12. czwartek- SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH, EDUKACJA POLONISTYCZNA, PSYCHOLOGIA, SOCJOLOGIA, EDUKACJA PLASTYCZNA, PEDAGOGIKA, SCENARIUSZE ZAJĘĆ


SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Data: 12.01.2012 r.

Klasa: II c

Prowadzący: Elżbieta Brońka

Temat bloku: Zwierzęta zimą.

Temat dnia: Dla kogo zima jest uciążliwa?

Rodzaj edukacji: matematyczna, polonistyczna, przyrodnicza, fizyczna, plastyczna

Czas zajęć zintegrowanych: 180 min.

Temat zajęć (zapis w dzienniku): Wielozdaniowe wypowiedzi na temat treści wiersza pt. „Dwie minuty dla ptaków” B. Lewandowskiej. Inscenizacja pt. „Rozmowa ptaków”. Poznanie ptaków pozostających u nas na zimę. Rozmowa na temat opieki nad ptakami w czasie zimy. Układanie zdań o sposobach dokarmiania ptaków. Naśladowanie ruchów ptaków. Ćwiczenia utrwalające pisownię wyrazów z „ó” i „u”. Wykonywanie działań matematycznych - dodawanie i mnożenie w zakresie 20. Rozwiązywanie zadań tekstowych z liczbą niewiadomą- praca w grupach. Wykonanie kolorowego karmnika ptaków metodą wydzieranki.

Cele ogólne:

Wspomaganie rozwoju umysłowego w zakresie wypowiadania się. Wspomaganie rozwoju umysłowego oraz kształtowanie wiadomości i umiejętności matematycznych dzieci. Wychowanie do rozumienia i poszanowania przyrody ożywionej

i nieożywionej. Wyrażanie własnych myśli i uczuć w różnorodnych formach plastycznych.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

zachowania bohatera literackiego lub wymyślonego,

Metody: (wg J. Krzyżewskiej)

Podające - objaśnienia,

Praktyczne - pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia przedmiotowe

Programowe - z użyciem podręcznika programowego

Formy pracy: zbiorowa, grupowa - w parach, indywidualna

Środki dydaktyczne:, tekst wiersza „Dwie minuty dla ptaków” B. Lewandowskiej, ilustracje i sylwety ptaków- sikorka, wróbel, jemiołuszka, gil, zestaw wyrazów z nazwami ptaków oraz nazwami pożywienia, tekst do inscenizacji „Rozmowa ptaków”, karty pracy indywidualnej , szablon papierowego karmnika, zadanie tekstowe, działania na karteczkach, skakanki, tamburyno, papier kolorowy, klej, kredki, rysunki karmników,

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do tematu- odczytanie wiersza B. Lewandowskiej pt. „Dwie minuty dla ptaków”.

1.A. Inscenizacja „ Rozmowa ptaków” . N-l zwraca się do dzieci z pytaniem - O czym mogą rozmawiać ptaszki w karmniku?

Wybrane/ chętne dzieci otrzymują do rąk sylwety ptaków na patyczku i wcielają się w role:

Postacie: gil, wróbel, sikorka, jemiołuszka

Wróbelek: Jaki jestem głodny. Zjadłbym chociaż mały okruch chleba.

Sikorka: Ja marzę o tłustej słonince.

Gil: Dawno nie jadłem owoców jarzębiny.

Jemiołuszka: Ja też.

Wróbelek : Polećmy do karmnika, może Stasiu nasypał dzisiaj nasze smakołyki.

Gil: Nic nie ma.

Sikorka: Zapomniał o nas.

Jemiołuszka: Chyba zginiemy z głodu i zimna.

Wróbelek: O jesteśmy uratowani. Mama Staszka o nas pamiętała.

Sikorka: Ale wspaniała uczta.

Ptaki: Ćwir, ćwir, ćwir, ćwir.

2. Rozmowa z dziećmi na temat: „Dlaczego i jak należy karmić ptaki zimą” na podstawie własnych przeżyć i wysłuchanego wiersza:
- Jakie ptaki, wymień ich nazwy, zostały u nas na zimę, a które przyleciały do nas z dalekiej Północy?
- W jaki sposób ludzie dbają o ptaki zimą?
- Czy wiecie jakie ptaki mają swoje smakołyki?( ziarna, nasiona, słoninę, owoce.)

3. Omówienie ilustracji przedstawiającej ptaki , które zostają u nas na zimę. Opis ich wyglądu i cech charakterystycznych. Rysunki ptaków: wróbel, sikorka, gil, jemiołuszka.

4. Ustalenie co jedzą ptaki. Dobieranie nazw pożywienia do danego ptaka.

5. Układanie zdań o sposobie dokarmiania ptaków.

I - poziom układa samodzielnie zdania na podstawie zgromadzonego słownictwa

II- poziom układa z rozsypanki wyrazowej :

Rozsypanka składająca się z trzech zdań.

6. Zabawa ruchowa - „Ptaszki w karmniku” z wykorzystaniem tamburyno. N. tłumaczy zasady zabawy i przypomina o zasadach bezpiecznego poruszania się po sali. W dwóch kątach sali , rozkłada dwa papierowe karmniki. Gra na tamburyno. Gdy nauczyciel gra na tamburyno dzieci biegają po sali a na przerwę w muzyce fruną do karmnika (ilustracji rozłożonych karmników) i naśladują jedzenie ptaków stukają paluszkami o podłogę/dywan.

7.Numeracyjne przypadki mnożenia i dodawania w zakresie 15. Dzieci otrzymują papierowe ptaszki , na których zapisane są działania dodawania i odejmowania. Na każdym ptaszku jest inne działanie. Zadaniem dzieci jest umieszczenie ptaszka w odpowiednim karmniku. Na tablicy wiszą papierowe karmniki z wynikami działań. Nauczyciel kieruje do dzieci polecenie.- Znajdź drogę ptaszka do karmnika. Rysuje karmniki na tablicy.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

Przykłady działań matematycznych: dla wyniku:

9.JEŚLI CZAS POZWOLI: Praca w grupach. Podział klasy na 5 osobowe grupy. Praca pod hasłem :Czy jesteście przyjaciółmi ptaków?

Każda grupa otrzymuje 3 zadania o różnym stopniu trudności.

1 polecenie - zadanie tekstowe,

3 polecenie - układanie zdań o pomocy ptakom.

I poziom /1 grupa/

    1. Zadanie tekstowe: W ptasiej stołówce jest 14 ptaków. Są tam 4 wróbelki,

6 sikorek i kilka jemiołuszek. Ile jest jemiołuszek?

    1. Układają samodzielną wypowiedź o tym jak pomagają ptakom.

II poziom /2 grupy/

- W karmniku było 10 wróbelków. Przyleciały 3 sikorki.

Ile ptaszków było w karmniku?

- Wróbelek zobaczył 14 ziarenek. Zjadł 10 ziarenek, a po chwili zjadł

jeszcze 3 ziarenka i odfrunął. Ile ziaren zostało?