Dlaczego powietrze jest zanieczyszczone

Scenariusz zajęć zintegrowanych

ZAJĘCIA OTWARTE

OPRACOWANIE I REALIZACJA : Kinga Jóźwiak, Aneta Popławska, Karolina Machowska, Katarzyna Gruszczyńska,

Magdalena Kopacz, Agnieszka Lewandowska,

Małgorzata Koper, Marta Kmieciak

MIEJSCE : Szkoła Podstawowa nr 22 w Płocku

KLASA : 3C

CZAS TRWANIA : 135 min

TEMAT BLOKU : Nasze środowisko

TEMAT DNIA W BLOKU : Dlaczego powietrze jest zanieczyszczone?

TEMATYKA OBSERWOWANYCH ZAJĘĆ:

Rozmowa na temat zanieczyszczeń środowiska ze szczególnym wskazaniem na zanieczyszczenia powietrza. Utrwalenie dwojakiego podziału krajobrazów (nizinny, wyżynny, górski oraz naturalny, przemysłowy). Rozwiązywanie zadań tekstowych, dotyczących podstawowych działań w zakresie 100. Wykonanie pracy plastycznej pt. „Jak będzie wyglądał świat, jeśli nie będziemy dbać o czystość środowiska?”

ZAKRESY EDUKACJI:

 edukacja przyrodniczo-społeczna

 edukacja matematyczna

 edukacja polonistyczna

 edukacja plastyczna

 edukacja muzyczna

CELE OPERACYJNE:

DYDAKTYCZNE

EDUKACJA POLONISTYCZNA:

 Uczeń potrafi wypowiadać się na dany temat, konstruowanie wypowiedzi jedno- lub wielozdaniowych

 Uczeń zna zasady pisowni „-ów” w zakończeniach wyrazów.

 Uczeń potrafi odmienić czasownik przez osoby i liczby w czasie teraźniejszym i przeszłym.

EDUKACJA PRZYRODNICZO-SPOŁECZNA:

 Uczeń zna źródła zanieczyszczenia powietrza.

 Uczeń ocenia wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka.

 Uczeń potrafi wskazać na mapie położenie głównych polskich krain geograficznych oraz kojarzy barwy na mapie z ukształtowaniem terenu.

EDUKACJA MATEMATYCZNA:

 Uczeń rozumie znaczenie pojęć: czynnik, iloczyn, składnik, suma, odjemna, odjemnik, różnica, dzielna, dzielnik, iloraz .

 Uczeń potrafi zapisać kilka działań w jednym zapisie.

 Uczeń wykonuje mnożenie, dzielenie, odejmowanie i dodawanie w zakresie 100.

 Uczeń potrafi rozwiązać złożone zadania tekstowe typu:

 (a+b):c

 a b+c

 a b-c

 a:b-c

 a-(b c)

EDUKACJA PLASTYCZNA:

 Uczeń potrafi wyrazić swoje marzenia w sposób plastyczny.

 Uczeń odróżnia barwy ciepłe i zimne.

EDUKACJA MUZYCZNA:

 Uczeń rozumie znaczenie muzyki jako środka relaksacyjnego.

WYCHOWAWCZE

 Uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć, w tym podczas pracy grupowej.

 Uczeń rozumie konieczność ochrony środowiska.

METODY AKTYWNOŚCI:

(wg R. Więckowskiego)

INFORMACYJNE:

 wyjaśnienie werbalne

 wyjaśnienie ilustrowane

 opis z wykorzystaniem pomocy graficznych

HEURYSTYCZNE:

 problemowa

 elementy dyskusji

 elementy dialogu

FORMY AKTYWNOŚCI:

(wg R. Więckowskiego)

 aktywność indywidualna jednolita

 aktywność indywidualna zróżnicowana

 aktywność grupowa jednolita

 aktywność grupowa- z całą klasą

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

(wg R. Więckowskiego)

KONWENCJONALNE:

 mapa Polski

 ilustracje poszczególnych rodzajów krajobrazu

 karty pracy

 plansze z działaniami matematycznymi

 farby plakatowe

 (P) „Już w szkole. Obserwuję, przeżywam, poznaję...” Podręcznik do kształcenia zintegrowanego w klasie trzeciej, semestr pierwszy. Małgorzata Ewa Piotrowska, Maria Alicja Szymańska; Nowa Era

 (C) „Już w szkole. Obserwuję, przeżywam, poznaję...” Ćwiczenie do kształcenia zintegrowanego w klasie trzeciej, semestr pierwszy. Małgorzata Ewa Piotrowska, Maria Alicja Szymańska; Nowa Era

 (Cm) „Już w szkole. Obserwuję, przeżywam, poznaję...” Ćwiczenie do kształcenia zintegrowanego w klasie trzeciej. Matematyka, semestr pierwszy. Krystyna Bielenica, Maria Bura, Małgorzata Kwil; Nowa Era

TECHNICZNE:

 magnetofon

 płyta CD z nagraniem odgłosów wsi i miasta

PRZBIEG:

I. CZĘŚĆ WSTĘPNA

1.Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, sprawdzenie przygotowania do

zajęć).

II. CZĘŚĆ GŁÓWNA

  1. Wprowadzenie do tematu zajęć:

 umieszczenie na tablicy kartoników z liczbami i literami na odwrocie,

 zapisanie działań matematycznych, i przyporządkowanie im odpowiednich kartoników z wynikami,

 odwrócenie kartoników na drugą stronę,

 odczytanie hasła KRAJOBRAZ (ZAŁĄCZNIK 1)

2. Podział krajobrazu na nizinny, wyżynny i górski- przyporządkowanie ilustracji (ZAŁĄCZNIK 2). Wskazywanie przez dzieci na mapie Polski odpowiednich krain geograficznych.

3. Podział krajobrazu na przemysłowy i naturalny- przyporządkowanie ilustracji (ZAŁĄCZNIK 3).

Rozmowa kierowana przez nauczyciela pytaniami:

 Co przedstawiają ilustracje?

 Który krajobraz podoba wam się bardziej i dlaczego?

 Który obrazek przedstawia czystsze środowisko?

4. Wysłuchanie dwóch fragmentów utworów muzycznych dotyczących dźwięków otaczającej przyrody (odgłosy wsi i miasta); pogadanka na temat odczuć towarzyszących dzieciom po ich wysłuchaniu. (ZAŁĄCZNIK 4)

5. Przyporządkowanie wcześniej usłyszanych utworów muzycznych do ilustracji.

6. Uszczegółowienie tematu zajęć – rebus, którego hasło brzmi: „Zanieczyszczenie powietrza”(ZAŁĄCZNIK 5)

7. Głośne czytanie przez dzieci tekstu pt. „Czyste powietrze jest bardzo potrzebne” (P)- str. 70 ZAŁĄCZNIK 6 )

8. Rozmowa na temat przeczytanego tekstu, kierowana przez nauczyciela pytaniami:

 Czy zgadzacie się z tytułem czytanki?

 Skąd pochodzą zanieczyszczenia powierza?

 Czy myślicie, że nasze miasto jest zanieczyszczone?

 Gdzie można oddychać świeżym powietrzem?

 Co musimy zrobić, żeby nasze środowisko było czyste?

 Wyszukiwanie odpowiednich fragmentów w czytance w celu potwierdzenia odpowiedzi.

9. Wspólne rozwiązywanie na tablicy rozsypanki zdaniowej, podkreślenie w niej wyrazów z „ó”. (C)- ćwiczenie 3 str. 110 (ZAŁĄCZNIK 7)

10. Utrwalenie odmiany czasowników w czasie teraźniejszym i przeszłym- odmiana

czasownika segregować. (KARTA PRACY 1)

11. Rozwiązywanie złożonych zadań tekstowych. Układanie formuły matematycznej w jednym zapisie. (Cm) ćw1, 2, 3 str. 87 i ćw. 4, 5 str. 88 (ZAŁĄCZNIK 6 i 7)

12.Wykonanie pracy plastycznej na formacie A4 pt. „Jak będzie wyglądał świat, jeśli nie będziemy dbać o czystość środowiska?”(farba plakatowa).

III. CZĘŚĆ KOŃCOWA

1.Podsumowanie najważniejszych wiadomości (metoda niedokończonych zdań)

 Powietrze najbardziej zanieczyszczone jest w miastach, nad którymi unoszą się....(szare chmury, pyły)

 Aby chronić środowisko, na kominach fabryk zakłada się.... (filtry).

 Powietrze zawiera życiodajny ...... (tlen)

 Powietrze jest najbardziej zanieczyszczone w .......(dużych miastach)

2. Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej.

 Edukacja polonistyczna

 zakres podstawowy: uzupełnianie tekstu z lukami (KARTA PRACY 2) (C) ćwiczenie 5 strona 110

 zakres dla chętnych (C) ćwiczenie 2 strona 109

 Edukacja matematyczna

 zakres podstawowy Cm ćwiczenie 6 strona 88, KARTA PRACY 3

 zakres dla chętnych KARTA PRACY 4 (MALOWANKA)

(ZAŁĄCZNIK 8 )

3. Podsumowanie aktywności i zachowania dzieci:

 samoocena uczniów

 weryfikacja oceny przez prowadzące

Przyznanie plusów, ocen oraz „dyplomów ekologa” dla najbardziej aktywnych dzieci. (ZAŁĄCZNIK 9)

4. Pożegnanie.

