konspekty pazdziernik, konspekty, 3,4 latki


Temat tygodnia: Jesteśmy zawsze ostrożni.

TEMAT DNIA: Światła sygnalizatora.

Cele ogólne:

- Zapoznanie z zasadami bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię;

- Określenie liczby i kolorów świateł na sygnalizatorze;

Cele operacyjne:

- dziecko wymienia nazwy koloru sygnalizacji świetlnej;

Środki dydaktyczne: wiersz D. Gellner „Światła sygnalizatora”, 2 krążki: czerwony

i zielony, piosenka „Dzieci i światła”;

Metody pracy:

- metody podające (przyswajanie): piosenki,
- metody problemowe (odkrywanie): gry dydaktyczne, inscenizacja.

- praktyczne (ćwiczenia)

Formy pracy:

- indywidualne,

- zbiorowa.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Różne pojazdy”.

Gdy nauczyciel uderza w bębenek - dzieci naśladują jazdę samochodem. Przy dźwiękach

tamburyna - jeżdżą na rowerach.

2. Wysłuchanie piosenki „Dzieci i światła”

3. Inscenizacja D. Gellner „Światła sygnalizatora”.

Nauczyciel trzyma w ręku krążki w kolorze czerwonym i zielonym. Podczas recytacji

manipuluje krążkami.

Dzieci Idą dzieci, idą dzieci,

(chodzą po sali) a nad jezdnią sygnał świeci.

Sygnał czerwony: Mam czerwone wielkie oko,

(czerwony krążek) mam buzię jak mak.

Gdy pokażę się na jezdni

wołam do was tak:

Uwaga! czerwone światło!

Stój! O wypadek łatwo!

Dzieci: Idą dzieci, idą dzieci,

(nadal chodzą) a nad jezdną sygnał świeci.

Sygnał zielony: Mam zielone piękne oko,

zielone jak liść.

Gdy się zazielenię w górze,

to możecie iść.

Zielone światło, zielone!

Przechodźcie na drugą stronę!

Dziecko: A czy mrugacie też,

(chętne) gdy pada deszcz?

Sygnały podniesione: Oczywiście! Co za pytanie?

(czerwony, zielony) Kto się zawsze zajmuje mruganiem,

ten nawet mruga, gdy na świecie deszcz i szaruga!

4. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Samochody”.

Dzieci biegają po sali, naśladując jadące samochody. Na widok czerwonego światła

(czerwony krążek) zatrzymują się. Zielone światło (zielony krążek) - sygnał do poruszania

się samochodów

5. Zabawa ruchowa przy piosence „Dzieci i światła”.

Dzieci maszerują po kole parami w prawą i w lewą stronę, na słowo stój! - zatrzymują się,

na słowo idź! - maszerują.

6. Karta pracy indywidualnej - prawidłowe rozmieszczenie świateł sygnalizatora (wycinanka,

plastelina)

TEMAT DNIA: Samochody osobowe i ciężarowe.

Cele ogólne:

- Odróżnianie i nazywanie wybranych pojazdów i wydawanych przez nie dźwięków;

- Poznawanie i tworzenie zbiorów zabawek według jednego określonego kryterium. Posługi-

wanie się pojęciami wyżej, niżej;

- Układanie według wzoru pojazdów z figur geometrycznych;

Cele operacyjne:

- dziecko porządkuje samochody według rodzaju: osobowe i ciężarowe;

- posługuje się określeniami ciężki, lekki;

- posługuje się nazwami figur geometrycznych: koło, trójkąt; odróżnia kwadrat od prostokąta;

Metody pracy:

- praktyczne (ćwiczenia)

Formy pracy:

- zbiorowa.

Środki dydaktyczne: samochody - zabawki, w tym samochód osobowy i ciężarowy, półki na zabawki, klocki w kształcie figur geometrycznych, wzory samochodów do ułożenia.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa ortofoniczna pt. „Pojazdy”.

Ćwiczenia narządów mowy na zgłoskach „tur”, „ti”, „ter”, „dzyń” poprzez naśladowanie

odgłosów wydawanych przez pojazdy.

2. Uporządkowanie samochodów - zabawek w sali, wydzielenie półek dla samochodów

ciężarowych i osobowych. Umawianie się, że od dzisiaj tak będziemy ustawiać samochody

na półkach, np. wyżej będą stały osobowe, a niżej ciężarowe. Rozmowa o tym, czym różnią

się samochody osobowe od ciężarowych - wielkością, budową, jedne przewożą ludzi,

a drugie towary.

3. Pojazdy - układanie z elementów geometrycznych. Układanie samochodów osobowych

i ciężarowych według wzoru. Posługiwanie się nazwami figur geometrycznych: koło,

trójkąt. Odróżnienie kwadratu i prostokąta.

4. Zestaw zabaw ruchowych „Jazda samochodem”.

- Marsz sygnalizujący rozpoczęcie zabawy.

- Zabawa orientacyjno-porządkowa „Garaż”.

Dzieci biegają po Sali naśladując ruchem jazdę samochodem. Na sygnał wracają do

garaży - rozłożone na podłodze kółka. Na ponowny sygnał samochody ruszają.

- Ćwiczenia dużych grup mięśniowych „Dętka”.

Siad klęczny, prawa ręka oparta o podłogę. Lewa ręka pompuje powietrze, naśladując

ruch wciskania tłoka. Zmiana rak.

- Zabawa z elementem czworakowania „Nakrętka”.

W czasie pompowania dętki zgubiła się nakrętka. Dzieci chodzą po sali szukając jej.

Na sygnał maszerują na czworakach. Na ponowny sygnał wstają i pokazują nakrętkę,

wysoko wznosząc rękę.

- Ćwiczenia tułowia - skłony boczne.

Dzieci stoją w lekkim rozkroku, ramiona wyprostowane i wzniesione w bok.

Wiatr porusza samochód - rytmiczne skłony w prawo i w lewo. To samo w siadzie

skrzyżnym.(duże i małe auto)

- Zabawa z elementem równowagi „Mostek”

Na podłodze jest ułożony z linii wąski tor - mostek. „Samochody” przejeżdżają po nim

tak, by nie zjechać do „wody”. Po wykonaniu ćwiczenia siad skrzyżny - ocena „jazdy

kolegów”

- Zabawa bieżna „Samochody”.

Samochody ciężarowe rozwożą towary do sklepów - bieg w różnym tempie, zależnie od

możliwości dzieci.

- Marsz uspokajający,

5. Zabawy konstrukcyjne - budowanie garaży i ulic z klocków. Wdrażanie do zgodnej

zabawy - współdziałanie w planowaniu i wznoszeniu budowli, wspomaganie swoich

działań urządzeniami ułatwiającymi pracę, np. samochód- wywrotka do przewożenia

klocków.

Temat dnia: Umiemy bezpiecznie przechodzić przez jezdnię.

Cele ogólne:

- Rozróżnianie uczestników ruchu drogowego: piesi, kierowcy, pasażerowie;

- Posługiwanie się określeniami pasy, sygnalizator;

Cele operacyjne:

- dziecko rozumie wieloznaczność wyrazu pasy;

- rozróżnia uczestników ruchu drogowego;

Metody pracy:

- metody podające (przyswajanie): historyjka obrazkowa, wiersze, piosenki, praca z tekstem.
- metody problemowe (odkrywanie): gry dydaktyczne,

- praktyczne (ćwiczenia)

Formy pracy:

- indywidualne,

- zbiorowa.

Środki dydaktyczne: opowiadanie I. Salach „Przygoda na ulicy”, obrazek opowiadający treść opowiadania „Przejście przez ulicę”, obrazki pasów na ulicy i zebry, duże kolorowe arkusze papieru, farby: czarna, biała, pędzle, kubki z wodą:

Przebieg zajęć:

1. Historyjka obrazkowa „Przygoda na ulicy” I. Salach

- ukazanie niewłaściwego zachowania się na ulicy (wbieganie na nią, przechodzenie

w miejscach niedozwolonych).

- Zaznajomienie z rolą policjanta - ufne podchodzenie do niego w sytuacjach

problemowych.

2. Zabawa ruchowa przy piosence „Dzieci i światła”.

3. Opowiadanie treści obrazka Przejście przez ulicę. Jak zachowują się przechodnie chcący

przejść przez ulicę? Jak nazywa się miejsce przeznaczone do przechodzenia na drugą

stronę ulicy? Jaką funkcję pełni sygnalizator świetlny i jak działa? Kto kieruje

samochodem? - kierowcy

4. Pasy - malowanie farbami plakatowymi. Nazywanie kolorów pasów na przejściu dla

pieszych. Zwrócenie uwagi na ich naprzemienny układ. Nazywanie zwierzęcia, które też

jest w czarno-białe pasy. Malowanie czarno-białych pasów na dużych arkuszach papieru.

5. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Samochody”

Dzieci biegają po sali, naśladując jadące samochody. Na widok czerwonego światła

(czerwony krążek) zatrzymują się. Zielone światło (zielony krążek) - sygnał do poruszania

się samochodów.

6. Opowiadanie o tym, jak i z kim przechodzą dzieci przez jezdnię. Uwrażliwienie na to,

że nie wolno nigdy przechodzić samemu na drugą stronę ulicy.

Temat dnia: Znak drogowy informacyjny - „Przystanek autobusowy”.

Cele ogólne:

- zapoznanie ze znakiem drogowym informacyjnym „Przystanek autobusowy”;

- kształcenie umiejętności zabawy z podziałem na role;

Cele operacyjne:

- dziecko wie, co oznacza poznany znak;

- umie przyjąć na siebie określone role;

Metody pracy: .
- metody problemowe (odkrywanie): gry dydaktyczne,

- praktyczne (ćwiczenia)

Formy pracy:

- zbiorowa.

Środki dydaktyczne: obrazek znaku drogowego „Przystanek autobusowy”, krążki, krzesełka.


Przebieg zajęć:

1. Ćwiczenia oddechowe „Kolorowe kółka”.

Rozwijanie pojemności płuc poprzez umiarkowane dmuchanie na bibułkowe kółka

zawieszone na sznurku.

2. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Samochody”

Dzieci biegają po sali, naśladując jadące samochody. Na widok czerwonego światła

(czerwony krążek) zatrzymują się. Zielone światło (zielony krążek) - sygnał do poruszania

się samochodów

3. Omawianie znaku drogowego - „Przystanek autobusowy” (kolor, wygląd, znaczenie)

4. Zabawa komunikacyjna „Jazda autobusem”

W różnych miejscach Sali ustawione są duże znaki „Przystanku autobusowego” (3). Na każdym z przystanków ustawione są krzesełka (4-5). Z boku wyznaczona zajezdnia autobusowa. Nauczycielka wyznacza trójkę dzieci (kierowcy autobusów), która otrzymuje emblematy z rysunkiem autobusu i krążki - kierownice do ręki.

Pozostałe dzieci to pasażerowie oczekujący na przystankach na przyjazd autobusu. Autobusy jeżdżą w różne strony, podjeżdżają na przystanki - zabierają pasażerów (dzieci trzymają się za ubrania). Pasażerowie wsiadają lub wysiadająca wybranym przez siebie przystanku. Podniesienie czerwonego krążka w górę przez nauczycielkę oznacza powrót autobusów do zajezdni. Zabawę powtarzamy zmieniając kierowców autobusów.

5. Zabawa Pt. „Myjnia samochodowa”

Dzieci stoją w rzędzie jedno za drugim i patrzą w tym samym kierunku. Stoją w rozkroku, żeby inne dziecko mogło się pomiędzy nimi przeczołgać. Jedno z dzieci rozpoczyna. Klęcząc na kolanach i podpierając się rakami udaje samochód, który wjeżdża do myjni. Wszystkie stojące dzieci są częściami maszyny, myjącej samochód. Gdy auto przejeżdża pomiędzy nogami dzieci masują delikatnie je po plecach

Temat dnia: Spotkanie z policjantem- wycieczka do Komendy Policji.

Cele ogólne:

- Zapoznanie z pracą policjanta oraz wyglądem munduru;

Cele operacyjne:

- dziecko zna podstawowe czynności , efekty pracy, sprzęt policjanta

Metody pracy:

- metody podające (przyswajanie): pogadanka, wiersze,

Formy pracy:

- zbiorowa.

Środki dydaktyczne: kajdanki, pałka,

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie w cele wycieczki - pogadanka na temat zachowania w komendzie.

2. Bezpieczne dojście do Komendy Policji i przywitanie się z policjantami na służbie.

3. Pogadanka na temat „Bezpieczeństwo dziecka w domu, na drodze i w przedszkolu”.

4. Pokazanie sprzętu policyjnego niezbędnego w pracy policjanta.

5. Recytowanie policjantom wiersza „Uwaga czerwone światło” M. Terlikowskiej.

Przejście przez ulicę

Nie jest trudną sprawą

Najpierw spójrzmy w lewo!

Potem spójrzmy w prawo!

Jeśli nic nie jedzie,

Można iść bezpiecznie

Ten drogowy przepis

Trzeba znać koniecznie.

6. Bezpieczny powrót i podsumowanie wycieczki - pogadanka.


