III m kl 4 6 Bujanowska

KONKURS NA SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

„KIBIC NA SZÓSTKĘ”

INFORMACJE WSTĘPNE:

Klasa: 4, Szkoła Podstawowa

Przedmiot nauczania: wychowanie fizyczne

Liczba uczniów: 26

Czas trwania lekcji: 45 min.

TEMAT LEKCJI: Wyścigi na wesoło z uwzględnieniem zasad fair play – Kibic na szóstkę.

CELE LEKCJI: Kształtowanie wśród uczniów postaw zgodnych z zasadami kulturalnego kibicowania i fair play w sporcie.

UCZEŃ UMIE dopingować swoją drużynę w sposób kulturalny.

UCZEŃ WIE jaka jest różnica między kibicem na szóstkę a pseudokibicem.

UCZEŃ POTRAFI rywalizować zgodnie z zasadami fair play.

UCZEŃ STOSUJE różne formy kibicowania (hasła, piosenki, okrzyki, plakaty itp.).

METODY PRACY STOSOWANE PODCZAS LEKCJI: twórcza, odtwórcza, burza mózgów, pogadanka;

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE: wydruk z Internetu definicji słów KIBIC I PSEUDOKIBIC, puzzle z widniejącym hasłem „JESTEM KIBICEM NA SZÓSTKĘ” ( przedstawiające wzorowych kibiców Reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn), brystol, klej, nożyczki, flamastry, bibuła, artykuły i zdjęcia z gazet o tematyce sportowej, balony, tuby zrobione z bloku technicznego, grzechotki (plastikowe butelki z kamykami w środku), plakaty z hasłami dopingującymi drużyny; sprzęt sportowy wykorzystywany do zadań w wyścigach: 4 pachołki, gazety, 2 piłeczki pingpongowe, 2 rakietki do tenisa stołowego, balony, 2 piłki do siatkówki.

PROPONOWANA PRACA DOMOWA: na 3 dni przed planowanymi zajęciami klasa zostaje podzielona na dwie 12 – osobowe drużyny (6 zawodników i 6 kibiców, którzy co dwie konkurencje będą zamieniać się rolami – czyli wszyscy ćwiczą i wszyscy są kibicami). Uczniowie otrzymują pisemne instrukcje i zalecenia dotyczące zasad udziału w „zawodach” – każda drużyna przygotowuje 8 haseł dopingujących swoją drużynę (doping nie może zawierać treści obraźliwych dla przeciwnika), a także przygotowują plakaty i pompony oraz grzechotki. Przygotowane przez uczniów hasła i okrzyki będą prezentowane i oceniane pomiędzy konkurencjami sportowymi.

ZAŁĄCZNIKI: obrazek zawierający hasło „ JESTEM KIBICEM NA SZÓSTKĘ”, który należy ułożyć z puzzli w czasie jednej z konkurencji, pisemne instrukcje dla uczniów dotyczące udziału w „zawodach”.

BIBLIOGRAFIA: R. Trześniowski „Gry i zabawy ruchowe”.

UWAGI: Ćwiczenia w wyścigach można dobrać i zmieniać dowolnie – w zależności od tego, jakie umiejętności chce się doskonalić i jaki jest to rodzaj lekcji. Należy zwrócić uwagę na poprawność wykonania zadania domowego, na treść haseł dopingujących oraz na jakość ich wykonania i zaprezentowania, a także na dokładność wykonywanych ćwiczeń.

EWALUACJA: Pogadanka na końcu zajęć, podczas której uczniowie własnymi słowami definiują pojęcie KIBICA i PSEUDOKIBICA oraz wyjaśniają na czym polega zasada FAIR PLAY; stworzenie i zaprezentowanie gazetki ściennej zatytułowanej „KIBIC NA SZÓSTKĘ”.

PRZEBIEG LEKCJI:

  1. Część wstępna: (3 min.)

  1. Część główna A: (10 min.)

Ćwiczenia wykonywane w biegu:

Ćwiczenia wykonywane w marszu:

Ćwiczenia wykonywane w biegu:

Ćwiczenia wykonywane w miejscu:

Ilość powtórzeń danego ćwiczenia należy dostosować do poziomu umiejętności i możliwości grupy.

  1. Część główna B: (28 min.)

X X X X X X

KONKURENCJE:

  1. Bieg z rozłożoną na brzuchu gazetą. Gazety nie wolno przytrzymywać ramionami (gdy gazeta upadnie, należy wrócić do miejsca, w którym się to stało i kontynuować bieg). W pierwszej kolejności ocenić należy poprawność wykonania zadania, a dopiero później szybkość. Przyznanie punktu za wygrany wyścig.

  1. Bieg z kozłowaniem piłki – w jedną stronę prawą ręką, w drugą – lewą ręką. W pierwszej kolejności ocenić należy poprawność wykonania zadania, a dopiero później szybkość. Przyznanie punktu za wygrany wyścig.

ZMIANA KIBICÓW I ZAWODNIKÓW (zamiana ról)

  1. Bieg z piłeczką pingpongową ułożoną na rakietce do tenisa stołowego trzymana w prawej ręce. Powrót z rakietką trzymaną w lewej ręce. Piłeczki nie wolno przytrzymywać dłonią, palcem itp. (Gdy piłeczka upadnie, należy ją złapać i wrócić do miejsca, w którym się to stało, a następnie kontynuować bieg.) W pierwszej kolejności ocenić należy poprawność wykonania zadania, a dopiero później szybkość. Przyznanie punktu za wygrany wyścig.

  1. Bieg na czworakach: przy pomocy dmuchnięć, należy przetoczyć po parkiecie piłeczkę pingpongową na drugą stronę. Piłeczki nie wolno dotykać. Kolejna osoba startuje w momencie, gdy piłeczka i zawodnik! miną pachołek. W pierwszej kolejności ocenić należy poprawność wykonania zadania, a dopiero później szybkość. Przyznanie punktu za wygrany wyścig.

ZMIANA KIBICÓW I ZAWODNIKÓW (zamiana ról)

  1. Podskoki obunóż z balonem trzymanym między kolanami. (Gdy balon wypadnie, należy go złapać i wrócić do miejsca, w którym się to stało, a następnie kontynuować wyścig.) W pierwszej kolejności ocenić należy poprawność wykonania zadania, a dopiero później szybkość. Przyznanie punktu za wygrany wyścig.

  1. Bieg w podporze tyłem z balonem ułożonym na brzuchu. Balon nie może być przytrzymywany rękoma. (Gdy balon wypadnie, należy go złapać i wrócić do miejsca, w którym się to stało, a następnie kontynuować wyścig.) W pierwszej kolejności ocenić należy poprawność wykonania zadania, a dopiero później szybkość. Przyznanie punktu za wygrany wyścig.

ZMIANA KIBICÓW I ZAWODNIKÓW (zamiana ról)

  1. Bieg z podbijaniem balona – w jedną stronę prawą ręką, w drodze powrotnej – lewą ręką. Następna osoba startuje dopiero w momencie, gdy zawodnik i balon miną pachołek.(Gdy balon wypadnie, należy go złapać i wrócić do miejsca, w którym się to stało, a następnie kontynuować wyścig.) W pierwszej kolejności ocenić należy poprawność wykonania zadania, a dopiero później szybkość. Przyznanie punktu za wygrany wyścig.

  1. Należy przetransportować balon na drugą stronę bez użycia rąk w taki sposób, by nie miał on styczności z parkietem. (Gdy balon wypadnie, należy go złapać, ale nie rękoma! i wrócić do miejsca, w którym się to stało, a następnie kontynuować wyścig.) W pierwszej kolejności ocenić należy poprawność wykonania zadania, a dopiero później szybkość. Przyznanie punktu za wygrany wyścig.

KIBICE I ZAWODNICY ŁĄCZĄ SIĘ! W 12 – OSOBOWYCH GRUPACH BIORĄ UDZIAŁ W OSTATNIEJ KONKURENCJI.

  1. Należy ułożyć z 14 puzzli obrazek z widniejącym hasłem „JESTEM KIBICEM NA SZÓSTKĘ”, przedstawiający wzorowych kibiców Reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn. (Każda drużyna ma swoje puzzle.) Tę konkurencję wygrywa zespół, który jako pierwszy ułoży układankę.

Przyznanie punktów za tę konkurencję.

  1. Część końcowa: (4 min.)

    Podsumowanie punktacji, nagrodzenie zwycięskiej drużyny oklaskami i balonami z napisami: np. Kasia - KIBIC NA SZÓSTKĘ (napis wykonany flamastrem).

    Zbiórka, podsumowanie i omówienie zajęć. Próba stworzenie przez uczniów definicji KIBICA NA SZÓSTKĘ i PSEUDOKIBICA. Zaprezentowanie stworzonej podczas lekcji przez osoby niećwiczące gazetki (oraz umieszczenie jej podczas przerwy w gablocie sportowej w widocznym miejscu na korytarzu szkolnym), pożegnanie.

Opracowała: Anna Bujanowska

Szkoła Podstawowa nr 17

w Gorzowie Wielkopolskim

