Marta Dzik Konspekt lekcji historii, Testy, sprawdziany, konspekty z historii


Konspekt lekcji historii dla klasy pierwszej gimnazjum

opracowanie konspektu: mgr Marta Dzik

KONIEC ŚWIATA STAROŻYTNEGO

Cele operacyjne lekcji:

a) Uczeń zna:

-daty: 395r., 476r.,

-postacie: Trajan, Hadrian, Odoaker, Romulus Augustulus,

-nazwy plemion najeżdżających terytorium cesarstwa rzymskiego.

b) Uczeń rozumie:

-przyczyny i skutki rozpadu imperium rzymskiego,

-złożoność przyczyn upadku cesarstwa zachodniorzymskiego,

-przyjęte znaczenie daty: 476 r.

c) Uczeń potrafi:

-wyjaśnić przyczyny upadku cesarstwa zachodniorzymskiego,

-pokazać na mapie linię podziału imperium na wschodnie i zachodnie,

-wyjaśnić, w jaki sposób barbarzyńcy przyczynili się do upadku cesarstwa.

Metody nauczania:

-praca z podręcznikiem,

-dyskusja piramidowa,

-praca z mapą.

Środki dydaktyczne:

-Polacka K., Musiał D., Roszak S., Przez wieki. Podręcznik do historii 1.

-mapa ścienna „Starożytny Rzym”

-atlasy,

-szary papier, mazaki.

Przebieg lekcji:

FAZA WPROWADZAJĄCA

1.Czynności organizacyjne.

2.Przypomnienie form ustrojowych Rzymu oraz sukcesów i niepowodzeń epoki cesarstwa.

FAZA REALIZACYJNA

1.Nauczyciel wyjaśnia uczniom czego będzie dotyczył temat lekcji.

2.Nauczyciel prosi uczniów, by metodą dyskusji piramidowej opracowali na podstawie tekstu podręcznika przyczyny upadku cesarstwa rzymskiego:

-uczniowie najpierw w parach pracują nad tym problemem, wypisując przyczyny

upadku na kartkach,

-łączą się w czwórki- ustalają wspólne stanowisko i zapisują na kartkach,

-łączą się w ósemki- ustalają wspólne stanowisko itp.

3. Gdy w klasie powstaną dwie grupy, każda wypisuje przyczyny upadku na szarym papierze i prezentuje na głos .Grupy dyskutują, negocjują i uzgadniają wspólną listę przyczyn upadku cesarstwa, a jeden z uczniów zapisuje ją na tablicy. Każda z przyczyn analizowana jest dokładnie, a nauczyciel uzupełnia wypowiedzi uczniów. Przy omawianiu podziału cesarstwa i najazdów plemion barbarzyńskich uczniowie posługując się mapkami z podręcznika i atlasu oraz mapą ścienną wskazują linię podziału cesarstwa, odczytują nazwy plemion barbarzyńskich i określają kierunki ich wędrówki.

FAZA PODSUMOWUJĄCA

  1. Zapisanie w zeszytach przyczyn upadku cesarstwa rzymskiego.

  2. Wysunięcie wniosku, że upadek cesarstwa rzymskiego nie był spowodowany jednostkowym wydarzeniem, czy kataklizmem, lecz powolnym procesem przemian wewnętrznych, a także najazdem obcych plemion.

  3. Ocena uczniów.

Do opracowania konspektu wykorzystano:

- Polacka K., Musiał D., Roszak S., Przez wieki. Podręcznik do historii 1.

Wydawnictwo M.Rożak Gdańsk 2002

- Milewski K., Janicka I., Chabor K., Węgiel J., Książka Nauczyciela.

Wydawnictwo M.Rożak Gdańsk 2003


