Poznajemy oraz tworzymy dzieła abstrakcyjne w pracowni malarskiej - KONSPEKT ZAJĘĆ, szkoła, szkoła podstawowa


KONSPEKT ZAJĘĆ

Prowadzący: Joanna Budzyńska, Anna Socha

Grupa: klasa III SP

Temat bloku: Największe kierunki polskiego i światowego malarstwa.

Temat dnia aktywności: Poznajemy oraz tworzymy dzieła abstrakcyjne w pracowni malarskiej.

Temat do dziennika: Poznajemy dzieła abstrakcyjne największych polskich i światowych malarzy. Tworzymy własne dzieła abstrakcyjne oraz nadajemy im tytuły. Organizujemy wystawę prac. Wspólnie tworzymy nasze klasowe, abstrakcyjne dzieło.

Cele główne:

- zapoznanie z kierunkiem w malarstwie, z jego przedstawicielami oraz ich dziełami;

- pobudzenie aktywności oraz ekspresji twórczej;

Cele szczegółowe:

uczeń:

B

- wyjaśnia znaczenie słów: sztaluga, pracownia malarska, scenografka;

C

- łączy kawałki pociętego obrazu abstrakcyjnego w całość;

- współpracuje w grupie, realizując powierzone mu zadania;

D

- nadaje własne tytuły obrazom abstrakcyjnym;

- opisuje własnymi słowami obraz abstrakcyjny;

- tworzy własne, a także grupowe oraz klasowe, abstrakcyjne dzieło sztuki;

Metody:

- słowne: dyskusja, objaśnienie;

- oglądowe: pokaz;

- aktywizujące: giełda pomysłów, kuli śniegowej;

- praktyczne: zadań do wykonania.

Formy organizacyjne: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

- obraz M. Jaremy „Wyrazy”;

- podpis do obrazu: Maria Jarema ur. 24.11.1908, zm. 1.11.1958;

- portret Marii Jaremy;

- 4 obrazy, zawierające na odwrocie tytuł oraz imię i nazwisko autora dzieła, pocięte na taką samą liczbę elementów, na których zapisane są liczby od 1-6 (po jednym elemencie dla każdego ucznia): „Akwarela abstrakcyjna”, „Wyrazy”, „Etiuda”, „Przed moimi narodzinami”;

- 4 taśmy klejące;

- 4 nożyczki;

- 1 duża i 4 małe sztalugi;

- małe białe karteczki (po jednej dla każdego ucznia);

- białe kartki z bloku technicznego formatu A4;

- białe kartki z bloku rysunkowego formatu A4;

- 2 zestawy farb do malowania dłońmi;

- nagrania muzyki klasycznej;

- odtwarzacz CD;

- 2 opakowania chusteczek nawilżanych;

- masa wielokrotnie klejąca;

- markery.

Rodzaje edukacji: plastyczna, polonistyczna.

Fragment z Podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych:

„Uczeń kończący klasę III:

[…]

2) w zakresie ekspresji przez sztukę:

  1. podejmuje działalność twórczą, posługując się takimi środkami wyrazu plastycznego jak: kształt, barwa […] w kompozycji na płaszczyźnie […] (stosując określone materiały, narzędzia i techniki plastyczne),

[…]

3) w zakresie recepcji sztuki:

[…]

  1. rozpoznaje wybrane dzieła […] sztuk plastycznych należące do polskiego i europejskiego dziedzictwa kultury; opisuje ich cechy charakterystyczne(posługując się elementarnymi terminami właściwymi dla tych dziedzin działalności twórczej)”.

Czas trwania: 90 min

0x01 graphic

Przebieg zajęć:

I Wprowadzenie:

  1. Przywitanie się z uczniami.

  2. Rozmowa z uczniami wprowadzająca w tematykę zajęć:

- Co zauważyliście nowego w naszej klasie? / sztaluga z obrazem (wyjaśnienie słowa sztaluga).

- W jakim szczególnym miejscu znajduje się wiele takich sztalug i mnóstwo najrozmaitszych obrazów? / pracownia (wyjaśnienie słowa pracownia). Zatem na dzisiejszych zajęciach przeniesiemy się do pracowni, w której póki co znajduje się dopiero jeden obraz, ale obraz nietypowy.

- Powiedzcie mi co wam przypomina ten obraz który tu widzicie? (obraz M. Jaremy „Wyrazy”).

- Jakie nadalibyście tytuły temu obrazowi?

Rozdanie uczniom karteczek, na których każdy ma za zadanie napisać tytuł jaki nadałby temu obrazowi. Następnie każdy uczeń po kolei odczytuje swój pomysł.

Nauczyciel odsłania kartkę z oryginalnym tytułem obrazu, który odczytują uczniowie („Wyrazy”).

Obraz ten powstał w roku 1955, a obecnie znajduje się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Tytuł „Wyrazy” nadała swojemu dziełu pewna wybitna, polska rzeźbiarka, malarka i scenografka (odsłonięcie portretu autorki, a także jej imienia i nazwiska oraz lat życia, które odczytują uczniowie - Maria Jarema ur. 24.11.1908, zm. 1.11.1958). Urodziła się w Starym Samborze, a zmarła w Krakowie. Początkowo zajmowała się głównie rzeźbą, którą później porzuciła dla malarstwa. Była także scenografką (wyjaśnienie słowa scenografka).

- Co myślicie o tym tytule? Czy rzeczywiście widać jakiś wyraz na tym obrazie? Jakieś słowo?

NIE- nie ma na nim żadnego słowa, ale jak przyjrzymy mu się głębiej to możemy wyobrazić sobie np. literę L, albo O… nie wiemy co autor miał na myśli malując obraz ani czemu nadał mu taki tytuł. Każdy z nas widzi na nim coś innego, o czym świadczą zresztą nasze propozycje tytułów. Dlaczego? Gdyż obraz ten tak naprawdę nie przedstawia nic konkretnego, nie jest to żaden przedmiot, osoba, ani też zwierzę, budynek, czy krajobraz.

- Zatem co przedstawia ten obraz, co na nim widzicie, jakie kształty, figury, kolory? Co jest szczególnego w tym obrazie? Spróbujcie go opisać.

Jest to zatem obraz abstrakcyjny (wyjaśnienie słowa abstrakcyjny), a ten kierunek w sztuce, który powstał w XX wieku nazywany jest abstrakcjonizmem. Abstrakcjonizm wywodzi się z kubizmu, który poznaliśmy na poprzednich zajęciach, a jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa odrywanie (chodzi tu o sztukę oderwaną od rzeczywistości). Za twórcę abstrakcjonizmu oraz twórcę pierwszego abstrakcyjnego dzieła pt. „Akwarela abstrakcyjna” (1910 - Narodowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu) uważa się Rosjanina - Wassily'ego Kandinsky'ego.

II Część główna:

  1. Uczniowie losują z woreczka po jednym elemencie, z których mają za zadanie stworzyć 4 abstrakcyjne dzieła sztuki (podział uczniów na 4 grupy). Obrazy należy skleić taśmą klejącą, po czym, gdy odwrócimy go na drugą stronę ukarze się nam tytuł oraz autor danego dzieła. Każdy element zawiera także cyferkę, która oznacza rolę, jaka przypadła nam do pełnienia w grupie (numeracja wraz z podpisami zapisana jest na tablicy):

1 - lider grupy;

2 - osoba do kontaktów z nauczycielem;

3 - osoba odpowiedzialna za rozdanie i zebranie materiałów potrzebnych do pracy (farby, chusteczki nawilżane, taśma klejąca, masa klejąca);

4 - osoba odpowiedzialna za porządek na stanowisku pracy;

5- osoba odpowiedzialna za pilnowanie czasu przydzielonego na wykonanie zadania;

6 - osoba odpowiedzialna za przedstawienie klasie wyników pracy grupy.

Uczniowie ustawiają swoje sklejone obrazy na własnych małych sztalugach, wzbogacając tym samym swoją pracownię w nowe obrazy. Następnie każda grupa prezentuje swój obraz podając jego tytuł oraz imię i nazwisko jego autora.

  1. Teraz, gdy już wiemy co nieco o sztuce abstrakcyjnej oraz poznaliśmy kilka abstrakcyjnych dzieł, możemy sami stać się takimi malarzami, a także spróbować stworzyć jakieś abstrakcyjne dzieło oraz jeszcze bardziej wzbogacić i upiększyć naszą pracownię malarską.

Każdy uczeń (pozostając w swoich grupach) ma za zadanie namalować na białej kartce z bloku technicznego formatu A4 własny, abstrakcyjny obraz przy pomocy specjalnych farb do malowania rękoma (podczas malowania w tle gra muzyka klasyczna). Gdy obrazy są już gotowe, uczniowie pozostawiają je na 10 min. do wyschnięcia, a w tym czasie uczniowie dzielą się swoimi wiadomościami na temat różnych technik oraz przyrządów malarskich. Porównują obrazy abstrakcyjne z innymi obrazami zaprezentowanymi przez nauczyciela.

- Czy ktoś z was widział pracownie malarską?

- Jak waszym zdaniem wygląda taka pracowania malarska, jakie przyrządy i przybory się w niej znajdują (pędzle; farby plakatowe; akwarelowe i olejne; sztalugi, płótna do malowania, palety malarskie itp.), jaka może być kolorystka takiej pracowni; jest w niej ład i porządek, czy raczej bałagan i chaos? Od czego to zależy?

- Malarz, jak już wspomnieliśmy, używa z reguły farb, pędzli i płótna. Jednak czym oraz na czym jeszcze można malować? (kredkami, mazakami, sprayem, wałkiem, palcami, kredą, itp.) Co można malować? (postacie, pejzaże, budynki, zwierzęta, martwą naturę, abstrakcję, itp.)

  1. Gdy wszystkie prace wyschną, uczniowie wracają do swoich grup, a ich kolejne zadanie polega na tym aby złączyć taśmą klejącą wszystkie, stworzone w grupie prace w jedno duże dzieło (w dowolny sposób) oraz nadać mu wspólnie tytuł. Po wykonaniu tego zadania, grupy wieszają swoje prace na ścianie przy pomocy masy klejącej.

  2. Nadszedł czas na zwiedzanie pracowni, podczas którego uczniowie zastanawiają się nad tytułami, jakie można by było nadać obrazom pozostałych grup.

  3. Powrót uczniów do ich miejsca pracy, oraz zaproponowanie tytułu do obrazów innych grup. Po wyczerpaniu pomysłów grupa autorów danego dzieła przedstawia klasie oryginalny tytuł jaki nadała swojemu obrazowi.

III Zakończenie:

  1. Wspólne uwieńczenie dzisiejszej pracy na zajęciach: Uczniowie łączą wszystkie swoje prace stworzone w grupach w jedne, ogromne, klasowe dzieło oraz wspólnie nadają mu tytuł, który zapisują na długim pasku stworzonym ze złączonych kartek. Obraz wraz z tytułem zostanie zawieszony na szkolnym korytarzu.

  2. Podsumowanie zajęć:

- Jak podobały się dzisiejsze zajęcia? Co się podobało najbardziej, a co nam się nie podobało?

- Czego się dzisiaj nowego dowiedzieliśmy, nauczyliśmy?

- Co najbardziej utkwiło nam w pamięci?

  1. Podziękowanie za zajęcia oraz pożegnanie się z uczniami.


