scenariusz lekcji klasy II kwiaty, KLASY I - III, Scenariusze kl. - III


Scenariusz zajęć dla klasy II D

Termin realizacji: 17.05.2007r.

Prowadzący : Magdalena Małek Klasa: II d

Temat : Jak zbudowane są kwiaty?

Tematy kierunków edukacji:

polonistyczna: Swobodne wypowiadanie się na tematy bliskie dzieciom. Samodzielne czytanie ze zrozumieniem tekstu popularnonaukowego „Jak zbudowane są kwiaty?”.. Indywidualne i grupowe pisanie zdań na określony temat

społeczno-przyrodnicza: Poznanie budowy i rodzajów kwiatów. Części składowe kwiatu tulipana: kielich, płatki korony, pręcik, słupek.

Cele ogólne:
- umiejętność czytania ze zrozumieniem tekstów popularnonaukowych.

Cele operacyjne:


Uczeń( wie, rozumie, zna)

- zna nazwy wybranych kwiatów,

- zna ogólny wygląd kwiatów,

- zna budowę kwiatu i potrafi wskazać jego elementy składowe,

- rozumie przeczytane polecenia i potrafi je samodzielnie wykonać,

Uczeń (umie, potrafi, rozumie)

- rozumie przeczytane polecenia i potrafi je samodzielnie wykonać,

- potrafi wypowiadać się na poznany temat,

- umie wymienić poznane kwiaty ,

- potrafi uzupełnić luki w zdaniach,

Cel wychowawczy:

- uczeń potrafi współdziałać w grupie,

- przestrzeganie zasad kulturalnego zachowania,

- docenia piękno kwiatów,

Metody:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć

  1. Wprowadzenie do tematu zajęć ( krótka pogadanka).

-Co to jest roślina?

- Co to jest kwiat?

- Jakie znasz kwiaty?

Rozwiązywanie krzyżówki dotyczącej kwiatów.

  1. OPRACOWANIE ZAGADNIEŃ NA ZADANY TEMAT - praca w grupach

Opracowanie pytań przez każda grupę. Każda grupa otrzymuje do uzupełnienia tekst z

Lukami.

  1. Dlaczego kwiaty pachną?

Większość roślin wymaga , aby ich kwiaty zostały zapylone pyłkiem innych roślin tego samego gatunku. Pyłek może być przeniesiony przez wiatr lub owady. Kwiaty wiatropylne nie pachną .Kwiaty owadopylne wabią owady barwami i zapachami.

Kwiaty pachną ponieważ ……………………………………………….

  1. Kiedy kwiaty przekwitają?

Roślina rozmnaża się dzięki kwiatom. Ich życie trwa bardzo krótko: kilka godzin, dni…. Gdy zalążki są zapylone, płatki więdną i zwykle opadają .Kwiat przekwitł. Czasami kwiat zostaje uszkodzony lub zniszczony przez wiatr, deszcz lub przymrozek, zanim zdąż spełnić swoją rolę.

Kwiaty przekwitają, ponieważ………………………………………….

  1. Dlaczego rośliny mają kwiaty?

Jak wszystkie istoty żyjące, rośliny rozmnażają się i dają życie następnym roślinom. U roślin organy, które zapewniają rozmnażanie, umieszczone są w kwiatach to pręcik i słupek.

Rośliny mają kwiaty, ponieważ………………………………………..

  1. Dlaczego kwiaty ścięte wkłada się do wazonu?

Od korzeni po wierzchołki odbywa się stały powolny przepływ wody , która rozprowadza składniki odżywcze po całej roślinie. Ciśnienie wody w komórkach powoduje , że roślina jest wyprostowana. Ścięte kwiaty nie otrzymują już wody z korzeni i dlatego szybko więdną.

Kwiaty ścięte wkłada się do wody , ponieważ…………………………

  1. Odczytywanie zebranych wiadomości.

  2. Budowa kwiatu:

- oglądanie kwiatu tulipana

- porównywanie go ze schematem. Nauczyciel zawiesza na tablicy planszę przedstawiającą schemat budowy kwiatu

0x08 graphic
płatki korony

pręcik słupek

działka kielicha

5.Opracowanie tekstu o budowie kwiatów (podręcznik s.29) . Praca indywidualna

Odpowiadanie na pytania do tekstu:

- Z czego zbudowany jest Kwiat?

- Gdzie znajduje się słupek i czym jest zakończony?

- Czym otoczony jest słupek?

- Gdzie znajduje się pyłek kwiatowy?

- Jakie rośliny nazywamy wiatropylnymi?

- Jakie rośliny nazywamy owadopylnymi?

Sprawdzenie pracy i wyszukiwanie odpowiedzi najtrafniejszej.

  1. Podsumowanie zajęć .

Rozmowa na temat : Jak zbudowany jest kwiat?

Ocena pracy zespołów i indywidualnej uczniów.

Załączniki:

1. Pytania do tekstu ”Jak zbudowany jest kwiat?

- Jak zbudowany jest Kwiat?

- Gdzie znajduje się słupek i czym jest zakończony?

- Czym otoczony jest słupek?

- Gdzie znajduje się pyłek kwiatowy?

- Jakie rośliny nazywamy wiatropylnymi?

- Jakie rośliny nazywamy owadopylnymi?

2. Opracowanie tekstów dla poszczególnych grup.

Dlaczego kwiaty pachną?

Większość roślin wymaga , aby ich kwiaty zostały zapylone pyłkiem innych roślin tego samego gatunku. Pyłek może być przeniesiony przez wiatr lub owady. Kwiaty wiatropylne nie pachną .Kwiaty owadopylne wabią owady barwami i zapachami. Uczniowie wspólnie w grupie uzupełniają zdanie.

Kwiaty pachną ponieważ ……………………………………………….

Kiedy kwiaty przekwitają?

Roślina rozmnaża się dzięki kwiatom. Ich życie trwa bardzo krótko: kilka godzin, dni…. Gdy zalążki są zapylone, płatki więdną i zwykle opadają .Kwiat przekwitł. Czasami kwiat zostaje uszkodzony lub zniszczony przez wiatr, deszcz lub przymrozek, zanim zdąż spełnić swoją rolę. Uczniowie wspólnie w grupie uzupełniają zdanie.

Kwiaty przekwitają, ponieważ………………………………………….

Dlaczego rośliny mają kwiaty?

Jak wszystkie istoty żyjące, rośliny rozmnażają się i dają życie następnym roślinom. U roślin organy, które zapewniają rozmnażanie, umieszczone są w kwiatach to pręcik i słupek. Uczniowie wspólnie w grupie uzupełniają zdanie.

Rośliny mają kwiaty, ponieważ………………………………………..

Dlaczego kwiaty ścięte wkłada się do wazonu?

Od korzeni po wierzchołki odbywa się stały powolny przepływ wody , która rozprowadza składniki odżywcze po całej roślinie. Ciśnienie wody w komórkach powoduje , że roślina jest wyprostowana. Ścięte kwiaty nie otrzymują już wody z korzeni i dlatego szybko więdną. Uczniowie wspólnie w grupie uzupełniają zdanie.

Kwiaty ścięte wkłada się do wody , ponieważ…………………………

3. Schemat budowy kwiatu.

0x08 graphic
płatki korony

pręcik słupek

- Jak zbudowany jest Kwiat?

- Gdzie znajduje się słupek i czym jest zakończony?

- Czym otoczony jest słupek?

- Gdzie znajduje się pyłek kwiatowy?

- Jakie rośliny nazywamy wiatropylnymi?

- Jakie rośliny nazywamy owadopylnymi?

- Jak zbudowany jest Kwiat?

- Gdzie znajduje się słupek i czym jest zakończony?

- Czym otoczony jest słupek?

- Gdzie znajduje się pyłek kwiatowy?

- Jakie rośliny nazywamy wiatropylnymi?

- Jakie rośliny nazywamy owadopylnymi?

- Jak zbudowany jest Kwiat?

- Gdzie znajduje się słupek i czym jest zakończony?

- Czym otoczony jest słupek?

- Gdzie znajduje się pyłek kwiatowy?

- Jakie rośliny nazywamy wiatropylnymi?

- Jakie rośliny nazywamy owadopylnymi?

- Jak zbudowany jest Kwiat?

- Gdzie znajduje się słupek i czym jest zakończony?

- Czym otoczony jest słupek?

- Gdzie znajduje się pyłek kwiatowy?

- Jakie rośliny nazywamy wiatropylnymi?

- Jakie rośliny nazywamy owadopylnymi?

Kwiaty pachną ,ponieważ ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Kwiaty przekwitają , ponieważ………………………...

……………………………………………………………

……………………………………………………………

……………………………………………………………

Rośliny mają kwiaty, ponieważ………………………...

…………………………………………………………….

…………………………………………………………….

…………………………………………………………….

Kwiaty ścięte wkłada się do wody, ponieważ…………

……………………………………………………………..

……………………………………………………………..

……………………………………………………………..


