KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY I GIMNAZJUM

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY I GIMNAZJUM

Hasło programowe: Charakterystyka postaci literackiej.

Temat: Historia z latarnią w tle... Charakterystyka Józefa Skawińskiego.

Cele:

a) ogólny: uczeń potrafi napisać charakterystykę postaci

b) szczegółowe:

- potrafi przypomnieć plan charakterystyki i dopasować do niego informacje dotyczące głównego bohatera,

- potrafi poprawnie posługiwać się cytatami.

Metody: praca z tekstem, gorące krzesło, instruktaż

Forma organizacyjna: zbiorowa, jednostkowa

Środki dydaktyczne: tekst „Latarnika” Henryka Sienkiewicza, wzór CV do uzupełnienia, krzyżówka

Lp. Etapy Czynności nauczyciela Czynności ucznia Uwagi

1.

2.

3.

Faza orientacyjna

Faza operacyjna

3. Synteza

1. Rozmowa z uczniami – zwrócenie uwagi na wydarzenia i sytuację bohatera.

Czy takie zdarzenie mogło mieć miejsce?

Przedstawienie genezy powstania utworu oraz przypomnienie faktów historycznych.

2. Podanie tematu i celów lekcji.

1. Nauczyciel mówi: Rozdam Wam teraz karty pracy (załącznik 1), proszę o samodzielne uzupełnienie CV Józefa Skawińskiego. Możecie, oczywiście, korzystać z tekstu. Na wykonanie zadania macie siedem minut.

Po upływie tego czasu: Teraz poświęcimy minutę na odczytanie życiorysu. Poproszę chętnych o zgłaszanie się, aktywność nagrodzę plusami.

2. Wyjaśnienie sposobu dalszej pracy na lekcji – Potrzebujemy dwóch osób. Jedna odegra rolę dziennikarza, druga wcieli się w postać Józefa Skawińskiego. Zadaniem reszty będzie zadawanie mu pytań z lektury dotyczących jego osoby, on zaś odpowiada na nie rzeczowo, zgodnie z tekstem. Zadaniem nauczyciela jest pilnować, aby uczniowie pracowali na podstawie lektury.

3. Wybranie ucznia na dziennikarza prowadzącego program o Skawińskim.

4. Wybranie osoby, która wcieli się w rolę bohatera wywiadu.

5. Wspólne przypomnienie planu charakterystyki postaci i zapisanie go na tablicy.

6. „Przeniesiemy się” za chwilkę do naszego studia talk-show. Proszę Was o zapisywanie odpowiedzi udzielanych przez bohatera wywiadu. Oddaję teraz głos dziennikarzowi.

Dziękuję za tak aktywny udział w naszej „scence”. Wszystkim biorącym w niej aktywny udział stawiam piątki. Zadaję Wam dwie prace domowe: na jutro wypełnijcie krzyżówkę (załącznik 2), a na następną środę napiszcie wypracowanie. Proszę, zapiszcie w zeszytach: Na podstawie wypełnionego CV, informacji zdobytych podczas wywiadu oraz treści lektury napiszę charakterystykę Skawińskiego.

1. Uczniowie na podstawie własnych przemyśleń po przeczytaniu lektury i informacji przytoczonych przez nauczyciela, odpowiadają na stawiane pytania. Próbują dociec, czy nowelę można zaliczyć do dzieł realistycznych.

2. Zapisują w zeszytach podany przez nauczyciela temat.

1. Uczniowie wypełniają karty pracy. Proszą o wyjaśnienie budzących wątpliwości pytań (np. Nie mogę znaleźć informacji o wykształceniu głównego bohatera).

Uczniowie poprzez podniesienie ręki zgłaszają chęć odczytania

2. Uczniowie słuchają wyjaśnień nauczyciela. Proponują osoby, które mogą wcielić się w postaci zaaranżowanej scenki.

3. Uczniowie przypominają informacje, które powinny być zawarte w charakterystyce postaci, właściwą kolejność przypomina nauczyciel.

4. Wstęp dziennikarza – przedstawia postać Skawińskiego jako gościa programu.

5. Widownia zadaje pytania Skawińskiemu. Gość programu na nie odpowiada. (np. Kim pan jest z zawodu? Czym się pan zajmuje na co dzień? Gdzie pan mieszka? Czy ma pan rodzinę? Gdzie pan spędził dzieciństwo?  Gdyby zamówiłby pan portret, na które cechy pańskiego wyglądu powinien 
przede wszystkim zwrócić uwagę malarz, aby jak najwierniej uchwycić podobieństwo?
Jakie jest pana usposobienie? Czy dostrzega pan związek między pańskim zachowaniem a tym, że jest pan samotny?    Które cechy pańskiego charakteru uznałby pan za zalety?  Które pańskie cechy można by uznać za wady? Jak wspomina pan swoje dzieciństwo ? Co jest dla pana najważniejsze w życiu? Gdyby miał pan możliwość zmiany miejsca zamieszkania, gdzie pan by teraz był? Czym dla pana jest patriotyzm?)

Uczeń odgrywający rolę Skawińskiego powinien dobrze znać lekturę oraz mieć zaznaczone odpowiednie fragmenty w tekście.

Załącznik 2

H. Sienkiewicz "LATARNIK"


1. Nazwa miejscowości, w której Skawiński został latarnikiem.
2. Narodowość Skawińskiego.
3. Skawiński miał tu fabrykę cygar.
4. Imię Skawińskiego.
5. Bohater założył tu farmę.
6. Miłość do ojczyzny.

Załącznik 1

KARTA PRACY UCZNIA

Curriculum Vitae

Imię i nazwisko: ......................................

Adres: …………………………………...

Data urodzenia/wiek: ...............................

Narodowość: .............................................

Stan cywilny: ............................................

Wykształcenie: ………………………….

Przebieg służby wojskowej:

1) ...............................................

2) ...............................................

3) ...............................................

4) ...............................................

5) ...............................................

6) ...............................................

Przebieg pracy zawodowej:

1) ..............................................

2) ..............................................

3) ..............................................

4) ..............................................

5) ..............................................

6) ..............................................

7) ..............................................

8) ..............................................

9) .............................................

podpis ...................................

Aspinwall, ...........................

