Zajęcia matematyczne, Scenariusze zajęć


Scenariusz przedszkolnych zajęć dydaktyczno - wychowawczych

Prowadząca: Karolina Dybalska

Grupa: 5-latków

Temat kompleksowy: Z matematyką za pan brat.

Temat zajęć: Co już wiemy o figurach geometrycznych?

Cele ogólne:

Cele operacyjne (dziecko):

Środki dydaktyczne:

Forma organizacji pracy: działalność zbiorowa, grupowa i indywidualna.

Metody pracy: słowne (np. wykorzystanie zagadek), oglądowe (np. wykorzystanie ilustracji), czynne (np. zabawa muzyczno - ruchowa).

Przebieg zajęcia:

  1. Czynności wstępne: przygotowanie potrzebnych materiałów, usadzenie dzieci w półkolu.

  1. Zabawa paluszkowa:

Po fali, po fali, po fali rybka pływała.

Do góry wyskoczyła, ogonkiem zamachała i w głębiny się schowała.

Tam drugą rybkę spotkała.

Po fali, po fali, po fali rybki pływały.

Do góry wyskoczyły, ogonkami zamachały i w głębiny się schowały.

Tam fale ich matematyki uczyły.

  1. Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęć:


Dwa boki długie,

dwa boki krótkie

i cztery kąty proste.

Co za figura geometryczna

tak nosi się wyniośle? (prostokąt)

My wszystkiego mamy trzy!

Ach, jak wesoło mieć 3 boki i 3 kąty.

Trzy wierzchołki także mamy

i pracując na trzy fronty

każdej pracy radę damy. (trójkąt)

To taka dziwna figura, bo nie wiadomo

gdzie dół, gdzie góra.

Do góry głową, czy na dół głową

zawsze wygląda jednakowo.

Ma cztery równe kąty,

ma cztery równe bok.

Tak samo długi, jak i szeroki. (kwadrat)

Nie jestem pewna, czy odgadniecie

- jak się nazywa figura, w której

boków ani kątów nigdy nie znajdziecie? (koło)


  1. Zabawa „Magiczny woreczek”:

Prowadzący, przed rozpoczęciem zajęć, umieszcza w nieprzezroczystym worku klocki Dienesa - o kilka sztuk więcej niż jest dzieci (należy zadbać o jednakową ilość czterech podstawowych figur geometrycznych). Podczas zajęć każde dziecko umieszcza swoją dłoń, losuje jeden z klocków i z zamkniętymi oczami stara się przy pomocy dotyku określić, jaką figurę geometryczną trzyma w dłoni. Reszta grupy ocenia poprawność wykonanego zadania.

  1. Zabawa ruchowa „Sałatka figurowa”:

Dzieci siedzą w kole. Prowadzący zaleca im, aby zapamiętali wylosowane przez siebie figury geometryczne. Na hasło: "Zamienią się miejscami dzieci, które wylosowały trójkąty” - wszystkie dzieci z danej grupy zmieniają swoje miejsce. Na hasło „sałatka figurowa” - wszystkie dzieci zmieniają swoje miejsca.

  1. Zabawa dydaktyczna „Która to postać?”:

  1. Zabawa muzyczno - ruchowa „Figura patrzy”:

Dzieci poruszają się po sali w sposób, w jaki podpowiada im muzyka. Kiedy muzyka milknie nauczycielka pokazuje wybraną figurę, a dzieci reagują we wcześniej umówiony sposób:

  1. Praca indywidualna - „Wyczaruj obrazek”:

Prowadzący rozdaje dzieciom kartki z bloku rysunkowego z narysowaną na środku figurą geometryczną. Zadaniem przedszkolaków jest stworzenie własnej kompozycji, pracy plastycznej opartej na figurze.

9. Podziękowanie dzieciom za wspólne zajęcia, wyrażenie pochwały za wykonaną pracę.


