Konspekt edukacja zdrowotna, PEDAGOGIKA


Konspekt

Edukacja zdrowotna

UCZESTNICY: uczniowie klas gimnazjalnych

CZAS TRWANIA: lekcja 45min. / godzina wychowawcza /

CEL STRATEGICZNY:

CELE OPERACYJNE:

Uczeń:

METODY:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Czynności podstawowe (3minuty):

  1. Wprowadzenie do tematu lekcji (7 minut)

Uczniowie dobierają się w grupy ćwiczebne (5-8 osób). Poszczególne zespoły zostają wyróżnione kolorami szarf. Nauczyciel rozdaje grupom karki brystolu i mazaki. Proponujemy uczniom pogadankę w poszczególnych grupach na temat ich przebiegu dnia. Nauczyciel zadaje pytania kolejnym członkom grup, chcąc uzyskać informacje na temat tego jak wygląda dzień ucznia, jakie czynności wykonuje, w jaki sposób. Jedna osoba z każdej grupy wynotowuje na kartce brystolu uwagi. Po zakończonej rozmowie pokazujemy tablice z wynotowanymi wnioskami i próbujemy je wspólnie przeanalizować.

  1. Praca w grupach nad zdefiniowaniem terminów ( 5minut)

Przygotowujemy kartoniki z terminami: zdrowie, dieta, zachowania prozdrowotne, zachowania antyzdrowotne, profilaktyka zdrowotna. Rozdajemy kartoniki i prosimy aby każda grupa spróbowała własnymi słowami stworzyć definicję tak jak rozumie termin.

  1. Prezentacja terminów w ujęciu literatury (3 minuty)

Prezentujemy definicje w ujęciu literatury np. folia ma rzutniku, slajdy prezentacje (załącznik nr 1).

  1. Omówienie czynników wpływających na zdrowie - załącznik nr 2 ( 2 minuty)

  1. Pokazanie uczniom etykiet z różnych opakowań oraz krótkie przedstawienie zawartości składników odżywczych i porównanie z definicją diety (6 minut)

Np. Orzechy laskowe w czekoladzie mają bardzo dużo pustych kalorii. 100g opakowania, czyli prawie całe, bo bez 10g ma 558 kcal, czyli 1/4 całego zapotrzebowania dziennego! W swoim składzie nie mają żadnego zdrowego składnika a wręcz przeciwnie cukier stanowi tu aż 50% niebezpieczne tłuszcze, czyli bomby kaloryczne to aż 36% całego opakowania. Tak, więc kiedy będziemy chcieli przekąsić coś podobnego spójrzmy najpierw na etykietę i przemyślmy, co jemy.

  1. Praca w grupach na ułożeniem piramidy zdrowego żywienia ( 7minut)

Pytanie o indywidualne nawyki żywieniowe uczniów:

Wręczamy każdej grupie przygotowane wcześniej kartki z formularzem piramidy i kartoniki prezentujące żywność. Następnie grupy we własnym, gronie układają piramidę wedle własnego uznania i wiedzy.

  1. Prezentacja zasad zdrowego żywienia i omówienie ich ( 7minut)

Konfrontacja z wcześniej ułożoną przez grupy piramidą za pomocą przygotowanej prezentacji w programie power - point prezentujemy zasady zdrowego żywienia i omawiamy je wspólnie z cała klasą.

  1. Krótka rozmowa na temat tego co młodzież wyniosła z dzisiejszego spotkania, wnioski ( 2 minuty)

  2. Omówienie zadania domowego (3 minuty)

Poświęcamy kilka chwil na wytłumaczenie zadania domowego grupie.

Zadanie domowe: Przygotuj i opracuj przewodnik przeznaczony dla dotyczący placówek sportowych w Twoim mieście. Zamieść w nim adresy, telefony, ceny biletów za korzystanie, inf. O ulgach …itp.

Załącznik nr 1

ZDROWIE to nie tylko całkowity brak choroby, czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia).  WHO(Światowa Organizacja Zdrowia)

DIETA oparty na zasadach dietetyki sposób żywienia się człowieka, o ustalonym doborze pokarmów pod względem jakości, ilości i urozmaicenia, dostosowanym do potrzeb organizmu. Dieta człowieka zdrowego — dieta normalna zapewnia właściwą (zabezpieczającą przed niedoborami i nadmiarem) podaż białka, węglowodanów (w tym błonnika), tłuszczów, składników mineralnych i witamin, oraz dostarcza ok. 9-13 MJ energii (1900-3200 kcal).

PROFILAKTYKA ZDROWOTNA to działania mające na celu zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. WHO(Światowa Organizacja Zdrowia)

ZACHOWANIA PROZDROWOTNE są to wszelkie formy aktywności celowej, ukierunkowanej na ochronę lub osiągnięcie poprawy własnego zdrowia.

ZACHOWANIA ANTYZDOWOTNE To zachowania prowadzące do niszczenia zdrowia, jego osłabienia, do świadomego wprowadzenia się w stan choroby. To te zachowania podejmowane przez człowieka, które w sposób bezpośredni lub pośredni wpływają na pogorszenie jego stanu zdrowia. Nie są podejmowane świadomie w celu samozniszczenia, ale taki mają skutek ( choć niektóre są tylko wynikiem złych nawyków lub przyzwyczajeń nabywanych podczas procesów wychowania i socjalizacji)

A. Majchrowska

Załącznik nr 2

Czynniki wpływające na zdrowie

Zdrowie jednostki i populacji uwarunkowane jest wieloma czynnikami, które można podzielić na cztery podstawowe grupy:

Załącznik nr 3

Przykładowa piramida zdrowia.

0x01 graphic

2


