Dzień Z Rowerem


Dzień Z Rowerem

(Scenariusz wydarzenia z okazji święta w szkole)


Cele zajęć:

- Promocja jazdy na rowerze

- Upowszechnienie roweru

- Zachęcenie uczniów do ruchu

- Współpraca


Potrzebne pomoce:

Rowery, różne narzędzia do naprawy rowerów, tekturki do wykonania strzałek lub opisów lub dowolnie inny materiał do oznaczenia trasy rowerowej i miejsc parkingowych

Czas trwania:

1 dzień

Miejsce zajęć:

Miejsce przed szkołą, może to być boisko szkolne + miejsce na wspólny apel w szkole.

Sprzymierzeńcy:

Dyrektor szkoły, nauczyciel fizyki, policjanci, mieszkańcy osiedla, mechanik rowerowy


Prace przygotowawcze:

Wybranie jednej klasy, która będzie koordynowała całą akcję“Dzień z Rowerem.”


Do zadań tej klasy należy:

1.Wytyczenie dookoła szkoły bezpiecznej drogi, którą będą mogli przejechać rowerzyści. Około jednego kilometra. To mogą być chodniki. Ale trzeba sprawdzić wcześniej jaki jest ruch na chodnikach, czy zbyt dużo pieszych tędy nie chodzi. Lub czy da się wyłączyć te chodniki z ruchu pieszego na 1godzinę tego jednego, określonego dnia. Może to być również boisko szkolne, jeżeli jest takie koło szkoły. Może to też być wyjazd spod szkoły i dojazd do jakiegoś punktu i powrót tą samą drogą, jeżeli jest to droga bezpieczna. Wszystko zależy od otoczenia wokół szkoły.
1.a. Dla zdecydowanych i odważnych: można nawiązać współpracę z najbliższym komisariatem policji i zadbać o formalne załatwienie wsparcia ze strony policjantów, czyli kierowania przez policjanta ruchem ulicznym tak by rowerzyści bezpiecznie przejechali ulicami dookoła swojej szkoły.

2.Przygotowanie tabliczek informujących o wytyczonej drodze na przejazd rowerów, lub wyrysowanie na chodnikach, asfalcie strzałek podpowiadających gdzie droga rowerowa prowadzi, gdzie skręca.

3.Ogłoszenie wszystkim uczniom w szkole, że dnia 5 czerwca, lub w najbliższą sobotę, blisko 5 czerwca, z okazji Dnia Bez Samochodu każdy, kto może przyjeżdża do szkoły na rowerze. (trzeba zaznaczyć również, żeby każdy zapewnił sobie zabezpieczenie przed kradzieżą roweru czyli linkę z kłódką, zapinadło itp.) Każdy rowerzysta powinien mieć: napis na plecach lub flagę z napisem, (cokolwiek) co będzie wskazywało na wyższość roweru nad samochodem. Na przykład chorągiewkę z napisem ROWER NIE TRUJE) przyczepioną dobagażnika z tyłu roweru.
Trzeba zaznaczyć, że odbędzie się Wielka DEFILADA Rowerowa

4.Trzeba też zebrać wstępnie informacje: ile osób, mniej więcej, przyjedzie na rowerze. Jeżeli jest 10 klas i z każdej klasy zamierza przyjechać na rowerze około 10 uczniów to będzie około 100 osób. To grupa rowerzystów do opanowania, Ale jeżeli z każdej klasy zamierza przyjechać po około 20 uczniów, to już warto zastanowić się nad podziałem akcji na dwie części: jedna grupa (na przykład klasy a i b wszystkich poziomów) od godziny 9.oo, a druga (klasy c i d) od godziny 12.oo .
Ponadto każda klasa przygotowuje na apel podsumowujący jeden element apelu: wypowiedź, piosenkę, skecz. Forma dowolna ale wskazówka jest taka, że to coś, co klasa przygotowuje, ma być pochwałą roweru.
Wybrać kilka osób, które byłyby REPORTERAMI z Trasy i ich zadaniem byłoby uważne obserwowanie przejazdu rowerzystów z hasłami, tak by to ładnie i ciekawie opatrzyć komentarzem końcowym.

5.Nauczycieli też warto namówić aby przyjechali rowerem.
5.a. Opcjonalnie:
Warto też zaprosić jakiegoś rodzica, albo starszego brata któregoś z uczniów, znającego się trochę na naprawie rowerów aby tego dnia przyszli z narzędziami do szkoły by uruchomić punkt porad naprawczych.
Rowery się nieraz psują. Są to zazwyczaj drobne rzeczy, Dętka, wyciągnięta linka hamulcowa itp. Można pokazać jak się da łatwo naprawić takie drobne usterki.

6.Przygotować apteczkę z plastrami i środkami opatrunkowymi (na wszelki wypadek)

7.Znaleźć kogoś spośród nauczycieli, kto zechciałby poprowadzić w najbliższej przyszłości Klub Wycieczek Rowerowych.
7.a. Opcjonalnie:
Znaleźć kogoś, spośród uczniów, kto chciałby podjąć się tłumaczenia jak działają wszystkie mechanizmy rowerowe.
Można schematycznie na brystolu wielkości A-1 narysować rower i jego istotne części tak by można było łatwo objaśniać a słuchającym zrozumieć, jak co działa.
To przy okazji fizyka byłaby zaliczona ...

8.Wyznaczyć miejsca parkingowe z podziałem na sektory odpowiednio dla klas i oznaczyć je tak aby po zakończonym przejeździe można było pozostawić rowery w bezpiecznym miejscu.(Na przykład: sektor A będzie dla klas pierwszych, sektor B dla klas drugich, sektor C dla klas trzecich a i b, a Sektor D dla klas trzecich c i d ) w zależności od potencjalnych możliwości parkingowych koło szkoły



Przebieg wydarzenia:

W Dzień Bez Samochodu czyli w Dzień Z Rowerem wszyscy przyjeżdżają do szkoły rowerem. Każdy rowerzysta powinien mieć coś promującego rower,

Wielka Defilada Rowerowa

Zaczyna się od przejechania ścieżką dookoła szkoły. W zależności od ilości osób można to zorganizować tak, że połowa stoi i ogląda a połowa przejeżdżając prezentuje się na rowerach ze swoimi hasłami.

I potem zmiana.

Jeżeli droga jest krótka a klasa licznie występuje na rowerze, to można uporządkować to tak, że jedna klasa jedzie i się prezentuje ze swoimi hasłami a reszta ogląda. Potem następna klasa i tak dalej.


Po uroczystej defiladzie rowerowej wszyscy odstawiają rowery. Trzeba pamiętać o zabezpieczeniu rowerów przed kradzieżą.

Wszyscy spotykają się na apelu i teraz każda klasa prezentuje swoją część na cześć ROWERU. (Wcześniej może być ustalony porządek, albo, po prostu, po kolei)

Klasa koordynująca podsumowuje całość wyjaśniając czym jest Dzień Bez Samochodu. Oczywiście REPORTERZY z Trasy zdają relację z przebiegu Defilady,


Nauczyciel, który zgłosił chęć stworzenia Klubu Rowerowych Wycieczek ogłasza zapisy.

Życzymy na zakończenie dużo wypraw rowerowych. Bo zbliżają się wakacje.


Możliwe modyfikacje

Jeżeli szkoła nie ma warunków na wytyczenie drogi wokół szkoły można zrobić tylko przyjazd uczniów do szkoły na rowerach, zostawienie ich przed szkołą, i apel w środku szkoły z prezentacją haseł na apelu.

Inna wersja: Tylko jedna klasa przyjeżdża do szkoły na rowerach i ta jedna klasa prezentuje całej reszcie wszystko o rowerach i ich wyższości nad samochodem







