SCENARIUSZ ZAJĘ1, matematyka w kształceniu zintegrowanym


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat dnia: Rozszerzanie zakresu liczbowego do 20.

Cel ogólny: Kształtowanie liczby większej od 10.

Cele szczegółowe:

Tok zajęć:

  1. Nauczyciel zadaje pytanie, np.:

„Jesteś liczbą 10. Co powiesz o sobie?”

Dzieci muszą udzielić wszystkich informacji związanych z tą liczbą.

  1. Nauczyciel wiąże dzieciom nogi, by ułatwić im zrozumienie z czego składa się 1 dziesiątka.

Pyta dzieci:

  1. Każdy z uczniów bierze 10 patyczków i nawija na nie kawałek wełny (nie zawiązywać wełny na supełek).

ODP: Z 10 jedności.

  1. Do 1 dziesiątki dokładamy 1 patyczek. Ile liczbę teraz mamy?

  1. Narysujcie teraz na osi liczbowej tą liczbę którą otrzymaliśmy.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

  1. Nauczyciel pokazuje dzieciom paczkę chusteczek.

- „To jest jedna dziesiątka. Teraz dołożę jedną chusteczkę. Ile chusteczek mamy teraz?”

  1. Liczenie na pieniążkach. Nauczyciel wydaje polecenia i zadaje pytania.

  1. Sprawdzanie czy liczba 11 jest parzysta czy nieparzysta.

  1. Nauczyciel rozdaje karty pracy:

„Wpisz brakujące cyfry w liczbach dwucyfrowych wiedząc, że suma cyfr w każdej z nich wynosi 12.”

.....8 .....5 .....7 .....3 4..... 6..... 9.....


