Nauczanie zintegrowane, Edukacja elementarna, Scenariusze zajęć szkoła podstawowa


PIĄTEK

Temat zajęć: Czego nauczyłem się o baśniach braci Grimm?

Cele ogólne: -utrwalenie wiadomości o twórczości braci Grimm

Cele szczegółowe: dziecko

-Zna bajki braci Grimm

-Zna cechy charakterystyczne postaci z bajek

-Sporządza krótką notatkę na dany temat

-Zna zwierzęta, ich młode oraz miejsce w którym żyją

-Potrafi określić kierunki ( prawa, lewa)

-Potrafi rozwiązać działania w zakresie 100

-rozumie znaczenie wyrazów o podobnym brzmieniu

-reaguje werbalnie i niewerbalnie na polecenia nauczyciela,

-Wykonuje prace plastyczne, ozdabia ją według własnego pomysłu,

-Współdziała w grupie

-Przestrzega zasad obowiązujących w klasie.

Metody:

Formy: Indywidualne jednolita, zbiorowa jednolita,zbiorowa zróżnicowana, praca w grupach

Środki dydaktyczne: Nazwy postaci z bajek, pytania do bajek, karta pracy, ilustracje zwierząt, tablica z milczkiem, karty z obrazkami zwierząt, karty z działaniami, kartki A4, kółka różnej wielkości, karty przedstawiające jedzenie, obrazki przedstawiające nowe słownictwo.

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów.

5 minut

Powitanie z dziećmi. Sprawdzenie obecności, sprawdzenie zadania domowego.

Przygotowanie do zajęć.

10minut.

„Zgadnij kim jesteś?”- Prowadzący przygotowuje wcześniej kartki z wypisanymi na

nich postaciami z bajek, następnie wybiera ochotników, którym przyczepia się te

kartki na plecy.

Ochotnik odwraca się do pozostałych, by mogli dowiedzieć się kim

jest. Poprzez zadawanie pytań musi dowiedzieć się jaka jest postacią.

15 minut

Pod różnymi obrazkami przedstawiającymi postacie z bajek które przerobiliśmy w całym tygodniu znajdują się pytania. Pytania są typu prawda-fałsz.

Dzieci losują pytani i odpowiadają zgodnie w prawdą.

15 minut

Opis postaci. Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat poznanych w całym tygodniu postaci z bajek. Przypominamy co one robiły. Nauczyciel pomaga dzieciom wybrać jedną postać do opisu.

Dzieci wybierają jedną z postaci o których mówiliśmy w ciągu całego tygodnia. Ich zadanie jest opisać ją w kilku zdaniach.

5 minut

Sprawdzenie wiadomości dotyczących Braci Grimm.

Dzieci otrzymują kartę pracy z życiorysem braci Grimm. Ich zadaniem jest uzupełnić luki w tekście.

10 minut

Nauczycielka przedstawia dzieciom zwierzęta z bajek które poznaliśmy. Ilustracje przedstawiające zwierzęta rozwiesza na tablicy.

Zadanie dzieci jest nazwać te zwierzęta, nazwać ich młode oraz określić gdzie możemy je spotkać.

30 minut

Plastyka. W czasie zajęć plastycznych dzieci słuchają muzyki . Nauczycielka rozdaje dzieciom wycięte kółka różnej wielkości. Prezentuje dzieciom sposób wykonania kota.

Dzieci wykonują prace. Po zakończeniu układania kota na kartce domalowują tło i ozdabiają prace według własnego pomysłu.

5 minut

Milczek. Wprowadzenie do zajęć matematyki.

Dzieci rozwiązują zadania które nauczyciel wskazuje na milczku.

10 minut

Zadania tekstowe. Dzieci otrzymują na karteczkach działania.

Zadaniem dzieci jest ułożenie do podanego działania zadania tekstowego. Zadania zapisują w zeszycie a następnie kilka osób przedstawia sowje pomysły.

25 minut

Nauczycielka rozdaje dzieciom kartki w kształcie kotów. Na odwrocie tych kartek są działania, które dzieci mają rozwiązać a następnie dzielą się na grupy według wyników. Jedna grupa otrzyma wynik 21 a druga 35.

Dzieci rozwiązują działania. Dzielą sią na grupy. Dostają mapy i wybierają sobie punkt wyjścia oraz punkt do którego chcą dojść. Ustalają trasę a następnie przedstawiają ją przeciwnej drużynie. Zadaniem przeciwników jest odgadnięcie z którego miejsca wyszli oraz gdzie dojdą przeciwnicy.

10 minut

Pogadanka z dziećmi na temat zajęć. Skupienie uwagi dzieci na temacie zajęć. Wprowadzenie nowego słownictwa związanego z jedzeniem i przypomnienie potrzebnych struktur, które będą używane na zajęciach.

Dzieci rozmawiają z nauczycielką. Powtarzają znane już wyrazy.

10 minut

Język angielski. Zabawa ruchowa.

Dzieci stoją w rozsypance na dywanie. Nauczycielska rozkłada w klasie karty z różnymi obrazkami przedstawiającymi jedzenie. Nauczycielka wypowiada formułę : „Show me...” np. „Show me a dog.”

Zadaniem dzieci jest odkrywanie kolejno kartek i odszukanie odpowiedniego zwierzątka po czy podnosi kartkę do góry i odpowiada nauczycielce „I got a....”

10 minut.

What's your favourite food?”. Dzieci pracują w parach. Każde zadaje pytanie partnerowi :what's your favourite food? Następnie drugie dziecko udziela odpowiedzi. Następnie dzieci mają zadanie aby zapytać jak największą ilość osób w klasie o ich ulubione jedzenie i zapamiętać odpowiedzi.

Dzieci przeprowadzają wywiad, zapamiętują największa ilość informacji.

10 minut.

Podsumowanie zajęć. Rozmowa z dziećmi na temat zajęć z całego tygodnia, zadanie pracy domowej.

Dzieci rozmawiają z nauczycielką na temat zajęć z całego tygodnia, dzielą się wrażeniami oraz swoją wiedzą.

Czwartek

Temat zajęć: Czterej muzykanci z Bremy

Cele operacyjne: -poznanie baśni braci Grimm

-rozwijanie umiejętności prawidłowego korzystania z komputera

Cele szczegółowe: dziecko:

-potrafi określić głównych bohaterów opowiadania

-Zna opowiadanie „czterej muzykanci z Bremy”

-potrafi uważnie słuchać opowiadania i rozmawiać na dany temat

-rozpoznaje emocje oraz uczucia

-gra na instrumentach perkusyjnych

-potrafi powtórzyć rytm

-śpiewa znaną mu piosenkę

-potrafi czytać tekst ze zrozumieniem

-rozumie proste polecenia po angielsku

-potrafi w prawidłowy sposób korzystać z Internetu

-zna strony internetowe na których znajdują się gry edukacyjne

-wykonuje rysunki przy pomocy programów graficznych

Metody:

Formy: Indywidualne jednolite, Indywidualne zróżnicowane, Zbiorowe jednolite,

Środki dydaktyczne: tekst baśni „Czterej muzykanci z Bremy”, koło z postaciami, flety, bębenki, tamburyna,karta pracy, Instrukcja malowania na komputerze.

5 minut.

Powitanie z dziećmi. Sprawdzenie obecności, sprawdzenie zadania domowego.

Przygotowanie do zajęć.

10 minut

Wzorowe czytanie tekstu „Czterej muzykanci z Bremy”

Dzieci słuchają tekstu.

15 minut

10 minut

15 minut

Przedstawienie postaci. Koło z zasłoniętymi postaciami. Nauczyciel prosi dzieci o podejście do koła. Kolejno odsłaniamy obrazki. Rozmawiamy z dziećmi na temat postaci.

Rozmowa z dziećmi na temat utworu. Rozmowa kierowana. Nauczycielka rozmawia z dziećmi na temat utworu, zadaje pytania:

-Dlaczego zwierzęta uciekły od swoich właścicieli?

-Co czuły zwierzęta?

-Jak my zachowalibyśmy się na miejscu tych właścicieli?

-Czy zwierzęta odnalazły szczęście?

-Co dało im to szczęście?

Zajęcia muzyczne. Nauczycielka dzieli dzieci na cztery grupy. Pierwsza gra na flecie, druga gra na bębenkach, trzecia na tamburynie a czwarta śpiewa. Nauczycielka przedstawia rytm dla każdej z grup. Ćwiczymy piosenkę.

Dzieci odsłaniają obrazki, rozmawiają z nauczycielem na temat postaci z bajki. Znajdują ich cechy charakterystyczne.

Dzieci rozmawiają z nauczycielką, wygłaszają swoje opinie i poglądy.

Dzieci aktywnie uczestniczą w zajęciach. Grają na instrumentach i śpiewają znaną im piosenkę.

20 minut

Czytanie ze zrozumieniem.

Nauczycielka rozdaje dzieciom karty pracy.

Zadaniem dzieci jest przeczytanie tekstu, uzupełnienie karty pracy.

15 minut

Gra “Simon says” Dzieci stoją w kole, na początek prowadząca wydaje polecenia, np. Simon says jump, a dzieci je wykonują. Jeżeli prowadząca nie powie przed daną czynnością Simon says wtedy dzieci muszą stać nieruchomo. Jeśli ktoś się wtedy poruszy robi krok w tył. Po dwóch kolejnych poprawnie wykonanych poleceniach może wrócić na swoje miejsce. Przykładowe polecenia Simon says: clap your hands, sit down, stand up, sleep, point red, sing, run, jump, touch your legs, etc..

Dzieci wykonują polecenia. Jeśli któreś z dzieci będzie chętne wtedy ono może wydawać polecenia dla całej klasy

10 minut

Nauka nowego słownictwa:

Nauczycielka rozdaje dzieciom obrazki i podpisują je w zeszycie według wzoru podanego na tablicy.

5 minut

Ustawiamy dzieci w kole na dywanie. Włączamy muzykę, dzieci dowolnie tańczą, jak znają słowa mogą śpiewać, nauczycielka robi pauzę w piosence i wypowiada słowa „Touch your/something…”

Dzieci tańczą i śpiewają piosenkę, gdy usłyszą przerwę stają w miejscu i słuchają polecenia nauczyciela, wykonują polecenie.

10 minut

Ćwiczenia z karty pracy. Nauczycielka rozdaje karty pracy, wyjaśnia zadania dzieciom.

Dzieci wykonują zadania.

10 minut

Nauczycielka przedstawia dzieciom stronę internetową z grami edukacyjnymi. Zapoznaje dzieci ze sposobem obsługi strony, ze sposobem doboru gier i rodzajami gier, z którymi dzieci spotkają się na danej stronie.

Dzieci otwierają stronę internetową, samodzielnie wpisują adres strony www,

15 minut

Nauczycielka obserwuje dzieci gdy one zapoznają się ze stroną internetową, pomaga w razie wątpliwości.

Dzieci samodzielnie korzystają ze strony internetowej, grają w gry zapoznają się z walorami edukacyjnymi.

10 minut

Nauczycielka zadaje dzieciom zadanie aby każde z dzieci wybrało jedną grę.

Zadaniem dzieci jest opisanie danej gry odnalezienie w niej szczególnych cech i opowiedzenie dlaczego właśnie tą grę wybrało.

10 minut

Wykonywanie rysunków za pomocą wybranego edytora grafiki. Ich zadaniem jest stworzenie obrazka z figur geometrycznych. Nauczycielka przedstawia polecenie:

w prawym górnym rogu zrób żółte kółko, na środku namaluj duży zielony prostokąt, w lewym dolnym rogu namaluj trzy fioletowe trójkąty, w dowolnym miejscy namaluj jeszcze czerwony kwadrat i białe koło.

Dzieci wykonują pracę na komputerze zgodnie z instrukcją nauczycielki.

Jacob Ludwig Karl Grimm (1785-1863)
Wilhelm Grimm (1786-1859)



         Życiorysy braci Grimm ułożyły się podobnie. Obaj urodzili się w .................., zmarli w ........................... . 
Studiowali ...................., pracowali w .................... królewskiej w Kassel, następnie jako ................................... uniwersytetu w Getyndze, skąd zostali usunięci za protest przeciw zniesieniu liberalnej konstytucji. 
         Bracia Grimm zasłynęli przede wszystkim jako ..................... i wydawcy niemieckich ............. Kinder und Hausmarchen tłumaczonych na wiele języków.

Odpowiedź: Hanau, Berlinie, prawo, bibliotece, profesorowie, zbieracze, baśni 


