Konspekty Pismo

Hospitujący: Pan Marcin Włodara

Hospitowany: Izabela Szymańska

Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubiczu Górnym.

K O N S P E K T


Temat: Pismo- przełomowy wynalazek.


I. Założenia metodyczne:

1. Cele kształcące:


POZIOM 1

Kategoria A - Zapamiętanie wiadomości

Uczeń zna, wie, pamięta:

Pojęcia: pismo, pismo obrazkowe, pismo klinowe, piktogramy, hieroglify, pismo alfabetyczne.

Postaci:-

Daty: ok. 3000 p. n. e., ok. 1200 p. n. e.

Fakty: Pierwsze zachowane napisy, pierwsze pismo alfabetyczne.


Kategoria B – Rozumienie wiadomości

Uczeń rozumie:

- że pismo jest jednym z najważniejszych wynalazków ludzkości.

POZIOM 2

Kategoria C – Zastosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

Uczeń potrafi:

- powiedzieć do czego może służyć pismo, do czego jest potrzebne,

- powiedzieć z jakiego roku są najstarsze zachowane napisy,

- powiedzieć jak sobie radzono zanim nie wynaleziono pieniędzy,

- powiedzieć w jaki sposób wykształciło się pismo klinowe,

- powiedzieć jakich materiałów używano do tworzenia pisma klinowego,

- powiedzieć jak nazywamy znaki pisma klinowego,

- powiedzieć jakiego pisma używali Egipcjanie, Fenicjanie, Rzymianie o Grecy,

- powiedzieć kto wynalazł pismo alfabetyczne, a kto je udoskonalił,

- powiedzieć jakich materiałów używano do tworzenia hieroglifów.


POZIOM 3

Kategoria E, F – postawy, system wartości.

Uczeń dostrzega, ma świadomość, rozumie:

- jak wielką wartość miało pismo kiedyś i jak wielką wartość ma dziś.

- że za pomocą pisma możemy wyrazić swoje uczucia,


2. Metody:

pogadanka.


3. Środki dydaktyczne:

Błaut Michał, Moja historia. Podręcznik do historii i społeczeństwa dla klasy piątej szkoły podstawowej, Straszyn 2009, s. 28- 32.

Moja historia. Zeszyt ucznia do przedmiotu „historia i społeczeństwo” dla klasy piątej szkoły podstawowej, Straszyn 2009, s. 16-17.


4. Formy:

indywidualna, zbiorowa.


5. Zasady nauczania:

świadome uczestnictwo w lekcji, aktywizacja ucznia.


Ogniwa

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1.

Porządkowo-

organizacyjne


8.55- 8.58


3 min.

Przywitanie z uczniami, sprawdzenie obecności, wpisanie nieprzygotowań.

Uczniowie siadają na swoich miejscach i odpowiadają podczas sprawdzania listy obecności.


2.

Rekapitulacja wtórna



Proszę do odpowiedzi dwóch uczniów (po kolei) z ćwiczeniami.


Gdzie leży Palestyna?



Jak nazywa się religia Żydów?


Jak nazywa się Święta Księga Żydów?


W co ujęte są najważniejsze zasady religii żydowskiej?


Co oznacza stwierdzenie, że jakaś religia jest monoteistyczna?


Jak nazywało się państwo żydowskie?




W Azji Mniejszej nad Morzem Śródziemnym.



Judaizm.



Tora.



W 10 przykazań.



Oznacza to, że ludzie wierzą w jednego Boga.



Izrael.




3.

Nawiązanie



Na poprzedniej lekcji mówiliście o Państwie Izraelitów, dziś natomiast będziemy mówić o pewnym przełomowym wynalazku jakim było pismo.



4.

Wprowadzenie

nowego

materiału










Podczas odpowiedzi drugiego ucznia proszę resztę klasy, aby zaczęła zapoznawać się z tekstem ze strony 28- 32 podręcznika.


Po co powstało pismo? Do czego mogło być potrzebne ludziom?

(pyt. Pomocnicze)








Pierwsze pismo powstało dlatego, że władcy musieli jakoś zapisać kto zapłacił podatek, a kto nie. Pieniądze nie były jeszcze znane, ludzie płacili sobie w towarach, np. bydłem czy zbożem.


Co na początku służyło do prowadzenia rachunków?










Sumerowie uprościli tę metodę. Zamiast dzbanów używali...


Pokrywali je warstwą miękkiej gliny na której rysowali symbol rzeczy i kreseczki oznaczające ilość danego obiektu. Następnie suszyli je na słońcu. Mogli dzięki temu bez problemu przenosić je ze sobą, ponieważ były lżejsze od dzbanów.

Niedługo po tym Sumerowie zauważyli, że za pomocą rysunków, symboli można tworzyć całe zdania. Jak nazywamy pismo, które posługuje się obrazkami?

A jak nazywamy jego znaki?


Z tych obrazków wykonywanych na glinianych tabliczkach rozwinęło się pismo klinowe.


Na stronach: 30- 31 możemy zaobserwować kierunki w jakich rozprzestrzeniało się pismo.

O jakich pismach jest tam mowa i na czym były one wykonywane?



Puszczam po klasie papirus.









Czy dziś również używamy piktogramów?


Na przykład gdzie?







Notatka:

Pierwsze zachowane napisy pochodzą z ok. 3000 r. p. n. e.

Początkowo do prowadzenia rachunków używano żetonów stopniowo zastąpionych napisami na glinianych tabliczkach. Pismo, które w ten sposób powstało nazywamy pismem obrazkowym, jego znaki zaś- piktogramami. Pismo obrazkowe umieszczane na glinianych tabliczkach nazywamy pismem klinowym. Pismo Egipcjan to hieroglify. Fenicjanie zaś stworzyli pismo alfabetyczne, które zostało udoskonalone przez Greków i Rzymian.







Burza mózgów.

Do zapisywania różnych rzeczy, mogli przekazać tak swoje myśli, uczucia, nie wszystko mogli zapamiętać, do przekazania informacji.












Żetonów czyli kawałeczków wypalonej gliny o różnych kształtach, każdy kształt przedstawiał określoną rzecz. Wrzucano je do dzbanów, na których zaznaczano ilość żetonów znajdujących się wewnątrz.



...płaskich tabliczek














Obrazkowe .

Piktogramami.











Hieroglify- wykuwane w kamieniu lub malowane pędzelkiem i tuszem na papirusie.

Pismo klinowe na glinianych tabliczkach, pismo alfabetyczne stworzone przez starożytnych Fenicjan, ulepszenie alfabetu przez Greków, a potem Rzymian.




Tak.



W znakach drogowych, znakach na lotnisku, w centrach handlowych.



Uczniowie przepisują notatkę do odpowiedniego miejsca w ćwiczeniach.



















































































Tekst notatki jest wyświetlany za pomocą rzutnika.


5.

Rekapitulacja pierwotna


Ćw. 1 i 2, s. 16


Jakie rodzaje pisma poznaliście?





Po co powstało pismo?








Jak nazywamy znaki pisma obrazkowego?


Czego używali Egipcjanie do tworzenia hieroglifów?



Czy dziś również używamy piktogramów? Gdzie?





Obrazkowe, klinowe, alfabetyczne.


Do zapisywania różnych rzeczy, mogli przekazać tak swoje myśli, uczucia, nie wszystko mogli zapamiętać, do przekazania informacji.



Piktogramami.




Papirusu, pędzelka, tuszu, kamienia.



Tak- na lotniskach, w sklepach, na znakach drogowych.


6.

Zadanie

domowe

Czynności

organizacyjne kończące

lekcje


Ćw. 3, s/16


Dziękuję uczniom za lekcję.

Uczniowie zapisują sobie zadanie domowe, pakują się i wychodzą.



