Scenariusz - Tradycje świateczne plastyka2003 - Kopia, EDUKACJA POLONISTYCZNA, PSYCHOLOGIA, SOCJOLOGIA, EDUKACJA PLASTYCZNA


Scenariusz zajęć

Prowadzący: Aleksandra Olma

Data zajęć : 11.12.2010 Czas trwania zajęć: 45 minut

Grupa wiekowa: 6-latki

Blok tematyczny: Magia Świąt Bożego Narodzenia

Temat zajęć (wpis do dziennika): Poznajemy tradycje Świąt Bożego Narodzenia - zajęcia plastyczne: „Malujemy na gazie tradycje świąteczne”

Cele ogólne:

- wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania

się poprzez sztuki plastyczne

- kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej ( do rodziny)

- zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości,

samodzielności.

Cele szczegółowe (operacyjne)-

uczeń:

- sprząta po sobie (2.2)

- utrzymuje porządek w swoim otoczeniu (2.5)

- przejawia zainteresowanie tradycjami ( 9.1)

- umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych

środków wyrazu (9.2)

- potrafi uważnie patrzeć aby rozpoznać i zapamiętać to co jest przedstawione na obrazkach

(14.2)

- dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową (14.3)

- słucha opowiadań, wierszy i rozmawia o nich (14.5)

Metody:

słowna-rozmowa , instrukcje

oglądowa- pokaz, obserwacja

czynna-zadania stawiane do wykonania

aktywizująca-pobudzająca do tworzenia, działania

ekspresyjna-wyrażanie uczuć

Formy pracy:

zbiorowa - praca z całą grupą

indywidualna - praca każdego dziecka

Środki dydaktyczne:

- wiersz pt. Wigilijny wieczór”

- zagadki

- obrazki przedstawiające tradycje świąteczne

- płyta CD z kolędami

- kartka A4 bloku technicznego, gaza, farby, pędzle, kubek,

Przebieg zajęć:

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Formy organizacyjne,

metody,

rodzaj edukacji

Uwagi, organizacja

1. Nauczyciel czyta wiersz pt.” Wigilijny wieczór”

2. Rozmowa na temat zwyczajów świątecznych w wierszu „Wieczór wigilijny”

3.Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie: co to jest Wigilia oraz jakie jest znaczenie tego słowa.

4.Nauczyciel wyjaśnia pojęcie: Wigilia

5.Nauczyciel zadaje zagadki związane z tematem Świąt

- „Błyszczy od świateł, cacek, pierników,
na niej zabawek znajdziesz bez liku”.

- „O tym drzewku wiele mówić nie będę:
pod jego gałązkami zaśpiewacie kolędę”.

6.Nauczyciel przypina na tablice ilustracje przedstawiające tradycje Świąt Bożego Narodzenia

7.Zabawa ruchowa „Śnieżynki”. Nauczyciel tłumaczy zasady zabawy oraz przypomina o zasadach bezpieczeństwa podczas zabawy

8. Nauczyciel kończy zabawę i włącza płytę z kolędami, która będzie umilała czas podczas wykonywania pracy plastycznej

9.Nauczyciel zaprasza dzieci do wcześniej przygotowanych stolików i tłumaczy zasady zajęcia plastycznego - malowanie na gazie

10.Nauczyciel szczegółowo omawia zasady zajęcia, nie narzuca dzieciom jak ma wyglądać ich praca plastyczna, tłumaczy tylko w jaki sposób można ją wykonać. Odpowiada na pytania dzieci, w razie potrzeby pomaga dzieciom indywidualnie.

11.Nauczyciel zaprasza dzieci do wykonania swoich prac.

12.Nauczyciel po zakończeniu zajęcia zaprasza dzieci na dywan, zasiada z nimi w kole i prosi o zaprezentowanie prac.

Nauczyciel omawia i chwali wszystkie prace dzieci.

13.Nauczyciel przypina wszystkie prace dzieci na tablicy w sali.

Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólną zabawę i prosi dzieci by pomogły posprzątać.

14. Po zakończeniu sprzątania wspólnie z dziećmi udaje się do łazienki w celu umycia rąk.

1.Dzieci uważnie słuchają wiersza

2.Dzieci wypowiadają się na temat zwyczajów zapamiętanych z wiersza

3.Dzieci wypowiadają się na zadane pytania

4.Dzieci słuchają i analizują swoje wcześniejsze wypowiedzi

5.Dzieci zgłaszają się by udzielić odpowiedzi na zadane zagadki

6.Dzieci rozmawiają z nauczycielem na temat tradycji jakie znają i jakie są w ich domach

7.Na słowa „wieje wiatr” dzieci chodzą po sali w dowolnych kierunkach, na zapowiedź „wiatr ustaje” śnieżynki obracają się wokół własnej osi, a następnie opadają na ziemię (przykucają).

8.Dzieci siadają na dywanie

9.Dzieci słuchają i obserwują nauczyciela.

10.Dzieci słuchają i obserwują nauczyciela.

11.Dzieci siedzą przy stolikach i wykonują prace.

12.Dzieci oceniają prace. Wypowiadają się chętnie, każde ma możliwość wyrażenia się.

13.Dzieci pomagają nauczycielowi przypinać prace na tablicy

14.Dzieci ustawiają się parami i udają się do łazienki

1.Edukacja polonistyczna

Forma: zbiorowa

2.Metoda słowna: Działanie na wyobraźnię poprzez bodźce słuchowe. Edukacja polonistyczna

Forma zbiorowa

3.Metoda aktywizująca: „burza mózgów” wypowiedzi spontaniczne,

Edukacja polonistyczna

Forma zbiorowa

4.Edukacja polonistyczna

Forma zbiorowa

5.Metoda czynna, aktywizująca

6.Metoda słowna: Działanie na wyobraźnię poprzez bodźce wzrokowe i własne przeżycia. Edukacja polonistyczna

Forma zbiorowa

7.Zabawa ruchowa, dowolna swobodna, koordynacja wzrokowo-ruchowo - słuchowa

9. Metoda oglądowa

Edukacja plastyczna

10.Metoda oglądowa

Edukacja plastyczna

11.Metoda czynna

Dzieci tworzą według własnej inwencji twórczej

Forma indywidualna

12.Metoda aktywizująca, czynna

Metoda ekspresyjna

14.Metody: aktywizująca, czynna.

1.Dzieci zasiadają w kole na dywanie

2.Nauczyciel zwraca uwagę na poprawność wypowiedzi oraz wymowę

3.Nauczyciel zwraca uwagę na poprawność wypowiedzi oraz wymowę

9.Na stolikach są przygotowane środki dydaktyczne.

11. Dzieci odczuwają radość z wykonanej pracy, mają poczucie sprawstwa.

14.Dzieci pamiętają o sprzątaniu po sobie oraz o higienie osobistej.

„Wigilijny wieczór”

Na wigilijnym stole

ubranym od rana

haftowana serweta,

świąteczna porcelana.

Przy wigilijnym stole

siądziemy wszyscy w rzędzie,

a jedno miejsce wolne

dlatego, co przybędzie.

Przy wigilijnym stole

kiedy gwiazdka zaświeci

usiądą: tata, mama,

usiądą także dzieci.

Na wigilijny wieczór -

jak powiedziała mama -

zaprosimy tę panią,

która jest w domu sama.

Wokół jasnej choinki

usiądźmy wszyscy w kole;

ludzie są sobie bliscy

przy wigilijnym stole.


