Scenariusz zajęć zintegrowanych
Dzień aktywności – klasa III
Blok tematyczny: W kręgu przyjaciół.
Temat dnia aktywności: List w butelce.
Cele ogólne:
- Wprowadzenie nowej formy wypowiedzi.
- Pobudzenie wyobraźni muzycznej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- Usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową podczas zabawy.
- Rozwiązuje zagadki matematyczne dotyczące dodawania i odejmowania w zakresie 100.
- Tworzy akompaniament rytmiczny do poznanej piosenki.
- Poznaje zasady pisania listu i stosuje je w praktyce.
- Rozwija umiejętność wypowiedzi ustnej na określony temat.
- Wykonuje pracę plastyczną techniką malowania na szkle.
Metody:
- oglądowe
- słowne
- praktyczne
Formy organizacji:
- indywidualna
- zbiorowa
- grupowa
- praca domowa
Środki dydaktyczne:
- laptop z prezentacją , rzutnik, list w butelce, magnetofon, pendrive z muzyką, instrumenty perkusyjne, karty pracy dla uczniów, prezentacja multimedialna pt.” Malowanie na szkle”, farby do szkła, pędzle, fartuchy ochronne, ręczniki papierowe, kubeczki, butelki
Literatura metodyczna i merytoryczna:
- Orgel C.; Malujemy na szkle, Klub dla Ciebie, Warszawa 2005,
- płyta CD z nagraniami piosenek; Dziecięce zabawy; track 03.
Przebieg zajęć:
Zadania dla ucznia | Opis realizacji. Uczeń: |
---|---|
Naśladowanie wzoru ruchowego. | Powtarza przedstawiony schemat ruchowy do muzyki: Na początku podnosi nogi tak, jakby wsiadał do łódki. Następnie siada na krzesełku i wykonuje ruchy podobne do wiosłowania. Imitując sztorm, przechyla swoje ciało energicznie w prawo i w lewo. Rękami pokazuje padający deszcz, a następnie „wyłaniające się” znad chmur słońce. Ponownie wykonuje ruchy podobne do wiosłowania i na końcu „wychodzi z łódki na brzeg”. Schyla się i podnosi z podłogi imitującej piasek butelkę z listem w środku. |
Rozwiązywanie zagadek matematycznych dotyczących dodawania i odejmowania w zakresie 100. | Otrzymuje list z lukami – brakujące słowa są ukryte pod zagadkami matematycznymi. Aby uzupełnić list uczeń rozwiązuje zadania, które związane są z dodawaniem i odejmowaniem w zakresie 100 (załącznik nr 1). |
Zapoznanie z zadaniem domowym. | Otrzymuje przygotowaną przez nauczyciela kartę pracy z zadaniem domowym (załącznik nr 2). |
Zaznajomienie się z zasadami pisania listu. | Analizuje przykład listu, który jest wyświetlony na rzutniku. Następnie wraz z nauczycielem omawia jego poszczególne części. |
Przepisywanie zasad nowo poznanej formy wypowiedzi. | Zapisuje zasady pisania listu do zeszytu przedmiotowego, zwracając szczególną uwagę na kaligrafię. |
Wypowiadanie się na temat wspólnych wspomnień z przyjacielem. | Siada w kole i opowiada o swoich wspomnieniach, przygodach przeżytych z przyjacielem. |
Pisanie listu z zastosowaniem poznanych wcześniej zasad. | Pisze list do przyjaciela, w którym zawiera swoje najpiękniejsze wspomnienie. Stosuje poznane wcześniej zasady pisania tej formy wypowiedzi. |
Wykonanie pracy plastycznej techniką malowania na szkle. | Zdobi przezroczystą butelkę przyniesionymi przez siebie materiałami w dowolny sposób, z zachowaniem zasad estetycznego wykonania pracy. |
Stworzenie wystawki prac plastycznych, sprzątnięcie stolików i oglądanie powstałych prac. |
Odkłada skończoną pracę plastyczną na wolnym, specjalnie do tego zagospodarowanym miejscu, tworząc w ten sposób wraz z rówieśnikami wystawkę. Następnie porządkuje stolik po działaniach plastycznych i udaje się z resztą klasy do oglądania wszystkich wytworów. |
Dokonanie autoewaluacji związanej z pracą na zajęciach. | Ocenia swoją pracę na zajęciach mimiką twarzy (smutna mina, uśmiech). |