Ss scenariusz do BI1, Testy dla kl.6


Wywiad czy czat z gwiazdą?

Lekcja z wykorzystaniem pracy w grupach i dyskusji

2 x 45 min

Cel główny:

- świadome korzystanie z internetu (uświadomienie zagrożeń, poznanie elementów netykiety, czyli zasad obowiązujących użytkownika internetu), odróżnienie wywiadu od czatu,

Cele operacyjne:

Uczeń:

- rozumie różne znaczenia słowa gwiazda,

- wie, co to jest wywiad, zna jego budowę i sposób zapisu,

- odróżnia wywiad od czatu,

- rozumie znaczenie słowa autoryzacja,

- wypowiada się na wskazany temat, używając argumentów,

- wie, jak unikać zagrożeń internetowych,

- zna zasady netykiety,

- wykorzystuje swoją wiedzę w praktyce.

Metody:

- pogadanka heurystyczna,

- praca z tekstem,

- wyszukiwanie informacji w internecie,

- dyskusja,

- praca w grupach,

- praca zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

- komputer z dostępem do internetu,

- encyklopedia, słownik wyrazów obcych,

- kolorowe czasopisma z wywiadami ze znanymi postaciami podkultury,

- kartki z numerami grup (po 5-7 kartoników z cyframi I-V),

- kartki z zadaniami dla grup.

■ Przygotowanie do lekcji:

- wyszukanie w czasopismach i przeczytanie przez uczniów wybranego wywiadu z gwiazdą.

Przebieg lekcji

Omawiane zagadnienia i czynności uczniów

1. Wywiady z gwiazdami.

- Czynności organizacyjne: uczniowie - wchodząc do klasy - losują numer grupy i zajmują wyznaczone miejsca.

- Sprawdzenie pracy domowej. Uczniowie mówią o wywiadach, które przeczytali w ramach przygotowania do zajęć - dzielą się z kolegami swoją wiedzą na temat tej formy wypowiedzi, podają nazwiska i profesje osób, z którymi wywiady wybrali.

- Rozmowa kierowana na temat przeczytanych przez uczniów wywiadów.

Przykładowe pytania nauczyciela:

• Jakie cechy wyróżniają wywiad spośród innych form wypowiedzi?

• Co Cię skłoniło do wybrania właśnie tego wywiadu?

• Co decyduje o tym, że wywiad jest interesujący dla czytelnika?

• Czy wywiad pozwala lepiej poznać gwiazdę?

2. Podanie celu lekcji i zapisanie jej tematu.

- Refleksja na temat powszechnego zainteresowania życiem sławnych osób.

- Określenie znaczenia wywiadu we współczesnej publicystyce.

- Wskazanie, że rozwój internetu spowodował powstanie nowych form komunikacji, takich jak czat.

3. Praca w grupach.

- Odebranie przez liderów grup zadań opracowanych przez nauczyciela (załącznik 1) i głośne odczytanie ich całej klasie.

- Praca grup w wyznaczonym czasie.

- Prezentacja wyników pracy grupowej powiązana z jednoczesnym sporządzaniem notatki (przykładowe odpowiedzi - załącznik 2).

4. Dyskusja na temat: Wywiad czy czat z gwiazdą?

- Wskazywanie przez uczniów, która z form wypowiedzi jest dla nich bardziej interesująca i dlaczego.

Przykładowe argumenty:

• W wywiadzie są ciekawsze pytania, gdyż dziennikarz musi się do niego przygotować.

• Gwiazda udzielająca wywiadu bywa bardziej szczera, nie omija tematów drażliwych, bo wie, że nic nie ukaże się bez jej zgody.

• Wywiadom w czasopismach towarzyszą zazwyczaj piękne zdjęcia gwiazdy.

• Czat jest spontaniczny, łatwiej dostrzec prawdziwą osobowość rozmówcy.

• Czat może dotyczyć problemów aktualnych (nie trzeba czekać np. na autoryzację i druk rozmowy).

• Uczestnicząc w czacie, możemy zadać własne pytania, a więc wpłynąć na kształt rozmowy.

• Uczestniczenie w czacie daje poczucie prawdziwego kontaktu z gwiazdą - internauta może być uczestnikiem rozmowy, a nie jedynie jej odbiorcą.

5. Podsumowanie zajęć.

- Zebranie przez nauczyciela wniosków z lekcji (wywiad i czat jako dwie różne formy rozmowy z gwiazdą).

- Wspólne zredagowanie i zapisanie w zeszytach rady dla korzystających z internetu.

Przykładowa notatka:

Pamiętaj!
Anonimowość w internecie to fikcja - zawsze można dowiedzieć się, kim jesteś, skąd i kiedy nastąpiło połączenie z internetem, do jakich celów został on wykorzystany.
Internet nie stoi poza prawem - nie łam prawa. Kary nie są wirtualne.

6. Ewaluacja za pomocą tarczy strzelniczej.

- Zaznaczanie przez uczniów „strzał” na przygotowanej przez nauczyciela tarczy strzelniczej (im bliżej środka, tym więcej punktów, czyli zajęcia w ocenie uczniów były wartościowe, a wiedza na nich zdobyta - przydatna).

Praca domowa

Do wyboru:

1. Kto jest Twoją gwiazdą? Zapisz w zeszycie 5 pytań, które zadałabyś / zadałbyś na czacie lub w wywiadzie prasowym swemu ulubionemu artyście.

2. Przy pomocy 3 argumentów uzasadnij, która z form jest - Twoim zdaniem - ciekawsza: wywiad czy czat z gwiazdą?

Autorka scenariusza: Celina Pietrzak

Materiały dla nauczyciela

Załącznik 1

Zadania dla grup:

Grupa I

W dostępnych źródłach sprawdźcie znaczenie słowa gwiazda i wyrażenia gwiazda filmowa. Sporządźcie notatkę w formie tabeli.

Grupa II

W dostępnych źródłach odszukajcie znaczenie słowa wywiad. Sporządźcie zwięzłą notatkę. Uwzględnijcie w niej również krótką historię wywiadu.

Grupa III

Odszukajcie znaczenia słów czat (lub chat) i autoryzacja. Sporządźcie zwięzłą notatkę objaśniającą te słowa. Odpowiedzcie na pytanie: czy na czacie możliwa jest autoryzacja?

Grupa IV

Sprawdźcie w dostępnych źródłach, czym jest netykieta. W formie instrukcji podajcie jej zasady (5-6 punktów).

Grupa V

Z jakimi zagrożeniami możemy się spotkać w internecie? Swe spostrzeżenia zapiszcie w formie 5-6 punktów.

Załącznik 2

Przykładowa odpowiedź grupy I:

Gwiazda

Gwiazda filmowa

1. Ciało niebieskie, mające kształt zbliżony do kuli; jest skupiskiem związanej grawitacyjnie materii, w której zachodzą reakcje syntezy jądrowej, a ich wynikiem jest energia widoczna jako światło.

2. Przedmiot (figura, znak) o wielu ramionach rozchodzących się promieniście z jednego punktu.

3. Rodzaj ćwiczenia gimnastycznego.

4. Popularny, podziwiany przez innych człowiek.

Aktor lub aktorka, zazwyczaj wyróżniający się urodą i talentem. Posiada licznych wielbicieli (fanów), dla których jest wzorem do naśladowania. Zjawisko gwiazdorstwa (ang. starhood, stardom) stanowi osobliwy fenomen społeczny i kulturowy, związany między innymi z rozwojem środków masowego przekazu.

Przykładowa odpowiedź grupy II:

Wywiad - gatunek publicystyki; najczęściej ma formę rozmowy pomiędzy dwiema osobami - dziennikarzem i jego rozmówcą. Dziennikarz przeprowadzający wywiad zadaje pytania w celu uzyskania pewnych informacji, dotyczących na przykład jakiegoś ważnego wydarzenia, lub w celu zaprezentowania poglądów i osobowości rozmówcy.

Za twórcę gatunku jest uważany amerykański dziennikarz i wydawca James Gordon Bennett.

13 października 1835 r. w gazecie „New York Herald” został opublikowany pierwszy tekst tego typu - był to przeprowadzony przez Benneta wywiad z pocztmistrzem z Buffalo.

Przykładowa odpowiedź grupy III:

Czat (chat, chat room) - rozmowa z innymi użytkownikami przebywającymi w internecie. Wymiana zdań odbywa się w czasie rzeczywistym (odpowiedź otrzymuje się od razu). Polega

zazwyczaj na wpisywaniu komunikatów tekstowych, które wyświetlane są na monitorach pozostałych uczestników rozmowy. Czaty koncentrują się zazwyczaj wokół określonego problemu. Szczególnym rodzajem czatu jest czat z gwiazdą, podczas którego internauci zadają pytania, na które gwiazda od razu odpowiada.

Autoryzacja - akceptacja przez rozmówcę opracowanej wersji wywiadu, przeznaczonego do publikacji.

W przypadku czatu nie ma możliwości autoryzacji (rozmowa jest od razu publikowana).

Przykładowa odpowiedź grupy IV:

Netykieta - zbiór podstawowych zasad zachowania się w internecie; etykieta obowiązująca w sieci (ang. net `sieć').
Przykładowe zasady netykiety

Pamiętaj, że rozmawiasz z myślącym i czującym człowiekiem - takim jak Ty.

Masz prawo do posiadania i wyrażania swoich poglądów. Pamiętaj jednak, że inni mają dokładnie takie samo prawo - szanuj to.

• Nie spamuj, czyli nie wysyłaj nikomu niechcianych lub niepotrzebnych treści.
Nie używaj wulgaryzmów - nikt tego nie lubi.

Nie pisz niepotrzebnie DUŻYMI LITERAMI - taki tekst jest znacznie mniej czytelny. A poza tym w internecie oznacza KRZYK.

Nie obrażaj innych - jeśli kogoś nie lubisz, zignoruj go.

Nie udawaj kogoś innego - podszywanie się pod innych czatujących jest poważnym wykroczeniem.

Przykładowa odpowiedź grupy V:

Zagrożenia w internecie

Internet jest siecią komputerową składającą się z setek tysięcy komputerów (serwerów) tworzących coś w rodzaju siatki. Obejmuje swoim zasięgiem dokładnie całą Ziemię. Nikt nim nie kieruje. Nie jest on niczyją własnością i nikt nie może go zamknąć.

Przykładowe niebezpieczeństwa grożące w sieci:

• wirusy, złośliwe programy, mogące uszkodzić lub zniszczyć dane w komputerze

• podawanie swoich danych nieznajomym

• możliwość bycia wprowadzonym w błąd (przyczyny: duża łatwość udawania kogoś innego, podawania nieprawdziwych informacji itp.)

• strony przeznaczone dla dorosłych

• nieprzemyślane zakupy w wirtualnych sklepach

• nieuczciwi sprzedawcy

• uzależnienie od internetu, które może być równie niebezpieczne jak inne nałogi i wymaga leczenia odwykowego

4


