje dzieci bez systemu wartości? Ma to być dłuższa wypowiedź pisemna, która zostanie zebrana i sprawdzona przez nauczyciela.

Temat: Oblicze rzeczywistości lat powojennych w dramacie S. Mrożka Tango.

Cele ogólne:

Cele operacyjne:
Uczeń:

Metody: praca z tekstem literackim.

Formy pracy: praca indywidualna, grupowa, na forum klasy.

Środki dydaktyczne: Tango S. Mrożka.

PRZEBIEG LEKCJI

Wprowadzenie

  1. Czynności organizacyjne.

  2. Określenie celów lekcji.

  3. Zapisanie tematu lekcji na tablicy.

  4. Uczniowie dzielą się z wrażeń, jakich odczuli w trakcie czytania.

Rozwinięcie

  1. Uczniowie otrzymują kartę pracy z zadaniem do uzupełnienia.

Tango jako dramat przestrzega zasady trzech jedności: