scenariusze metody aktywne

Katarzyna Jaśpińska

Gr PPR1

I rok II stopnia Pedagogika Przedszkolna

Aktywne metody nauczania – referat

Wprowadzenie

Reforma szkolnictwa spowodowała głębokie zmiany w programach nauczania. Zdecydowanie zaczęto preferować odejście od encyklopedycznego modelu zdobywania wiedzy na rzecz zaktywizowania uczniów do twórczych działań i kreatywności. Na kryzys dotychczasowych metod stosowanych w edukacji złożyły się też inne czynniki - społeczne i psychologiczne. Dotąd stosowane tradycyjne metody nauczania opierały się na nauczycielu, jako wyłącznym źródle wiedzy, ewentualnie na pracy zespołowej. Najczęściej były to: wykład informacyjny, opis, opowiadanie, prelekcja i pogadanka. Aktualnie zmienia się rola nauczyciela w procesie nauczania. Z pozycji wykładowcy staje się organizatorem i koordynatorem pracy uczniów, aktywizując ich do działań twórczych. W tym procesie tradycyjne metody już nie wystarczą. Nauczyciele zadają sobie pytanie: jak uczyć, aby uczniowie przyswoili określone informacje i potrafili odnieść je do swoich doświadczeń?

Przygotowanie młodego człowieka do życia w społeczeństwie, zalewanego potokiem informacji i konsumpcji, jest trudnym zadaniem i wymaga aktywnej postawy zarówno od nauczyciela, jak i od ucznia. Najistotniejsza w procesie nauczania, decydująca o sukcesie stosowanych metod, jest skuteczna komunikacja pomiędzy uczniem i nauczycielem.

Wprowadzając metody aktywizujące uczniów należy pamiętać o podstawach psychologicznych dotyczących preferencji i percepcji uczniów, koncentracji i dekoncentracji, aktywizowania i wyciszania. Należy uwzględnić, że od zastosowanej metody zależy średnia zdolność zapamiętywania uczniów.

Piramida zapamiętywania

AKTYWNE METODY NAUCZANIA

Aktywne (aktywizujące) metody nauczania są technikami pracy grupowej, które szczególnie pobudzają aktywność uczniów. Ułatwiają one proces uczenia się, czyniąc naukę bardziej urozmaiconą, a przez to przyjemniejszą i łatwiejszą; ożywiają atmosferę w klasie, często dając niespodziewane efekty w pracy z uczniami słabszymi. Uczniowie przyzwyczajeni do zdobywania wiedzy i umiejętności metodami aktywnymi są bardziej samodzielni, bardziej krytyczni, łatwiej formułują sądy i opinie, chętniej i odważniej biorą udział w publicznych wystąpieniach. Niektóre z tych technik wymagają od nauczyciela specjalnego przygotowania, ale z pewnością rezultaty są tego warte.

Najczęściej stosowane aktywne metody nauczania to:

- Analiza procesu podejmowania decyzji przy pomocy drzewa decyzyjnego

- Burza mózgów

- Dyskusja punktowana

- Debata (analiza argumentów “za i przeciw”)

- Gry dydaktyczne

- Elementy dramy (wchodzenie w role);

- Metaplan,

- Praca w małych grupach;

- Symulacje;

- Studium przypadku

- Przyjmowanie i ocena różnych punktów widzenia

- Uczenie innych uczniów, uczenie się od nich

- Tenis słowny

DRZEWO DECYZYJNE

Metoda ta jest graficznym zapisem analizy problemu. Służy dokonaniu właściwego wyboru i podjęciu decyzji z pełną świadomością jej skutków.

Przebieg

- Sformułowanie problemu, który uczniowie wpisują w pień drzewa.

- Określenie celów i wartości najbardziej istotnych dla podejmującego decyzję; uczniowie zapisują je w koronie drzewa.

- Zaproponowanie jak największej liczby rozwiązań, które należy wpisać w gałęzie drzewa.

- Określenie pozytywnych i negatywnych skutków każdego rozwiązania z punktu widzenia stawianych celów i przyjętych wartości.

- Podjęcie najwłaściwszej decyzji.

Schemat drzewa decyzyjnego można wypełniać indywidualnie lub w grupach.

Schemat drzewa decyzyjnego(od góry):

- cele i wartości,

- skutki pozytywne,

- skutki negatywne,

- możliwe rozwiązania,

- sytuacja wymagająca decyzji(pień).

Zasady burzy mózgów

• każdy pomysł jest dobry

• ważniejsza jest liczba pomysłów niż ich jakość

• każdy pomysł zapisujemy w formie podanej przez autora

• nie komentujemy pomysłów

• nie krytykujemy pomysłów

• wszyscy na równych prawach bierzemy udział w zgłaszaniu pomysłów

• zgłaszamy pomysły w wyznaczonym czasie

Etapy burzy mózgów

• sformułowanie problemu

• wytwarzanie pomysłów

- każdy pomysł jest zapisywany

- cel: zgromadzenie jak największej liczby pomysłów

• krytyczna analiza pomysłów

- ustalenie kryteriów oceny (np. realność, zyski/straty, akceptacja większości)

- ocena wg przyjętych kryteriów

• wybór rozwiązania

• decyzja o wprowadzeniu wybranego rozwiązania

Dyskusja punktowana

Cele:

1. Metoda lekcyjna pozwalająca nauczycielowi na diagnozę:

a. zasobu wiadomości ucznia

b. umiejętności logicznego i krytycznego myślenia

c. umiejętności zbierania i wykorzystywania argumentów

d. postaw wobec innych dyskutantów

2. Jest to metoda, która stanowi alternatywę dla tradycyjnego odpytywania i jednocześnie pozwala na zebranie szerszego materiału dotyczącego postępów ucznia nie tylko w nauce, ale także w rozwoju jego postaw i kultury osobistej.

3. Przyzwyczaja uczniów do komunikowania się w sposób merytoryczny, otwarty, kulturalny itp.

Zasady prowadzenia dyskusji punktowanej

1. W dyskusji punktowanej bierze udział kilku uczniów (tych, którzy podlegają ocenie), natomiast pozostali przysłuchują się jej.

2. Ocenie podlegają zarówno treści merytoryczne, jak i zachowanie uczniów podczas wymiany myśli.

3. Ocenianie następuje w formie przydzielanych punktów na specjalnej karcie do punktowania.

4. Dyskusja trwa określony czas (8 – 20 min) w zależności od tematu i wieku uczniów.

5. Uczestnicy posługują się planem dyskusji (aby nie odbiegać od tematu).

6. Mogą korzystać z notatek sporządzanych podczas trwania dyskusji.

Zasady oceniania dyskusji punktowanej

Ocenie podlegają:

treści merytoryczne

+

• prezentowanie informacji opartej na faktach lub uzyskanej w drodze badań

• komentarz do informacji lub uzupełnienie

_

• robienie nieistotnych uwag

• ataki osobiste

elementy wypowiedzi

+

• zajęcie stanowiska w omawianej kwestii

• wciągnięcie innego ucznia do dyskusji

• rozpoczęcie dyskusji

• zadawanie pytań wyjaśniających

_

• monopolizowanie dyskusji

zachowanie podczas dyskusji

+

• zwrócenie uwagi, gdy ktoś odbiega od tematu lub planu dyskusji

_

• przerywanie

• zachowania niewerbalne w trakcie wypowiadania się innych uczestników dyskusji

DEBATA „ZA” I „PRZECIW”

Metoda może być wykorzystana przy omawianiu kontrowersyjnych tematów. Zadaniem uczniów jest zaprezentowanie argumentów „za” i „przeciw” oraz przekonanie innych do swoich poglądów. Uczniowie dowiadują się, jak należy dyskutować, wyrażać swoje zdanie bez prowokacji i osobistych ataków. Wprowadzając tę metodę, nie należy narzucać uczniom swojego punktu widzenia. Każda grupa musi mieć taki sam czas na wypowiedź.

Przebieg

- Określenie tematu debaty.

- Podział uczniów na dwie grupy.

- Wyznaczenie czasu na przygotowanie argumentów.

- Prezentacja argumentów.

- Podsumowanie wyników debaty oraz ocena jakości i siły argumentów.

- Na zakończenie można przeprowadzić w formie tajnego głosowania badanie opinii uczniów na dany temat.

GRY DYDAKTYCZNE – SYMULACJE

Dzięki tej metodzie uczniowie uczestniczą w symulowanym wydarzeniu odgrywając role autentycznych postaci. Przedstawiane wydarzenia mają związek z rzeczywistością, naśladują bądź odtwarzają realia. Uczeń nie ma napisanego tekstu, który miałby wygłosić. Dostaje jedynie krótką charakterystykę postaci do odegrania i dość dokładny opis okoliczności, w jakich postać tą należy umiejscowić. Na podstawie tych materiałów oraz własnej wiedzy dotyczącej wycinka rzeczywistości, który symulacja ma odtwarzać, uczniowie swobodnie interpretują zdarzenia, dając upust swej wyobraźni. Nauczyciel bądź wskazany przez niego uczeń pełni rolę obserwatora i notuje uwagi dotyczące zachowań poszczególnych uczestników symulacji. Bardzo dobre efekty daje powtórzenie tej samej symulacji, ze zmianą przy podziale ról. Podsumowaniem całej gry będzie omówienie i próba wyjaśnienia poszczególnych motywacji zachowań postaci biorących w niej udział.

Należy pamiętać o wyprowadzeniu Uczniów z ról przed zakończeniem lekcji

ELEMENTY DRAMY – WCHODZENIE W ROLE

Drama jest formą w pełni świadomie przygotowanej improwizacji, którą opiera się na określonym temacie zawierającym konflikt. Zjawisko konfliktu wydobywa istnienie nastroju i atmosfery, co w naturalny sposób stwarza możliwości przeżywania. W dramie wykorzystuje się zmysły, wyobraźnię, ruch, mowę. Najbardziej istotne jest w niej autentyczne przeżycie emocji odgrywanej postaci. Drama nie jest inscenizacją, ani teatrem, ale jest działaniem w fikcyjnej sytuacji, budowaniem doświadczeń w zaaranżowanym przez nauczyciela wycinku rzeczywistości. W dramie nie ma publiczności, wszyscy biorą w niej udział. Ważne jest, aby nauczyciel był także uczestnikiem dramy. Całą uwagę kierujemy w dramie na cel, którym jest zrozumienie cudzych przeżyć i emocji, nieważne są zaś uzdolnienia aktorskie uczniów.

Drama przyczynia się do bogatego rozwoju wewnętrznego uczniów, uczy koncentracji na sobie i innych, wykorzystuje zmysły, rozwija kreatywność, dodaje pewności siebie i pobudza inwencję.

Sposób przeprowadzenia:

Nauczyciel proponuje temat, który niesie jakiś konflikt czy problem. Razem z uczniami aranżuje wnętrze klasy - może to być kilka rekwizytów, jakieś elementy skromnej dekoracji. Krótko przedyskutowują wspólnie temat, dzieląc się doświadczeniami. Następnie rozpoczyna się gra, którą można na każdym etapie przerwać i przeanalizować. Ważne, by uczniowie poznali motywy, jakimi kierują się ludzie w swoim postępowaniu, w jaki sposób reagują na określone zachowania innych. W edukacji obywatelskiej najszersze zastosowanie ma drama społeczna, która odwołuje się do bezpośrednich doświadczeń uczniów. Dzięki niej uczniowie mogą poznać różne aspekty życia codziennego i rozwijać świadomość społeczną.

METAPLAN

Metoda ta pozwala na spokojne zbadanie omawianego zagadnienia i wspólne szukanie najlepszego rozwiązania. Skłania do krytycznej analizy faktów, formułowania sądów i opinii.

Przebieg

- Podział klasy na grupy.

- Przygotowanie plakatu.

- Przedstawienie problemu.

- Określenie czasu dyskusji.

- Tworzenie plakatu:

Następnie:

• Uczniowie odpowiadają na pytanie: Jak jest? (Jak było?). Odpowiedzi zapisują na karteczkach, które przyklejają w wyznaczonym miejscu na plakacie. Jest to diagnoza stanu aktualnego.

• Następnie notują na karteczkach odpowiedzi na pytanie: Jak być powinno? i podobnie przyklejają kartki w odpowiednim miejscu plakatu. Pytanie to ma sprowokować odpowiedzi wskazujące możliwości poprawy sytuacji.

• Uczniowie zapisują na karteczkach odpowiedzi na pytanie:, dlaczego nie jest (nie było) tak, jak być powinno? i przyklejają je w wyznaczonym miejscu plakatu. Na tym etapie pracy uczniowie powinni zastanowić się nad przyczynami powstałych nieprawidłowości i błędów.

• Uczniowie zapisują wnioski na karteczkach, które przykleją w wyznaczonym miejscu na plakacie. Wnioski muszą doprowadzić do poprawy sytuacji zgodnie z sugestiami drugiego pytania: Jak być powinno?

• Sprawozdawcy prezentują efekty pracy grup.

• Wnioski ze wszystkich plakatów mogą być zebrane jako wspólne rozwiązanie problemu.

GRAFFITI

Metoda ta kształci twórcze myślenie w atmosferze dobrej zabawy. Umożliwia twórcze rozwiązywanie problemów. Można ją wykorzystać na wiele różnych sposobów.

Stwarza uczniowi możliwość dzielenia się własnymi pomysłami.

Przebieg

• Nauczyciel dzieli klasę na grupy.

• Określa czas pracy.

• Każda grupa otrzymuje plakat z rozpoczętym opowiadaniem (zdaniem).

• Uczniowie dopisują ciąg dalszy wydarzeń.

• Po upływie wyznaczonego czasu przekazują plakat następnej grupie.

• Plakaty krążą od grupy do grupy zgodnie ze wskazówkami zegara.

• Zadanie kończy się w momencie, kiedy plakat wróci do grupy macierzystej.

• Uczniowie wieszają plakaty i odczytują opowiadanie.

KULA ŚNIEGOWA

Jest to metoda przydatna przy tworzeniu definicji. Polega na przechodzeniu od pracy indywidualnej do grupowej. Daje każdemu uczniowi szansę na sformułowanie swoich myśli na dany temat, nabycia nowych doświadczeń i umiejętności komunikowania się.

Przebieg

Uczniowie wypisują wszystkie informacje na dany temat.

Następnie w parach odczytują swoje materiały, dyskutują, wybierają istotne cechy i tworzą wspólną definicję, którą zapisują na kartce.

Pary łączą się w czwórki, czwórki w ósemki itd. i w ten sposób ustalają wspólną definicję, którą zapisują na dużej kartce.

MAPA MENTALNA

Mapa mentalna umożliwia wizualne opracowanie problemu, służy uporządkowaniu myśli. Pozwala na szybkie i łatwe zapamiętywanie potrzebnych informacji. Może być zrealizowana np. w formie kwiatu, drzewa, mapy nieba, z wykorzystaniem rysunków, obrazów, zdjęć, symboli, haseł, krótkich zwrotów, itp.

METODA TRÓJKĄTA

Jest to metoda umożliwiająca twórcze rozwiązywanie problemów. Trójkąt odwrócony wierzchołkiem do dołu symbolizuje problem. Trójkąt podtrzymywany jest przez przyczyny (z lewej strony) i sposoby usunięcia przyczyn (z prawej strony).

Przebieg

Nauczyciel formułuje problem do rozwiązania.

Następnie rozdaje uczniom po dwie kolorowe kartki.

Uczniowie na jednej kartce wpisują wszystko to, co pomaga, a na drugiej to, co przeszkadza w rozwiązaniu problemu.

Uczniowie odczytują swoje propozycje.

Nauczyciel zapisuje na tablicy tylko te przyczyny, które przeszkadzają rozwiązać problem.

Każdy uczeń przyczepia do tablicy cenę sklepową (karteczkę samoprzylepną lub magnes) przy przyczynie, jego zdaniem najistotniejszej.

Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy i każdej daje jeden plakat z narysowanym trójkątem.

Uczniowie wpisują w trójkąt jedną z trzech przyczyn, które otrzymały największą liczbę punktów.

Grupy zastanawiają się nad głównymi przyczynami, podtrzymującymi problem, i zapisują je na podporach trójkąta z lewej strony.

Uczniowie zastanawiają się, w jaki sposób usunąć przyczyny podtrzymujące problem, i w pisują swoje propozycje na podporach trójkąta z prawej strony.

Sprawozdawcy grup przedstawiają problemy i sposoby ich rozwiązania

POKER KRYTERIALNY

Poker kryterialny jest grą dydaktyczną, która może być wykorzystana jako wprowadzenie do tematu lekcji, ustalenie ważności kryteriów lub na lekcjach podsumowujących i utrwalających wiadomości. Do gry potrzebne są plansze i zestawy kart z wypisanymi hasłami dotyczącymi określonego zagadnienia.

Przebieg:

• Nauczyciel dzieli klasę na grupy.

• Ustala reguły gry.

• Jeden z uczniów rozdaje karty graczom w grupie.

• Rozpoczynający grę wybiera ze swojego zestawu kartę z hasłem, które według niego jest najważniejsze, i kładzie ją na polu z kryteriami pierwszorzędnymi.

• Kolejni uczniowie postępują tak samo.

• W trakcie gry może nastąpić wymiana kart na poszczególnych polach – decyzję o zmianie karty podejmuje cała grupa.

• Karta, którą usunięto z planszy, wraca do właściciela.

• Wygrywa uczeń, który jako pierwszy umieści swoje karty na planszy.

• Przedstawiciele grup prezentują swoje plansze. Odczytują kryteria, które uznali za pierwszorzędne, i uzasadniają swój wybór. Nauczyciel lub uczeń zapisuje kryteria pierwszorzędne na tablicy.

• Plansza do gry może mieć tylko dwa pola: kryteria pierwszo i kryteria drugorzędne.

POTFOLIO

Jest to metoda polegająca na zbieraniu do teczek materiałów na temat wybrany przez uczniów lub podany przez nauczyciela. Wymaga systematycznego zbierania i porządkowania zdobytych informacji. Umożliwia planowanie, organizowanie i oceniania własnego uczenia się.

PUZZLE

Jest to metoda wymuszająca współpracę: aby uzyskać pozytywny wynik każdy uczeń musi skorzystać z pomocy (wiedzy i umiejętności) innego ucznia.

PUZZLE I (uczniowie pracują w tzw. grupach eksperckich)

Przebieg

Każda grupa otrzymuje do przestudiowania inną część tematu, działu itp. Grupy mają za zadanie przedyskutować, rozpracować swoje materiały.

Uczniowie muszą na tyle dobrze zrozumieć tekst, aby móc przekazać zdobytą wiedzę.

Na hasło „start” uczniowie dobierają się w grupach tak, żeby w skład każdego nowego zespołu wszedł jeden ekspert, który czytał inną partię materiału.

Eksperci relacjonują, czego się nauczyli w swoich grupach.

Wracają do swoich grup i konfrontują zdobytą wiedzę. Sprawdzają czy wszyscy nauczyli się wszystkiego.

PUZZLE II

Przebieg

Każdy uczeń w grupie otrzymuje materiał do przestudiowania.

Na hasło „start” uczniowie po kolei relacjonują grupie to, czego się nauczyli.

Nauczyciel sprawdza, czy uczniowie z poszczególnych grup opanowali całość materiału.

ROZMOWA NAUCZAJĄCA

Nauczyciel stawia pytania i oczekuje od uczniów odpowiedzi zgodnych z logicznym tokiem lekcji. Pytania powinny być jasno sformułowane i dostosowane do poziomu uczniów. Odpowiadając na pytania, uczniowie porządkują wiadomości i uzyskują nowe informacje.

RYBI SZKIELET

Metoda ta znana jest jako schemat przyczyn i skutków.

Przebieg:

• Na plakacie lub tablicy nauczyciel rysuje schemat przypominający rybi szkielet. W głowie ryby wpisuje dowolny problem.

• Uczniowie metodą burzy mózgów wymieniają główne czynniki, które miały wpływ na powstanie danego problemu. Wpisują je na tzw. dużych ościach.

• Nauczyciel dzieli uczniów na tyle grup, ile jest dużych ości. Każda grupa otrzymuje jeden czynnik główny (dużą ość) i w określonym czasie stara się odnaleźć przyczyny, które na niego wpłynęły.

• Przedstawiciele grup wpisują czynniki szczegółowe (małe ości) na schemat.

• Z czynników szczegółowych (małych ości) uczniowie wybierają, ich zdaniem, najistotniejsze.

• Uczniowie wyciągają wnioski i rozwiązują problem.

SZEŚĆ MYŚLĄCYCH KAPELUSZY

Jest to metoda polegająca na twórczym rozwiązywaniu problemów. Kształci umiejętności porozumiewania się w różnych sytuacjach, prezentacji własnego stanowiska, uwzględniania poglądów innych ludzi. Sześciu kapeluszom przypisano sześć różnych sposobów myślenia:

• kapelusz niebieski – pełni rolę szefa grupy, kieruje dyskusją, przyznaje głos mówcom, kontroluje czy jakiś kolor nie jest preferowany w dyskusji, podsumowuje dyskusję,

• kapelusz czerwony – kieruje się emocjami i intuicją,

• kapelusz żółty – jest optymistą, wskazuje zalety i korzyści danego rozwiązania,

• kapelusz czarny – jest pesymistą, krytykuje, widzi ujemne strony proponowanych rozwiązań,

• kapelusz biały – wydaje opinie wyłącznie na podstawie faktów i liczb, jest obiektywny, używa rzeczowych argumentów, nie poddaje się emocjom,

• kapelusz zielony – to osoba myśląca twórczo i bardzo pomysłowa, autor oryginalnych rozwiązań.

Przebieg:

• Nauczyciel przygotowuje karteczki w kolorach: niebieskim (2), białym, żółtym, zielonym, czerwonym, czarnym (w liczbie, która umożliwi podział klasy na równe zespoły).

• Nauczyciel wykonuje sześć kolorowych kapeluszy symbolizujących różne sposoby myślenia i rozwiązywania problemów.

• Uczniowie losują kolorowe karteczki i kapelusze, tworząc grupy na zasadzie zgodności kolorów.

• Uczniowie, którzy wylosowali kapelusze, stają się reprezentantami zespołu i biorą udział w dyskusji.

• Nauczyciel podaje problem do rozwiązania.

• W określonym czasie grupy przygotowują się do dyskusji, ustalając wspólne, zgodne ze swoim kolorem stanowisko.

• Po upływie ustalonego czasu na pracę w zespołach następuje dyskusja reprezentantów (kapeluszy) na forum klasy.

• Uczniowie, którzy wylosowali niebieskie karteczki, zapisują na tablicy pojawiające się w czasie dyskusji argumenty za i przeciw.

• Dyskusję podsumowuje niebieski kapelusz.

Scenariusz zajęć prowadzonych metodami aktywnymi

(grupa 4-5- latki)

Temat: Podróż do Krainy Zabawek.

Cele ogólne:

• Rozwijanie ekspresji twórczej,

• Utrwalenie zabaw integracyjnych „Powitanie”, „Łódeczki”

• Kształcenie poczucia rytmu

Cele szczegółowe:

• Dziecko umie wyrazić ruchem muzykę

• Potrafi naśladować gestem postać

• Umie nazwać kolory

• Zna nazwy figur geometrycznych

• Potrafi z pojedynczych elementów skomponować całość

• Rozumie pojęcie „dbanie o porządek”

Metody: aktywizujące

Formy pracy: indywidualna, zespołowa

Środki wspomagające działanie: strój pajaca dla nauczyciela, pluszowe zabawki(po jednej dla każdego dziecka), zestaw ilustracji w kopertach przedstawiających zabawki, list od czarodzieja, kolorowe kółka, różnorodne figury geometryczne wycięte z papieru ( dość duży format),

Przebieg zajęć:

1. Zabawa integracyjna „Powitanie”- dzieci poruszają się w rytm muzyki, na przerwę w muzyce witają się poszczególne części ciała ( ręce, stopy, kolana ,łokcie, ) .

2. Prośba zabawek – nauczycielka przebrana za pajaca z koszem pluszaków. Dzieci są proszone o pomoc w odczarowaniu Krainy Zabawek.(Dzieci wybierają po jednej zabawce, którą bezpiecznie mają przenieśc do Krainy)

3. Podróż – zabawa pantomimiczna

• Płyniemy łódka ( dwoje dzieci siada naprzeciwko siebie w rozkroku, podaje sobie ręce- tworzy łódź, w środku leżą maskotki, które bezpiecznie mają przepłynąć)

• Na łące: naśladowanie tańca motyli, żabek , bocianów, pszczółek ( do muzyki, w zależności od pokazywanej ilustracji)

• Przedzieranie się przez krzaki ( pokaz ruchem )

• Podnoszenie ciężkich kamieni

• Przeskoki przez kałuże

• Przechodzenie przez kłujące kamyki

• Przejście przez tunel ( dzieci ustawiają jedno za drugim, stają w rozkroku, tworząc tunel, pod którym kolejno przechodzą dzieci i stają na końcu)

• Przejście przez błoto (pokaz ruchem ciała)

• Mycie – zabawa „Pralka”(dzieci stoją bardzo blisko siebie, nauczycielka „sypie proszek do pralki, żeby wyprać ich po wycieczce”, następnie „naciska przycisk” i..., dzieci naśladują ruchem ciała wstrząsy pralki podczas prania), cykl „prania” można powtórzyć 2-3 razy

• Odpoczynek – zabawa „Głaskanie” – dzieci siadają z maskotką, włączona spokojna muzyka, przytulają i głaszczą maskotkę, mogą cichutko mówic jej miłe rzeczy.

4. Bilet do krainy – losowanie jednego kolorowego kółka (kółka w 3-4 kolorach w zależności od liczby dzieci w grupie)

5. Szukanie listu – nauczycielka odczytuje list od czarodzieja „Odczaruję krainę gdy wykonacie zadania”

6. Zadania:

- ułożenie zabawek na półki, by wrócił porządek w krainie

- każda grupa ( wg. Kolorów wylosowanych kółek ma pokazać jak poruszają się: samochody, nakręcane lalki, roboty, pajacyki)

7. Jak muszą się zachowywać zabawki, żeby czarodziej już nigdy nie zaczarował krainy? – wypowiedzi dzieci

8.Co lubimy najbardziej : promykowe uszeregowanie

Dzieci wybierają z zestawu 4 zabawek 2, które lubią najbardziej i układają „Słoneczko”

9.Taniec radości z odczarowania krainy – swobodna interpretacja ruchowa do dowolnej muzyki

10. Odbudowanie Krainy – układanie z figur geometrycznych elementów Krainy ( domy , samochody , drzewa) i przyklejanie elementów na większej powierzchni np. ściana, duża kartka itp.

Scenariusz zajęcia z wykorzystaniem metod aktywizujących

Data:04.11.2009.

Grupa wiekowa: 3-, 4-latki

Prowadząca: Anna Szczęsna

Temat: Dary lasu.

Cele ogólne:

- rozwijanie ekspresji ruchowej, plastycznej, muzycznej,

- kształcenie poczucia rytmu,

Cele operacyjne:

- dziecko operuje nazwami drzew i darów lasu,

- dziecko rozumie pojęcie „dary jesieni”,

- dziecko przestrzega kontraktu dotyczącego kolejnego wypowiadania się,

- dziecko potrafi wyrazić własne odczucia – „jestem zadowolony”, „jestem smutny”,

- dziecko umie wyrazić ruchem muzykę,

- dziecko umie nazwać kolory;

Metody:

Czynna: ćwiczenia utrwalające umiejętności, zadania do wykonania

Słowna: piosenka, objaśnienia, pogadanka, opowieść ruchowa

Oglądowa: pokaz,

Pomoce: obrazki przedstawiające dary lasu: żołędzie, kasztany, orzechy, liście; „buźka” z kartonu, kartonowe sylwety słońca i chmury, kartki z imionami, karty pracy, liście;

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna;

Przebieg zajęć

1. Piosenka „Ola i liście”.

2. Powitanie w kręgu - powitanie dzieci, które np. lubią spacery, lubią jesień, lubią las itp. Dzieci, których dotyczy powitanie machają do nauczycielki ręką.

3. Rozmowa – nawiązanie do tematu zajęć.

4. Opowieść ruchowa „Spacer do lasu” – zabawa pantomimiczna:

- przedzieranie się przez krzaki,

- przechodzenie przez powalone drzewo,

- przejście przez błoto,

- zbieranie liści, wąchanie, dotykanie, dmuchanie na liście, nazywanie drzew (klon, dąb);

5. Taniec z liśćmi do piosenki „Posypały się listeczki”.

6. „Dary lasu” – promyczkowe uszeregowanie.

Nauczycielka wysypuje na dywan z koszyka obrazki mówiąc:

- „Wiał wiatr i pomieszał mi wszystkie „dary”. N-lka prosi dzieci, aby każde wybrało sobie 3 obrazki, które się im podobają,

- dzieci siadają w kręgu , a w środku koła położona jest „buźka

jesieni”,

- chętne dziecko omawia swoje obrazki i układa je wokół „buźki

jesieni”,

- dzieci, które mają takie same obrazki układają je w promyczek,

- zachowując kolejność nazywają swoje obrazki i rozkładają je kolejne dzieci w następne promyczki,

- nauczycielka pyta: „ - Co przypominają ułożone obrazki?”(słoneczko).

7. Rozdanie kart pracy – segregowanie liści według kształtu, przeliczanie, naklejanie.

8. „Słoneczko i chmurka” – ewaluacja wrażeń.

Nauczycielka rozkłada karteczki z imionami dzieci. Dzieci wyszukują karteczki ze swoim imieniem, jeśli są szczęśliwe, mają przykleić je na słoneczko, jeśli jest im smutno – na chmurkę.

Scenariusz zajęcia z wykorzystaniem metod aktywnych opartych na ruchu wg C.Orffa

Realizacja podstawy programowej:

Obszar II p.8 Tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej dziecka. Umożliwienie udziału w grach, zabawach ruchowych i gimnastyce.

Obszar II p.9 Umożliwienie dziecku ekspresji spostrzeżeń, przeżyć, uczuć w różnych formach działalności, z zastosowaniem werbalnych i niewerbalnych środków wyrazu.

Cel główny: Rozwijanie estetyki ruchu, poczucia rytmu oraz inwencji twórczej.

Temat kompleksowy: „Słyszę, widzę, czuję”

Temat zajęcia: Odzwierciedlenie muzyki ruchem z wykorzystaniem metod aktywnych opartych na ruchu w zabawie ruchowo- tanecznej „Wyprawa do królestwa Pani Zimy”

Cele operacyjne:

Dz. Wczuwa się w powierzaną mu role

Dz. Podejmuję inicjatywę podczas zabaw ruchowych

Dz. Współdziała z partnerem oraz w grupie

Dz. Potrafi odzwierciedlić muzykę ruchem w proponowanych przez nauczyciela zabawach

Dz. Reaguje na sygnał dźwiękowy i słowny

Metody:

Oglądowe: pokaz

Słowne: słuchanie muzyki i opowiadanie nauczyciela

Aktywne: zadań do wykonania

Formy: zbiorowa i indywidualna

Pomoce: płyty z nagraniem muzyki, piórka, wstążki, chustki, kartki

Przebieg zajęcia

1. Reagowanie na sygnał dźwiękowy w zabawie „Wyruszamy na wyprawę”

- Mam dla was niespodziankę. Dzisiaj wybierzemy się na wielką wyprawę do krainy Pani Zimy. Czy macie ochotę na wycieczkę?

- Ale za nim wyjdziemy musimy się ubrać (naśladowanie czynności ubierania)

- Czy już wszyscy gotowi? No to ruszamy (marsz przy muzyce, na sygnał zwrot w drugą stronę)

- Wyruszamy do krainy Pani Zimy, będziemy maszerować w rytm muzyki, na mój sygnał (klaśniecie w dłonie) zwrot w drugą stronę.

2. Zabawa z elementem rzutu „Śnieżne kule”

- Dotarliśmy na miejsce. Spójrzcie jak jest pięknie, wszędzie tyle śniegu.

- Jak możemy bawić się na śniegu?

- Jaki jest śnieg ?

- Pobawimy się teraz śnieżnymi kulami (tworzenie kul z kartek papieru, podrzucanie, rzucanie do celu, toczenie)

- Każdemu rozdam teraz kartkę papieru, zróbcie z nich kulki i pobawcie się nimi przy muzyce.

3. Zabawa przy muzyce „Śnieżynki”

- Spójrzcie spadły płatki śniegu. Czy chcecie zabawić się ze śnieżynkami?

- W jakie sposób można bawić się z śnieżynkami. Mam propozycję będziemy bawić się nosząc śnieżynki na różnych częściach ciała (noszenie płatków śniegu na różnych częściach ciała wg. propozycji dzieci)

4. Zabawa „Taniec z śnieżynką”

- Posłuchajcie śnieżynka przed chwilą mówiła mi, że bardzo chciałaby zatańczyć z wami. Czy chcecie zatańczyć ?

- Zatańczymy teraz z śnieżynkami, na sygnał zróbcie ładną figurkę (taniec ze śnieżynka na sygnał tworzenie rzeźby)

5. Zabawa „Taniec z piórkiem”

- Spójrzcie nad nami leci stado dzikich gęsi. Co to? Gęsi pogubiły piórka.

- Popatrzcie na swoje piórka i powiedzcie jakie one są. Co można zrobić z piórkiem.

- Może zatańczymy z piórkiem? (taniec z piórkiem wg. własnych pomysłów)

6. Taniec z chustą w parach „Usypianie piórek”

- Piórka bardzo się zmęczyły i chciały by trochę odpocząć. Mam pomysł może je ukołyszemy? Mam dla was chusty, połóżcie swoje piórka na chustach i w parach ukołyszcie piórka w rytm muzyki (kołysanie piórek na chustach).

7. Zabawa „Malowanie muzyki”

- Piórka są trochę zmęczone i chcą odpocząć. Może dla nich zatańczymy? Odłóżcie piórka na bok. Zatańczymy teraz z wstążką. (taniec z wstążką, dzieci naśladują ruch pokazany przez nauczyciela oraz wg. pomysłu dzieci)

8. Taniec „Odlot dzikich gęsi”

- Oj, jak późno, musimy już wracać do przedszkola. Spójrzcie znowu lecą dzikie gęsi, polećmy z nimi. Będziemy naśladować lot gęsi, słuchajcie uważnie muzyki i poruszajcie się zgodnie z jej rytmem. (naśladowanie lotu gęsi)

9. Podsumowanie

- Czy podobała wam się wycieczka do krainy Pani Zimy?

- Jak się bawiliście?

- Która zabawa wam się podobała?

- Jeśli będziecie chcieli to znowu kiedyś wybierzemy się na wycieczkę.

