Nauka i doskonalenie wymyku i odmyku na drążku gimnastycznym, Gimnastyka1


Konspekt lekcji z gimnastyki podstawowej dla klasy II gimnazjum (chłopcy)

Cele główne: Nauka i doskonalenie wymyku i odmyku na drążku gimnastycznym

Zadanie szczegółowe:

  1. w zakresie sprawności motorycznej uczeń:

  1. w zakresie umiejętności uczeń umie:

  1. w zakresie wiadomości uczeń:

  1. w zakresie usamodzielniania ucznia:

Formy realizacji zadań:

Metody nauczania:

Zdobywanie i przekazywanie wiedzy:

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Klasa: II gimnazjum

Przybory i przyrządy:

Część lekcji

Lp.

Czynności ucznia

Czynności nauczyciela

Metody i formy

Uwagi

Docelowe

Zadaniowe

Część wstępna I

1

Czynność organizacji na porządkowe

Wykonuje zbiórkę, witają się za nauczycielem, sprawdzenie obecności.

Przyjęcie raportu, powitanie klasy, sprawdzenie gotowości uczniów do lekcji, podanie celów lekcji

Pogadanka

Uczniowie ustawieni w szeregu

Część główna „A”

1

Rozgrzewka przygotowawcza do wysiłku

Ćw. T

Ćw. RR

Ćw. NN

Ćw. T

Ćw. mm. Brzucha

Ćw. mm. Grzbietu

Bieg dookoła sali jeden za drugim

Przysiad w biegu

Obrót w biegu

Bieg pompka i bieg dalej

Obrót i bieg tyłem

Łapiemy się z kostki i chodzenie w przysiadzie

Skurcz ramion i krążenia w przód i w tył

Krążenia rękami w przód

Prosta noga w górę do prostych rąk raz PN i LN

Ręce w bok i krążenie tułowia wokół osi ciała

Krążenie bioder

Krążenie tułowia

Skręto-skłony w opadzie tułowia w przód

W przysiadzie wyrzut nóg w tył

W przysiadzie jedna noga w bok i zmiana nóg przez wyrzuty

Leżenie tyłem i leżenie przewrotne

Leżenie tyłem, ręce na karku, nogi ugięte i wykonywanie brzuszków

Leżenie tyłem ręce w bok - prawa pięta lewa dłoń i na odwrót

Leżenie przodem ręce w przód, ręce i nogi w górę i kołyska

Ręce na kark leżenie przodem wstajemy i kładziemy się bez pomocy rąk

Tak jak wyżej z rękami na plecach

Nadzoruje organizację ćwiczeń

Metoda: Naśladowcza

Forma: Ścisła

Ćwiczenia wykonujemy w biegu

Ćwiczenia wykonujemy w marszu

Ustawienie w rozsypce

Część główna „B”

1

Uczniowie ustawiają przybory, nauka prawidłowego, odbicia z odskoczni, nauka skoku kucznego przez 5 części skrzyni, przejście równoważne po ławeczce i na drabinkach, nauka przewrotu w przód na materacu bez przeszkody, z małą i dużą przeszkodą, nauka wymyku i odmyku na drążku gimnastycznych.

Pierwszy zespół (ćwiczenia skocznościowe) - skok kuczny przez 5 części skrzyni i przeskoki przez trzy ułożone koło siebie w niewielkiej odległości ławek,

Drugi zespół (ćwiczenia siłowe) - przewrót w przód na materacu, przewrót w przód na materacu przez małą i dużą przeszkodę,

Trzeci zespół (ćwiczenia równoważne) - przejście równoważne po ławeczce, przejście po drabince linowej, przejście po krawędzi trzech leżących koło siebie części skrzyni,

Czwarty (ćwiczenia gibkości) - nauka wymyku i odmyku na drążku gimnastycznym, przejście równoważne po drabinkach trzymając się liny

Po przećwiczeniu przez wszystkie grupy ćwiczeń podsumowanie wszystkich stanowisk i zwrócenie uwagi na najczęstsze błędy

Podział uczniów na cztery grupy, nadzoruje organizacje ćw., głównie zajmuje się stanowiskiem z wymykiem.

Strumieniowa

Forma:

Ścisła i zadaniowa

Zwracanie uwagę na ochronę i samoochrone

Zespoły przychodzą na kolejne stanowiska na komendę nauczyciela

Ćwiczenia są wykonywane strumieniem

Zwrócenie uwagi na wyprostowane ciało, ręce na drążku na szerokości barków

Część III Końcowa

1

Sprzątanie przyrządów, zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie

Zbieranie przyborów, pożegnanie nauczyciela

Omówienie lekcji, pożegnanie uczniów, podsumowanie lekcji

dyskusja

zbiórka w rozsypce w leżeniu na plecach

Tomasz Berkowicz 1


