kot w butach, Edukacja elementarna, Scenariusze zajęć szkoła podstawowa


Temat: „Buty - kota w butach”

Klasa: 3

Cele operacyjne:

Cele szczegółowe:

Metody dydaktyczne:

Formy organizacyjne: zbiorowa, indywidualna, binarna

Środki dydaktyczne: treść baśni „Kot w butach”, kartki białe A4, kremy do rąk, ręczniki papierowe, miara krawiecka, linijki, miary budowlane,

Czynność

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Przywitanie się nauczyciela z dziećmi.

Wprowadzenie dzieci do klasy, przywitanie się z dziećmi słowami „dzień dobry”

Dzieci rozpakowane i przygotowane do zajęć wstają z krzeseł i odpowiadają „dzień dobry” nauczycielowi.

Sprawdzenie obecności.

Nauczyciel sprawdza obecność zgodnie z lista w dzienniku.

Uczniowie podnoszą rękę w górę gdy słyszą swoje imię i odpowiadają „jestem” lub „obecny/na”

Zapoznanie dzieci z tematyką zajęć, pogadanka o zeszłym temacie lekcji.

Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat tematu zajęć którym jest kolejna baśń braci Grimm.

Dzieci siedzą na dywanie i rozmawiają z nauczycielem - prowadzą otwartą dyskusję.

Odczytanie baśni „Kot w butach”.

Załącznik 1 K

Nauczyciel czyta dzieciom baśń „Kot w butach”.

Dzieci siedzą na dywanie i słuchają czytanej baśni z uwagą.

Pogadanka na temat baśni.

Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat baśni. Zadaje im pytania.

Co chciał mieć kot?

Co obiecał kot Michałowi?

Jakie prezenty przynosił kot dla Króla?

Co stało się z czarownikiem ?

Dzieci odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela.

Opis postaci z baśni.

Nauczyciel zadaje dzieciom opis postaci i kontroluje ich pracę. Wybiera dzieci do prezentacji swojej postaci na forum klasy.

Zadaniem dzieci jest opisać w zeszycie wybraną postać z baśni. Uczniowie będą prezentować swoje prace na forum klasy.

Jak dbamy o zwierzęta domowe.

Zajęcia środowiskowe.

Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat zwierząt domowych. Zadaje pytania:

Jakie znacie zwierzęta domowe?

Jakie zwierzęta nie powinny być trzymane w domu?

Jak należy dbać o zwierzęta mieszkające z nami w domu?

Czy koty powinny chodzić w butach?

Dzieci udzielają odpowiedzi na pytania. Rozmawiają i dyskutują z nauczycielem na temat tego tematu.

Praca plastyczna. Wykonanie odcisku swojej stopy na kartce papieru.

Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki papieru białego i kremy do rąk. Tłumaczy dzieciom zadanie. Nauczyciel zawiesza prace dzieci na gazetce szkolnej

Dzieci zdejmują but i skarpetkę z prawej nogi, smarują stopę kremem i odciskają ja na kartce papieru, wycierają nogę do papierowych ręczników. Następnie obrysowują kolorową kredką odciska swojej stopy i ozdabiają go.

Prezentacja przedmiotów przeznaczonych do mierzenia długości.

Nauczyciel przedstawia dzieciom przedmioty dzieci podchodzą i mówią o nich, opisują je, pokazują jak się z nich korzysta nauczyciel pomaga dzieciom przy wykorzystaniu przedmiotu.

Dzieci opisują przedmiot, pokazują jak się go stosuje mierząc np. ławkę, tablicę, parapet.

Mierzymy swoje buty i odległości.

Załącznik 2 K

Nauczyciel rozdaje dzieciom różnego typu miarki, np. linijka miara krawiecka, miara stolarska (budowlana). Zadaniem dzieci jest zmierzyć w centymetrach długość swojego buta. Dzieci pisują długości w zeszycie zdaniami:

np. But Kasi mierzy 31 cm.

Dzieci w parach za pomocą różnych przyrządów do mierzenia mierzą sobie na wzajem długość buta i zapisują w zeszycie.

Zakończenie zajęć

Nauczyciel rozmawia z dziećmi o zajęciach. Pyta się czego się nauczyły.

Dzieci rozmawiają z nauczycielem. Mówią o swoich spostrzeżeniach na zajęciach.


