![]() | Pobierz cały dokument scenariusz.zajec.kolory.wiosny.wychowanie.doc Rozmiar 34 KB |
Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich
Temat: Kolory wiosny
Cele:
Dziecko powinno:
aktualizować wyobrażenia wiosennych kwiatów, drzew i krzewów;
rozpoznać na obrazkach i nazwać krokusy, sasanki, przebiśniegi, pierwiosnki, przylaszczki i zawilce;
wyjaśnić, dlaczego w swoim naturalnym środowisku są to kwiaty chronione;
ilustrować swobodnym ruchem nastrój i charakter słuchanej muzyki;
wykorzystać znane techniki plastyczne w pracy twórczej.
Metody:
rozmowa
pogadanka
samodzielne doświadczenia i przeżycia dzieci
zadania stawiane do wykonania
Forma pracy: zajęcia z całą grupą
Środki dydaktyczne: płyta CD z muzyką (Vivaldi „Cztery pory roku - Wiosna”, czeska melodia ludowa „Doudlebska polka”), apaszki szyfonowe dla każdego dziecka, kapelusz słomkowy ustrojony kwiatami, peleryna, wiklinowy koszyk, zdjęcia pierwszych wiosennych kwiatów w naturalnym środowisku, zdjęcia kwiatów ogrodowych, arkusze białego brystolu, tempera, akwarele, gałganki, pędzle, korki, kubki z wodą, ściereczki w kuwetach.
Przebieg:
Zabawa rytmiczna przy piosence „Wiosna tuż...tuż”.
Rozmowa na temat kolorów wiosny. Odwołanie się do obserwacji kwiatów, drzew i krzewów w ogródkach przydomowych dokonywanych w czasie spacerów ulicami osiedla: Jakimi barwami przywitała nas wiosna? Dzieci nazywają rośliny i ich barwy, np. białe przebiśniegi, żółte kwiaty forsycji, fioletowe, białe, żółte krokusy, fioletowe sasanki, zielona trawa, pączki liści na drzewach i krzewach itp.
Nauczycielka zakłada jednej z dziewczynek kapelusz i pelerynę - przebiera ją za wiosnę. Przy muzyce każde dziecko podchodzi do wiosny i stara się ja przywitać najpiękniejszym ukłonem. A wiosna rozdaje im swoje kolory w postaci szyfonowych apaszek.
4. Zabawa ruchowa „Wiosna rozwija kwiaty”
Dzieci zamieniają się w nasionka. Ponownie rozlega się muzyka. Wiosna dotykając swym pędzlem każdego nasionka sprawia, że zamieniają się one w piękne kwiaty. Kwiaty wystawiają głowy do słońca, rozchylają płatki, kołyszą się na wietrze, powiewają chusteczkami. Gdy wszystkie kwiaty już rozkwitną, zmienia się charakter muzyki z nastrojowej, na skoczną, taneczną. Dzieci ilustrują swobodnym ruchem jej rytm, wirują z apaszkami, podrzucają je do góry, łapią, tańczą.
Dzieci siadają w kole na dywanie. Ponowne odwołanie się do wiedzy zdobytej w czasie spacerów: „Wybierzcie spośród wielu różnych kwiatów (przedstawionych na rozłożonych na dywanie zdjęciach z kalendarza) te, które już mogliśmy podziwiać w ogrodach”.
![]() | Pobierz cały dokument scenariusz.zajec.kolory.wiosny.wychowanie.doc rozmiar 34 KB |