Wieczór wzruszeń i życzeń, scenariusze, głębiej, grupowe, Gimnazjum


Agnieszka Szczygielska

KONSPEKT ZAJĘĆ

Data: 22 XII 2010r.

Klasa: 3 gimnazjum

Przedmiot: funkcjonowanie w środowisku

Temat: Wieczór wzruszeń i życzeń

Czas trwania lekcji: 3 x 45 min.

Cel główny:

- utrwalenie wiadomości dotyczących Wigilii

- doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat

- kształcenie umiejętności głośnego czytania

- redagowanie świątecznych życzeń dla osób bliskich

- zapoznanie ze zwyczajami bożonarodzeniowymi w różnych krajach Europy

- doskonalenie zachowania się przy stole

Cele operacyjne (uczeń):

- potrafi rozwiązać krzyżówkę

- wypowiada się na temat Wigilii w swoim domu

- wysłuchuje wiersza M. Buczkówny pt. „Przy Wigilii”

- potrafi głośno przeczytać faragment tekstu

- wypowiada się na temat treści przeczytanego wiersza

- umie zredagować życzenia świąteczne dla swoich bliskich

- bierze udział w klasowej Wigilii

- rozwiązuje psychozabawę

Metody:

Wg Kupisiewicza:

- praca z książką

- pogadanka

- zajęcia praktyczne

Formy:

- indywidualna

- zbiorowa

Środki dydaktyczne: karty pracy, szablon z narysowaną krzyżówką, kartka z tekstem wiersza Mieczysławy Buczkówny pt. „Przy Wigilii”, obrusy, sztućce, talerzyki plastikowe, papierowe serwetki, opłatek, potrawy wigilijne, magnetofon, płyty z nagraniami kolęd

Przebieg zajęć:

  1. Część wstępna

  1. Powitanie uczniów i sprawdzenie listy obecności

  2. Ćwiczenia kalendarzowe i ustalenie daty dnia

  3. Krzyżówka. Nauczyciel wiesza na tablicy szablon z narysowaną krzyżówką, a uczniom rozdaje małe krzyżówki. Odczytuje hasła, a ochotnicy udzielają odpowiedzi i zapisują je na szablonie. Każdy z uczniów wpisuje odpowiedzi w swoją krzyżówkę. (Załącznik nr 1)

  1. Część właściwa

  1. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat Wigilii w ich domach.

  2. Odczytanie przez nauczyciela wiersza Mieczysławy Buczkówny pt. „Przy Wigilii” (Załącznik nr 2)

  3. Głośne indywidualne czytanie fragmentów tekstu przez uczniów.

  4. Pogadanka na temat zwyczajów wigilijnych nie występujących w wierszu.

  5. Uczniowie rozwiązują świąteczny konkurs. (Załącznik nr 3)

  6. Wspólne redagowanie świątecznych życzeń dla swoich najbliższych. Nauczyciel zapisuje je na tablicy, a uczniowie w zeszytach.

  7. Psychozabawa: „Jak należy zachować się przy stole?” Ciche czytanie ze zrozumieniem. (Załącznik nr 4)

  8. Każdy z uczniów otrzymuje karteczkę z ciekawostką na temat zwyczajów bożonarodzeniowych w różnych krajach Europy. Po kolei głośno odczytują informacje. (Załącznik nr 5)

  9. Przygotowanie wigilijnego stołu w klasie.

  10. Dzielenie się opłatkiem.

  11. Wspólne spożywanie wigilijnych potraw przyniesionych przez rodziców uczniów. Słuchanie kolęd w celu wytworzenia odpowiedniego nastroju.

  1. Część końcowa

  1. Sprzątanie sali.

  2. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach.

Załącznik nr 1

  1. Rozpoczynamy Wigilię, gdy się pierwsza zapala.

  2. Najpiękniejsza ozdoba w domu w czasie świąt.

  3. Biały, zimny puch.

  4. Uroczysta kolacja.

  5. Śpiewamy ja w czasie świąt Bożego Narodzenia.

  6. Ozdoby choinkowe.

  7. Zapalamy je na choince.

Załącznik nr 2

Mieczysława Buczkówna

„Przy Wigilii”

Podzielić się opłatkiem,

Powiedz mi, co to znaczy?

- To dobrze życzyć innym

I wszystko im przebaczyć.

Przy wigilijnym stole -

Niech obcy gość zasiądzie,

W twoim rodzinnym kole -

Przy opłatku, kolędzie…

Załącznik nr 3

Rozwiąż świąteczny konkurs. Litery przy właściwych odpowiedziach utworzą hasło. Uzupełnij nim zdanie.

  1. Kładzione pod obrusem

M - pieniądze

W - siano

K - zboże

  1. Tradycyjna liczba potraw podczas wieczerzy

S - im więcej, tym lepiej

T - 3

I - 12

  1. Wieszana pod sufitem

O - bombka

G - jemioła

U - choinka

  1. Śpiewane podczas świąt

P - przeboje młodzieżowe

K - pieśni patriotyczne

I - kolędy

  1. Cecha tradycyjnych wigilijnych potraw

L - bezmięsne

R - gotowane

W - kolorowe

  1. Uroczysta msza o północy

D - rezurekcja

Z - roraty

I - pasterka

  1. Przed rozpoczęciem wieczerzy

B - śpiewamy Sto lat

A - dzielimy się opłatkiem

I - rozpakowujemy prezenty

…………………….. to uroczysta wieczerza spożywana wieczorem w dniu poprzedzającym Boże Narodzenie.

Załącznik nr 4

Załącznik nr 5

W Niemczech choinki są wyjątkowo okazałe i pięknie przystrojone. Zwyczaj ich ubierania narodził się właśnie w tym kraju około trzysta lat temu. Niemcy są też ojczyzną jednej z najbardziej znanych kolęd na świecie pt. „Cicha noc, święta noc”.

Na Węgrzech, podobnie jak u nas, pod obrus wkłada się sianko, a wyciągnięcie najdłuższego źdźbła wróży długie życie. Na stole nie może zabraknąć ciasta z makiem, bo mak zapewnia rodzinie miłość.

W 1223 roku we Włoszech święty Franciszek zorganizował pierwsze jasełka Bożego Narodzenia. Wzięły w nich udział żywe zwierzęta. Obecnie najsłynniejsza szopka na świecie z figurami naturalnej wielkości ustawiana jest co roku przed Bazyliką św. Piotra w Rzymie.

W Austrii o godzinie piątej po południu rozbrzmiewa w oknach mały dzwoneczek. To znak, że rozpoczyna się świąteczna kolacja.

We Francji dzieci wierzą, że to mały Jezusek przynosi im prezenty w wigilijną noc i wkłada je do bucików ustawionych przy kominku. Wieczerza wigilijna rozpoczyna się dopiero po pasterce.

W Danii tradycyjnym daniem wigilijnym jest budyń z ryżu. Gospodyni ukrywa w nim jeden migdał. Kto go znajdzie, dostaje świnkę z marcepana, która zapewnia szczęście przez cały rok.

W Hiszpanii prezenty rozdawane są dopiero 6 stycznia, w Święto Trzech Króli. Dzieje się tak na pamiątkę darów, jakie Jezus otrzymał od mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara.


