Demokracja a życie w naszej szkole, konspekty, KONSPEKT, WOS, klasa II


Demokracja a życie w naszej szkole

  1. Główne zagadnienia lekcji

    1. Czy istnieje demokracja w szkole

    2. Funkcjonowanie demokracji w szkole

    3. Zagrożenia demokracji

  2. Cele operacyjne

Po zakończeniu lekcji uczniowie powinni:

    1. zrozumieć istotę demokracji

    2. pamiętać, jakie prawa obowiązują w państwie demokratycznym

    3. umieć ocenić funkcjonowanie demokracji w szkole

    4. uczyć się kultury dyskusji jako jednego z przejawów demokracji

  1. Uwagi dotyczące realizacji lekcji

    • korelacja z historią

    • rozmowa nauczająca

    • praca w grupach

    • argumenty "za" i "przeciw"

    • Środki dydaktyczne

      • statut szkoły

      • kodeks ucznia

      • Konwencja Praw Dziecka

      • arkusze papieru

      • kartki samoprzylepne

      • Pojęcia

      • demokracja, tolerancja, dyktatura, anarchia, samorząd

        1. Przebieg lekcji

        Wprowadzenie
        (Na poprzedniej lekcji omawialiśmy statut szkoły i kodeks ucznia.)
        Lekcję rozpoczęliśmy od zrozumienia pojęć demokracji. Wymieniamy prawa, które funkcjonują w państwie demokratycznym, m.in.:
        - prawo do wolności słowa
        - prawo do wolności wyznania
        - prawo do wolności myśli
        Zwracamy uwagę, że z wolności nie można korzystać w sposób nieograniczony, bowiem doprowadzić to może do anarchii.

        Rozwinięcie
        Na plakacie zapisane zostały trzy tezy z oznaczeniami symbolowymi "++, +, -":
        1.   ++   w naszej szkole istnieje całkowita demokracja
        2.   +     w naszej szkole demokracja istnieje tylko częściowo
        3.    -     w naszej szkole nie ma demokracji
        Uczniowie otrzymali samoprzylepne kartki, na których, nie porozumiewając się ze sobą, mieli zapisać określony symbol, przylepić je do ubrania i podzielić się na odpowiednie grupy. Stoliki w klasie ustawione były w trzech miejscach, tak żeby z jednej grupy można było łatwo przejść do drugiej. Okazało się jednak, że wszyscy uczniowie mieli te same symbole, tj. "+". Nastąpił zatem podział klasy dwie grupy. Każda z nich miała przygotować debatę: Pierwsza na planszy papieru miała wypisać argumenty przemawiające za istnieniem demokracji w naszej szkole. Druga grupa szukała argumentów przeciwko tej tezie. Czas pracy w grupach wynosił 15 minut. Każda grupa wybrała rzecznika, który w ciągu kilku minut przedstawiał argumenty "za" i "przeciw". Plansze z argumentami obu grup przypięte zostały do tablicy.

        Demokracja w naszej szkole istnieje (argumenty "za"):

          1. W każdej klasie działa wybrany demokratycznie samorząd klasowy.

          2. W demokratycznych wyborach został wyłoniony samorząd szkolny, rzecznik praw ucznia, opiekun samorządu uczniowskiego.

          3. Uczniowie korzystają z praw zawartych w kodeksie ucznia.

          4. Uczniowie są współgospodarzami szkoły.

          5. Uczniowie mają prawo wyrażać swoje zdanie na zebraniach samorządu uczniowskiego, lekcjach wychowawczych, apelach.

          6. W szkole istnieje tolerancja religijna, nikt nie zmusza uczniów do uczestniczenia w lekcjach religii.

          7. Uczniowie dobrowolnie, za zgodą rodziców, mogą uczestniczyć w lekcji przysposobienie do życia w rodzinie.

        Demokracji w naszej szkole nie ma (argumenty "przeciw"):

          1. Nauczyciele nie przestrzegają praw ucznia zawartych w kodeksie, np. robią po trzy klasówki w tygodniu (kodeks mówi o dwóch).

          2. Nauczyciele nie zawsze udzielają odpowiedzi wprost na pytania zadawane przez uczniów.

          3. Zdarza się, że nauczyciele ingerują w prywatność uczniów.

          4. Uczniowie starszych klas wymuszają określone zachowania wobec młodszych kolegów.

          5. Uczniowie wykazują małe zaangażowanie w życie szkoły.


        W dalszej kolejności odbyła się dyskusja, który z argumentów "za" i argumentów "przeciw" jest najbardziej istotny.

        Zakończenie
        Obie grupy szukają możliwości uniknięcia zagrożeń demokracji w naszej szkole. Wnioski:

          1. Każdy uczeń powinien respektować prawa i obowiązki ucznia ujęte w kodeksie i statucie szkoły.

          2. Wszyscy winni kształtować postawy tolerancji w stosunku do innych osób.

          3. Nauczyciel powinien szanować godność ucznia i nie wykorzystywać swojej przewagi.

          4. Uczniowie powinni szanować godność kolegów i nauczycieli.

        Przeprowadzono 15 grudnia 2000 r.


