Przygoda z ó, Scenariusze lekcja język polski klasa IV

Pobierz cały dokument
przygoda.z.o.scenariusze.lekcja.jezyk.polski.doc
Rozmiar 52 KB

Fragment dokumentu:

Temat: Przygoda z „ó”

1.Czas realizacji: 45 min.

2.Cele:

Ogólne:

  • Rozszerzenie znajomości reguł ortograficznych

Operacyjne:

Uczeń:

  • Zna zasady pisowni z „ó” wymiennym oraz w zakończeniach wyrazów -ów, - ówka, -ówna i poprawnie zapisuje w zakresie czynnego słownictwa

  • Opanował zestawy wyrazów z „ó” niewymiennym i poprawnie je zapisuje.

3.Metody pracy:

  • Podająca

  • Pogadanka

  • Aktywizująca ( praca z zeszytem ćwiczeń)

4.Formy pracy:

  • Indywidualna

  • Zbiorowa

  • Grupowa

5. Pomoce dydaktyczne:

  • Przygoda z pisaniem P. Zbróg- zeszyt ćwiczeń do klasy czwartej

  • Słownik języka polskiego PWN pod. red. prof. E. Polańskiego

  • Wiersz ułatwiający zapamiętanie reguł pisowni wyrazów z „ó” wymiennym

6. Tok lekcyjny:

Faza przygotowawcza:

  • Przywitanie uczniów.

  • Zapisanie tematu na tablicy.

Faza realizacyjna:

  • Nauczyciel mówi o zasadach pisowni wyrazów z „ó” wymiennym oraz „ó” niewymiennym.

  • Nauczyciel podaje uczniom krótką notatkę do zeszytu(załącznik nr 1).

  • Uczniowie z pomocą nauczyciela wykonują ćwiczenie sprawdzające umiejętność pisania wyrazów z „ó” wymiennym(załącznik nr 2).

  • Chętni uczniowie podają pięć wyrazów, w których „ó” wymienia się na „o”. Nauczyciel zapisuje te wyrazy na tablicy a uczniowie w zeszytach(załącznik nr 3).

  • Uczniowie wykonują ćwiczenie sprawdzające znajomość zasad pisowni z „ó” wymiennym na „e”(załącznik nr 4)

  • Uczniowie samodzielnie wykonują ćwiczenie sprawdzające znajomość zasad pisowni „ó” w wyrazach z zakończeniem „-ów”(załącznik nr 5)

  • Uczniowie samodzielnie wykonują ćwiczenie sprawdzające umiejętność pisowni wyrazów z końcówką -ówka (załącznik nr 6)

  • Uczniowie z pomocą nauczyciela wykonują ćwiczenie sprawdzające znajomość związków frazeologicznych oraz ich znaczenia( załącznik nr 7)

  • Ruchome dyktando. Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy, a następnie podaje wyrazy. Jeśli pada wyraz z „ó” niewymiennym rękę podnoszą dzieci z pierwszej grupy, a gdy z „ó” wymiennym rękę podnoszą dzieci z drugiej grupy (załącznik nr 8)

Faza podsumowująca:

  • Nauczyciel przypomina dzieciom, że warto korzystać ze słownika ortograficznego i przypomina reguły korzystania z tego źródła informacji.


    Pobierz cały dokument
    przygoda.z.o.scenariusze.lekcja.jezyk.polski.doc
    rozmiar 52 KB