konspekt1


Agnieszka Cieciura, Beata Ciosek, Marta Frydrych, Agnieszka Haligowska, Jerzy Garnek, Agnieszka Niezgoda, Joanna Pyzik-Kuprowska, Marta Rybicka, Anna Wojtuń, Monika Zimmermann.


Marta Frydrych, Anna Wojtuń, Monika Zimmermann, Agnieszka Niezgoda, Renata Pelczar, Anna Wielgosz





Konspekt indywidualnych zajęć rewalidacyjno – wychowawczych.


TEMAT: Ćwiczenia percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo - ruchowej.


CELE:


- doskonalenie percepcji wzrokowej


- rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej


- ćwiczenie precyzji ruchów rąk


- doskonalenie umiejętności naśladownictwa


- ćwiczenie rozpoznawania kolorów i kształtów


- ćwiczenie spostrzegawczości


- korygowanie negatywnych zachowań poprzez pozytywne wzmacnianie zachowań akceptowanych społecznie


- doskonalenie umiejętności samodzielnego ubierania się i rozbierania


- wdrażanie do utrzymania porządku w sali.


FORMA PRACY: indywidualna


METODA PRACY :


- oglądowa


-praktycznego działania


POMOCE:


- koraliki ,sznurek


- puzzle 20 elementowe


- plansze z konturami figur i figury


- układanka ,, Domek”- plansza z wzorem i elementy układanki


- kasety z utworami muzyki relaksacyjnej i piosenkami dla dzieci .



PRZEBIEG ZAJĘĆ


1. Powitanie .


2. Zdjęcie kurtki i czapki i powieszenie na wieszaku.


3. Nawiązanie kontaktu z dzieckiem


4. Wykonanie ćwiczeń percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo- ruchowej lubianych przez dziecko


- nawlekanie korali na sznurek


- układanie wybranej układanki.


5. Krótka zabawa naśladowcza z muzyką - ,, Kamień gorący parzy ręce, kamień gorący daj.”


6. Wykonywanie ćwiczeń doskonalących percepcję wzrokową i koordynację wzrokowo- ruchową


- porządkowanie figur według koloru, wyszukiwanie wszystkich figur czerwonych, niebieskich, żółtych


- porządkowanie figur według kształtów: kółek, trójkątów, prostokątów


- nakładanie i dopasowywanie z jej odpowiednikiem na planszy ( najpierw według kształtu kółko do kółka , kwadrat do kwadratu. W następnej kolejności według kształtu i koloru czyli zielone kółko na jego odpowiednik na planszy, żółty kwadrat na jego odpowiednik na planszy. Na zakończenie tego zestawu ćwiczeń wprowadzamy dodatkowy element wielkość czyli kółko zielone duże na jego odpowiednik na planszy, kółko zielone małe na jego odpowiednik na planszy).


- układanie z podstawowych figur geometrycznych na planszy z podpowiednikami według wzoru ,, Domku”


W miarę możliwości dziecka, w trakcie tego ćwiczenia dziecko odnajduje w otaczającej go rzeczywistości elementy przedstawione na obrazku np. pokaż gdzie są drzwi, gdzie jest okno.


7. Zajęcia relaksacyjne według upodobań dziecka.


8. Porządkowanie miejsca pracy.


9. Samodzielne lub z niewielką pomocą ubieranie odzieży wierzchniej.


10. Pożegnanie z nauczycielem.


Poniżej zamieszczam plansze figur geometrycznych wykorzystanych podczas zajęć do usprawniania koordynacji wzrokowo-ruchowej i percepcji wzrokowej.


