Mały Książę cz 2

Konspekt do lekcji przeprowadzonej w Gimnazjum nr 39 im. Józefa Dietla w Krakowie, dnia 7.03.2013r. w kl. II c (2 jednostki lekcyjne)

Temat lekcji: W podróży z „Małym Księciem”.

Prowadząca : Klaudia Kuźma

Cele lekcji:

Cel główny :

Uczeń zna podstawowe informacje na temat kompozycji i treści lektury.

Cele szczegółowe:

poziom wiadomości :

Uczeń:

- wie jaka jest budowa książki.

- zna treść lektury.

- zna cechy kompozycyjne utworu.

- zna kontekst biograficzny w utworze.

poziom umiejętności:

Uczeń:

- potrafi wskazać nadawcę, adresata i odbiorcę dedykacji w lekturze.

- potrafi sporządzić notatkę dotyczącą świata przedstawionego w utworze.

- potrafi poprzeć swoją wypowiedź odpowiednim cytatem z lektury.

-potrafi wyszczególnić najważniejsze informacje z tekstu.

- formułuje wnioski płynące z konfrontacji dziecka z dorosłym.

- określa potrzeby, dążenia i pragnienia postaci z „Małego Księcia”.

poziom postaw:

Uczeń :

- dba o kulturę i poprawność języka w swoich wypowiedziach.

Metody kształcenia:

  1. Asymilacji wiedzy – pogadanka.

  2. Praktyczne – ćwiczebna.

Formy organizacji pracy:

  1. Praca zbiorowa.

  2. Praca indywidualna.

  3. Praca grupowa.

Bibliografia:

Merytoryczna:

  1. Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Warszawa 1995.

Merytoryczna :

  1. Schiff S. , Antoine de Saint Exupéry : Wielki mały książę XX wieku., Warszawa 1998.

  2. Migeo M., Saint-Exupery., Warszawa 2003.

  3. Saint Exupery A., Mały Książę., Warszawa 2000.

Przebieg zajęć:

Budowa lekcji Przebieg lekcji Uwagi
Wprowadzenie
  1. Czynności porządkowe : powitanie z uczniami i sprawdzenie obecności.

  2. Nauczyciel pyta uczniów :

- Co to jest dedykacja?

- Co można dedykować i komu ?

- Gdzie i w jaki sposób można zamieścić dedykację?

- Czy ktoś z was zadedykował coś komuś? Jeżeli nie to czy chciał by to zrobić?

- Komu Antoine de Saint-Exupery zadedykował „Małego Księcia” ?

Opracowanie
  1. Nauczyciel przedstawia biografię Leona Wertha.

Dziennikarz, krytyk sztuki, eseista, pisarz. Leon Werth urodził się w Remiremont w 1878 w rodzinie żydowskiej. Studiował literaturę, pracował w wielu różnych redakcjach. W 1913 roku opublikował swoją pierwszą powieść Biały Dom - przeżycia z kliniki chorego na raka mózgu pacjenta.

W 1931 roku poznał Antoine de Saint-Exupery'ego. Mimo dzielących ich 22 lat, stali się wielkimi przyjaciółmi. Zmarł w Paryżu, 13 grudnia 1955.

  1. Uczniowie zapisują temat lekcji : W podróży z „Małym Księciem”.

  2. Nauczyciel pyta jak zbudowana jest więc książka, prosi aby uczniowie wymienili pozostałe części kompozycyjne. Zapisanie notatki do zeszytów :

Kompozycja „Małego Księcia”:

- dedykacja,

- tekst podzielony na 17 rozdziałów,

- adnotacja do czytelnika.

  1. Nauczyciel pyta jak zbudowana jest książka ( posiada okładkę grzbiet, stronę przedtytułową i tytułową ).

  2. Nauczyciel mówi o stałych elementach, tj. logo wydawnictwa, nazwisko tłumacza.

  3. Nauczyciel mówi, że oryginalnymi elementami książki są autorskie ilustracje, adnotacja na stronie przedtytułowej, dedykacja i komentarz do rysunku na ostatniej stronie.

  4. Nauczyciel pyta uczniów na jakiej zasadzie toczy się akcja i podaje definicję do zeszytu :

Retrospekcja – przypomnienie sobie minionych wydarzeń, przeżyć, powrót do przeszłości.

  1. Uczniowie podają czas akcji miejsce akcji, narratora i bohaterów czasu teraźniejszego i partii retrospektywnych. Nauczyciel zapisuje na tablicy, uczniowie do zeszytów:

Czas teraźniejszy Wspomnienia
Narrator pilot narrator w wieku 6 lat
Czas akcji 8 dni

- 1 rok podróży Małego Księcia,

- wspomnienia z dzieciństwa narratora,

- opis wydarzeń sprzed 6 lat

Miejsce akcji Pustynia Sahara

- Ziemia,

- asteroida B 612 (planeta Małego Księcia),

- inne planety, które odwiedził Mały Książę.

Bohaterowie Mały Książę, pilot

- Róża,

- Król Próżny,

- Pijak,

- Bankier,

- Latarnik,

- Starszy Pan – geograf,

- inne róże,

- lis,

- Zwrotniczy,

- Kupiec.

  1. Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy i prosi każdą z nich o wybór lidera. Grupy naradzają się z liderem, którą z 6 planet, które odwiedził Mały Książę, chcieliby opisać.

  2. Uczniowie wybierają planetę, po czym ich zadaniem jest narysowanie tej planety lub jej symbolu i napisanie wewnątrz rysunku:

- Czym zajmowali się mieszkańcy tych planet?

- Jakie były ich potrzeby, pragnienia i dążenia?

- Jaka była reakcja Małego Księcia na spotkanie z mieszkańcami? Wypowiedź potwierdź cytatem.

  1. Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy, które nauczyciel zapisuje w tabeli. Wnioski dotyczące dwóch planet, które nie były analizowane przez grupy nauczyciel uzgadnia z całą klasą. Uczniowie przepisują tabelę do zeszytów:

Spotkana osoba Co robi, jakie ma potrzeby, dążenia, pragnienia. Reakcja Małego Księcia.
Król

- wydaje rozkazy,

- nie znosi nieposłuszeństwa,

- jest pewny swojej władzy,

- sensem jego istnienia jest panowanie nad innymi,

- pilnuje etykiety.

„Dorośli są bardzo dziwni.”
Próżny

- przekonany o własnej wyższości,

- wymaga podziwu, poklasku, uwielbienia,

- docierają do niego tylko pochwały.

„Dorośli są zdecydowanie śmieszni.”
Pijak - wstydzi się, że pije, więc pije żeby o tym zapomnieć. „Dorośli są naprawdę bardzo, bardzo śmieszni.”
Bankier

- zajęty liczeniem,

- nie pozwala sobie na odpoczynek,

- poważny,

- nie dostrzega świata,

- wydaje mu się, że posiada gwiazdy, ponieważ potrafi je zliczyć.

„To zabawne. To poetyczne. Ale to nie jest zbyt poważne. Dorośli są jednak nadzwyczajni.”
Latarnik

- zapala i gasi jedną jedyną latarnię,

- pracuje bez wytchnienia.

„Jego praca jest pożyteczna, bo jest ładna. Nie wydaje mi się śmieszny, bo nie zajmuje się tylko sobą.”
Geograf

- zapisuje spostrzeżenia badaczy ,

- wydaje mu się, że jest zbyt ważną osobą, by opuścić biuro,

- sprawdza moralność badaczy, żąda dowodów,

- interesują go tylko rzeczy trwałe, niezmienne, wieczne,

- na pytanie Małego Księcia o różę nie potrafi odpowiedzieć, bo jest to rzecz efemeryczna – ulotna.

„ Moja róża jest efemeryczna… i ma tylko cztery kolce dla obrony przed niebezpieczeństwem. A ja zostawiłem ją zupełnie samą…”
  1. Nauczyciel pyta uczniów czym więc różną dorośli od dzieci. Uczniowie zapisują cechy do zeszytów :

Dorośli :

  • pragną władzy, lubią rządzić

  • nie rozumieją innych

  • są samotni

  • ulegają nałogom

  • nie widzą piękna świata

  • przywiązują wagę do pozorów

  • patrzą na świat stereotypowo

  • są zapracowani

Dzieci :

  • nie osądzają innych

  • poszukują przyjaźni

  • zachwycają się światem

  • są dociekliwe

  • są naturalne

  • przeżywają wzruszenia

  • cieszą się z drobiazgów

  • są autentyczne, szczere.

Utrwalenie
  1. Nauczyciel wraz z uczniami podsumowuje wnioski płynące z lekcji :

- Dorośli mogliby nauczyć się od dzieci wielu ważnych w życiu rzeczy.

- Dorośli nierzadko powinni brać przykład z dzieci.

- W każdy dorosły powinien pamiętać o tym, ze kiedyś był dzieckiem i zachować w sobie trochę z dzieciństwa.

