SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU TERAPII INTEGRACJI SENSORYCZNEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU TERAPII INTEGRACJI SENSORYCZNEJ

 

Klasa: 3-4 ( troje dzieci).

 

Cele:

-          ćwiczenie ruchów naprzemiennych,

-          poprawa działania systemu dotykowego, propioceptywnego i przedsionkowego,

-          stronność  ciała i przekraczanie linii środkowej ciała.

 

Przebieg zajęć.

 

1.Ćwiczenia dotykowe:

-          przywitanie palców,

-          wycieranie poszczególnych palców ręcznikiem, nazywanie palców,

-          wskazywanie ręki lewej i prawej, nałożenie kolorowej gumki na rękę prawą.

Stymulacja systemu dotykowego, stronność ciała.

 

2.Ćwiczenia na platformie podwieszanej ze stabilizatorem w pozycji leżącej na brzuchu . Zbieranie z podłogi po jednym woreczku i wrzucanie do kosza. Ręce pracują naprzemiennie: raz prawa, raz lewa. Platforma jest w ruchu. Woreczki mają różny kształt, kolor i są wypełnione różnymi materiałami.

Stymulacja systemu przedsionkowego, dotykowego, stronność ciała, percepcja wzrokowa.

 

3.Jazda na deskorolkach w różnych pozycjach - przewożenie figur geometrycznych wskazywanych przez terapeutę.

Stymulacja systemu przedsionkowego, percepcji wzrokowej.

 

4.Malowanie palcem na plecach kolegi figur, które ten ma odgadnąć.

Stymulacja systemu dotykowego.

 

5.Jazda na deskorolce z przeciąganiem się po linie – przewożenie klamerek:

-          określanie kolorów wybranych przez dziecko klamerek,

-          wysłuchanie instrukcji,

-          liczenie i zabieranie w każdym przejeździe innej liczby klamerek ( 1, 2 i 3),

-          przewożenie i zapinanie na tekturce.

Stymulacja przedsionkowa, propiocepcja, planowanie motoryczne, napięcie mięśniowe.

 

6.Pudło ze skarbami.

Dotykanie przedmiotów ukrytych w pudełku. Określanie, co to jest.

Stymulacja systemu dotykowego.

 

 

 

 

 

 

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z TERAPII INTEGRACJI         SENSORYCZNEJ

 

Terapia jednego dziecka.

 

Cele:

-          zmniejszenie wrażliwości ucznia na bodźce dotykowe,

-          poprawa działania systemu propioceptywnego i przedsionkowego,

-          stronność ciała i przekraczanie linii środkowej ciała.

 

 

Przebieg zajęć.

 

1.Ćwiczenia dotykowe:

-          szczotkowanie ciała z dociskiem na stawy,

-          „ wałkowanie ” piłką ( dziecko leży na brzuchu), nazywanie części ciała oraz stron prawa-lewa.

Stymulacja systemu dotykowego, propiocepcji i stronności ciała.

 

2.Ćwiczenia na platformie ze stabilizatorem, w leżeniu na brzuchu ( na  platformie dodatkowo leży szorstka mata) :

-          samodzielne wprawienie się w ruch przez odpychanie się rękami od podłoża,

-          zbieranie obręczy z podłogi i rzuty na kołek,

-          odczytywanie wyrazów eksponowanych przez terapeutę i szukanie ich na podłodze ( rozłożone karteczki dookoła platformy).

Stymulowany system dotykowy, propiocepcja, system przedsionkowy i percepcja wzrokowa.

 

3.Ćwiczenia na platformie bez stabilizatora: próba siadu.

System przedsionkowy, planowanie ruchu.

 

4.Jazda na deskorolce w różnych pozycjach ( w siadzie, klęku, w leżeniu na plecach i na brzuchu). Przewożenie woreczków z rzutem do kosza.

System przedsionkowy, percepcja wzrokowa, planowanie ruchu.

 

5. Toczenie się:

-          po materacu i wycieraczkach z fiksacją wzroku,

-          „ naleśnik” – zawijanie się w koc i folię bąbelkową.

System dotykowy, wzrokowy, propiocepcja, planowanie ruchu.

 

6.Ćwiczenia dotykowe - odszukiwanie stopami ukrytych pod materacem krążków.

System dotykowy.

 

7.Rzuty do kosza piłkami o różnych fakturach z równoczesnym bujaniem na huśtawce. Zabieranie piłki lewą ręką z prawej strony i prawą ręką z lewej strony.

System przedsionkowy, wzrokowy, dotykowy, planowanie ruch, przekraczanie linii środkowej ciała.

 

8.” Konik”- spokojne bujanie się w pozycji leżącej ( na plecach i na brzuchu) z równoczesnym słuchaniem piosenki. Opowiadanie treści piosenki.

System przedsionkowy, percepcja słuchowa.

