Literka L scenariusz 3

Scenariusz zajęć w klasie I Szkoły Podstawowej numer 6 imienia ks. Piotra Skargi w Jarosławiu.

25.09 mgr Ewa Witek

Temat dnia: Nasze zabawki

Cele ogólne:

Cele szczegółowe-dziecko:

Metody nauczania:

Formy pracy na zajęciach: Indywidualne, zbiorowa

Środki dydaktyczne: różne zabawki

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie się z uczniami.

Nauczyciel wita się z dziećmi. Uczniowie odpowiadają: „Jestem tu, uczę się i z uśmiechem witam dzień”.

2. Rozmowa na temat zabawek.

Uczniowie siedzą na dywanie. Każdy po kolei prezentuje swoją ulubioną zabawkę: co to za zabawka, skąd pochodzi, w jakich okolicznościach stała się jego własnością, z czego jest wykonana, dlaczego jest jego ulubioną zabawką.

3. Porównywanie kącików z zabawkami.

Uczniowie porównują klasowy kącik z zabawkami z kącikiem przedstawionym na ilustracji.

Starają się odpowiedzieć na pytania: w czym oba kąciki są podobne, czym się różnią, czy zabawki są ułożone tematycznie, czy w kącikach panuje porządek. Nauczyciel rozmawia z uczniami o tym, czym bawili się ich rodzice i dziadkowie, a czym teraz bawią się dzieci.

4. Układanie dialogu między zabawkami – śnieżna kula.

Uczniowie zastanawiają się, o czym mogą rozmawiać zabawki znajdujące się w klasie, zabawki Doroty z opowiadania Elżbiety Ostrowskiej. W parach, wykorzystując dowolne zabawki, uczniowie wcielają się w ich role i rozmawiają ze sobą. Następnie uczniowie rozmawiają w grupach 3-, 4-, 5- i 6-osobowych.

5. Ocena zabawek znajdujących się w klasie.

Uczniowie oceniają zabawki pod kątem bezpieczeństwa, estetyki wykonania, zastanawiają się, czy każdy przedmiot może być zabawką, uzasadniają swoje wypowiedzi.

6. Układanie pytań do ilustracji.

Uczniowie zadają koleżankom i kolegom pytania, w których określają położenie przedmiotów w przestrze­ni. Zapytana osoba odpowiada na pytanie pełnym zdaniem. Podobne ćwiczenie można przepro­wadzić, analizując położenie zabawek w klasowym kąciku zabaw.

7. Podział nazw zabawek na sylaby.

Uczniowie wypowiadają nazwy poszczególnych zabawek pokazanych na ilustracji, dzielą je na sylaby, wy­klaskują sylaby i przeliczają je. Pokazują na palcach liczbę sylab w wyrazach.

8. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Zabawki”.

Jeden z uczni naśladuje czynności, które wykonuje podczas zabawy wybraną przez siebie zabawką z ilustracji na s. 25. Pozostali uczniowie odgadują nazwę tej zabawki.

9. Określanie liczby głosek w nazwach zabawek.

Uczniowie rysują w zeszycie jedną półkę. Trzema kolorami kredek oznaczają za pomocą kropek liczbę gło­sek w nazwach zabawek z danej półki (np. klocki – 6 kropek, lalka – 5 kropek, roboty – 6 kropek).

10. Czytanie globalne.

Uczniowie odnajdują i kolorują te same wyrazy, które znajdują się przy obrazku latawca, klocków i rolek.

11. Kolorowanie klocków.

Uczniowie kolorują klocki, z których zbudowany jest zamek, według podanego kodu. Mówią, jakich kloc­ków (w jakim kolorze, kształcie) użyto do budowli, a jakich klocków nie wykorzystano.

12. Dorysowywanie brakujących elementów do zabawek.

Rozmowa z dziećmi na temat szanowania zabawek, swojej i cudzej własności.

