scenariusz kucharz, scenariusze


SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 3-4 LETNICH

Prowadzący: Beata Tomala

Data: 11.05.2012

TEMAT: Kucharz

Cele ogólne:

METODY:

FORMA:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: garnki różnej wielkości, strój kucharski, „pachnące pakunki”, drewniane, plastikowe i metalowe sztućce, papierowe talerzyki, skrawki materiału, sylwety produktów spożywczych i garnków, podkład muzyczny, pluszowa zabawka, ołówek, pasek od spodni, okulary przeciwsłoneczne, wyciskacz do czosnku
Przebieg zajęć:

Nazwa zadania/ Tekst

Przebieg

Zamierzone osiągnięcia dziecka/
Kryteria sukcesu dziecka/
Cele operacyjne

Wprowadzenie
KUCHARZ

Dobry kucharz, co ma wprawę

W mig przyrządzi nam potrawę.

Ciepłe, zimne, każde danie

Przygotować jest no w stanie.
W kuchni się najlepiej czuje,

Tam na piecu wciąż gotuje,

Mięso, kaszę, ryż, buliony,

Bukiet warzyw, makarony,

Zupy, steki i ziemniaki,

Zrazy, sosy i buraki.

Pieczeń piecze, rybę dusi,

Aromatem wszystkich kusi.

Komu tylko co się marzy Kucharz chętnie też usmaży

Przedstawienie kucharza (prowadzącej która będzie odgrywała jego rolę), krótkie omówienie na jaki temat będziemy dzisiaj rozmawiać. Kucharz recytuje wierszyk.
Rozmowa z kucharzem na temat jego pracy, omówienie jego ubioru.

Dziecko:
- z uwaga przygląda się stworzonej sytuacji dydaktycznej, strojowi kucharza
- w skupieniu słucha tekstu wiersza oraz wypowiedzi kucharza
- odpowiada na pytania kucharza i pyta go o jego pracę

Zabawy paluszkowe

Kanapka
Najpierw chleb pokroje,
masłem posmaruję,
Ser na to połóże,
pomidora też dołożę,
i posole i popieprze,
żeby wszystko było lepsze
Już nie powiem ani słowa,
bo kanapka jest gotowa


Zupa
Mama zup gotowała
w wielkim grnku ja mieszała,

przyprawaiała smakowała
przyprawiała, smakowała
Do talerza ci nalała

Kucharz zachęca dzieci do wspólnego gotowania, dzieci w kole wraz z prowadzącą wykonują czynności z zabawy paluszkowej „kanapka” oraz „zupa”

Dziecko:
-uważnie słucha treści rymowanki
-dokładnie naśladuje czynności wykonywane przez kucharza
- ćwiczy małą motorykę

Zaczarowany garnek- zabawa dotykowa

Kucharz przedstawia dzieciom „zaczarowany garnek”, w którym znajduje się wiele przedmiotów, dzieci rozpoznają ukryte przedmioty (patelnia, mały garnek, miś, łyżka, talerzyk, ołówek) opisują je i sprawdzają wraz z całą grupą czy są potrzebne kucharzowi w kuchni.

Dziecko:
-chętnie bierze udział w zabawie
-ćwiczy zmysł dotyku
-stara się opisać przedmiot którego dotyka
-potrafi dokonać oceny przedmiotu (czy jest przydatny w kuchni)

Kuchenne odgłosy, zabawa muzyczna

Kucharz demonstruje dzieciom jakie dźwięki mogą wydobywać się z kuchni (uderzanie widelcem o łyżkę, drewnianymi sztućcami o siebie, łyżeczkami o metalowy garnek) po czym dzieli dzieci na grupy zgodnie z wizytówkami (pietruszki, marchewki i ogórki) rozdaje poszczególne „instrumenty” (łyżki, garnki, drewniane sztućce). Z miejsca którego dzieci nie widzą dochodzą poszczególne odgłosy, ta grupa która usłyszy swój dźwięk naśladuje go za pomocą instrumentów.

Dziecko:
-z zaangażowaniem gra na kuchennych „instrumentach”
- uważnie słucha i naśladuje kuchenne odgłosy

Zabawa ruchowa „Warzywa do garnka”

W sali na podłodze porozkładane są garnki wycięte z papieru. Dzieci biegają swobodnie po sali, na określoną komendę wykonują polecenia kucharza, np. marchewki do garnka (dzieci stają na papierowych garnkach), pietruszki się gotują (dzieci podskakują), mieszam zupkę z ogórków (dzieci kręcą się w kółko).

- dzieci rozpoznają do jakiej grupy warzyw należą
-wykonują polecenia kucharza

Znajdź swoją połówkę - zabawa w łączenie

Każde dziecko otrzymuje od kucharza sylwetę połowy owocu, warzywa lub innego produktu spożywczego. Jego zadaniem jest odnalezienie drugiej polowy swojej sylwety i połączenie ich.

Dziecko:
-rozpoznaje warzywa, owoce i produkty spożywcze
-potrafi dokonać syntezy dwóch części obrazka w porozumieniu z kolegą

Zabawa ruchowa - taniec „Ciasto” Klanza

Dzieci siedzą w kole, w tle odtwarzany jest utwór „ciasto” Dzieci wykonują te same gesty co kucharz, w rytm muzyki

Dziecko:
-porusza się w rytm muzyki
-naśladuje gesty kucharza
- ćwiczy wyobraźnię

Mały savoir vivre

Dzieci dostają od kucharza papierowe talerzyki, plastikowe noże widelce i łyżki, układają je przed soba według wzoru prezentowanego przez kucharza

Dziecko:
-rozpoznaje stronę lewą i prawą
- potrafi prawidłowo ułożyć sztućce i talerzyk

Pachnąca saszetka- ćwiczenie oddechowe

Kucharz rozdaje dzieciom malutkie pakunki, dzieci oglądają je, na polecenie kucharza dotykają ich i wąchają. Wdech noskiem a wydech ustami. Kucharz pyta dzieci czy poczuły jakiś zapach i czy wiedza co w kuchni może pachnieć. Z pomocą studentek dzieci mogą otworzyć pakunki i zobaczyć jakie to przyprawy.

Dziecko:
-koncentruje swoja uwagę na prawidłowym oddychaniu
-doskonali zmysł węchu

Zabawa twórcza - kukiełki sztućcowe

Dzieci zajmują miejsca przy stolikach. Na stoliku leżą gotowe elementy do ozdobienia łyżki (skrawki materiałów, wycięte oczy i usta) Kucharz rozdaje każdemu dziecku drewnianą łyżkę. Dzieci tworzą z łyżek kukiełki które mogą później wykorzystać do teatrzyku.

Dziecko:
-starannie ozdabia swoja łyżkę
-prezentuje swoja prace przed grupą

Zabawa relaksacyjna - masażyk pizza

"Pizza"
osoba masowana leży na podłodze na brzuchu, masażysta klęczy z boku przy plecach osoby masowanej, wszystkie ruchy wykonujemy na plecach osoby masowanej/

Sypiemy makę /uderzamy opuszkami palców po plecach/
wbijamy jajka:
o ramię - stuk! /pukamy piąstką o ramię/
do miski - chlup! /pukamy piastką o plecy/
skorupki - siup! /wykonujemy ruch wyrzucania skorupek za siebie/

/Zagniatamy ciasto /ruch zagniatania ciasta na całych plecach/
formujemy koło /masujemy dłonią w koło/
smarujemy keczupem /rysujemy koło palcem wskazującym/
Nakładamy pieczareczki /delikatnie podszczypujemy po plecach/
pomidorki /układamy dłoń w miseczkę, denkiem do góry dotykamy pleców - ruch powtarzamy tyle razy, ile nakładamy pomidorków/
solimy /przebieramy palcami po przekątnej/
pieprzymy /przebieramy palcami odwrotnie do solenia/
wkładamy do piekarnika /kładziemy się na plecach osoby masowanej/
czekamy, czekamy, czekamy....
hmmmm - wąchamy /wdech nosem/
wyciągamy /podnosimy się/
kroimy /wykonujemy ruch krojenia/
i zjadamy - mniam, mniam, mniam /dotykamy czołem pleców osoby masowanej i poruszamy na boki/

Dziecko:
-starannie wykonuje masażyk koledze z grupy
-relaksuje się i poddaje osobie masującej


