Konspekt klasa V - 1, ETI Edukacja technicyno inf,, KONSPEKTY


Andrzej Jakubowski

KONSPEKT LEKCJI INFORMATYKI

KLASA V

METRYCZKA KONSPEKTU.

  1. Szkoła Podstawowa Nr 23 im. Jana Pawła II w Rzeszowie.

  2. Klasa Va.

  3. Przedmiot: Informatyka.

  4. Umiejscowienie lekcji w strukturze jednostki metodycznej:

  1. temat lekcji poprzedniej: brak.

  2. temat lekcji prowadzonej: „Bezpieczna i higieniczna praca z komputerem”.

  3. temat lekcji następnej: „Prawa użytkownika”.

  1. Czas trwania lekcji: 45min.

  2. Miejsce lekcji: pracownia informatyczna.

OPERACYJNE CELE LEKCJI:

A. Operacyjne cele instrumentalne

  1. Wiadomości:

    1. Wiadomości do zapamiętania: po lekcji uczniowie będą poprawnie posługiwali się stwierdzeniem bezpieczna i higieniczna praca z komputerem.

    2. Wiadomości do zrozumienia: uczniowie po lekcji potrafią zorganizować swoje stanowisko pracy.

  2. Umiejętności ogólnotechniczne:

    1. Umiejętności intelektualne: programowanie czynności niezbędnych do zorganizowania stanowiska pracy zgodnie z zasadami ergonomii.

    2. Umiejętności praktyczne: uruchamiają zestaw komputerowy i kończą jego pracę.

  3. Zdolności poznawcze:

    1. Rozwijanie spostrzegawczości: brak.

    2. Wyobraźnia techniczna: ukształtowanie modelu wyobrażeniowego przebiegu czynności niezbędnych do prawidłowego dostosowania stanowiska pracy.

    3. Myślenie techniczne:

      1. graficzne: brak.

      2. wyobrażeniowe: rozstrzyganie o poprawie warunków pracy z komputerem, z monitorem w szczególności.

      3. pojęciowe: podkreślanie istoty pojęcia: wpływ sprzętu komputerowego na zdrowie człowieka.

    4. Rozwijanie mowy: wzbogacanie i utrwalanie słownika informatycznego ucznia o pojęcia: ergonomia, krzesło z regulacją, promieniowanie monitora.

  4. Procesy pamięci: rozwijanie procesów rozpoznawczych, ćwiczenia gotowości i wierności pamięci logicznej.

  5. Procesy uwagi: rozwijanie koncentracji i znajomości rozumienia tekstu czytanego.

B. Operacyjne cele kierunkowe

  1. Rozwijanie przekonania uczniów o znaczeniu zasad bezpiecznej i zdrowej pracy z komputerem na zdrowie człowieka.

  2. Kształtowanie postaw interpersonalnych poprzez samokontrolę.

METODY I ŚRODKI DZIAŁANIA DYDAKTYCZNEGO:

  1. Strategia lekcji: podająca.

  2. Dominujące metody pracy: pogadanka.

  3. Środki dydaktyczne: książka „Informatyka 2000” oraz zawarta w niej płyta CD-ROM.

  4. Formy organizacyjne: grupowa praca uczniów.

STRUKTURA LEKCJI:

Lp.

Czynności dydaktyczne

Czas trwania

1.

Czynności organizacyjne.

3 min

2.

Uświadomienie uczniom celów lekcji.

5 min

3.

Podyktowanie do zeszytu tematu lekcji oraz krótkiej notatki.

5 min

4.

Praca z podręcznikiem. Czytanie na głos rozdziału o bezpiecznej i zdrowej pracy z komputerem.

10 min

5.

Wyświetlenie z płyty CD-ROM na ekranie dużego telewizora połączonego z komputerem filmu na temat jak powinno być zaprojektowane wygodne i ergonomiczne stanowisko do pracy z komputerem.

15 min

6.

Podsumowanie lekcji. Uogólnienie wniosków.

5 min

7.

Czynności organizacyjne przy zakończeniu lekcji.

2 min

PRZEBIEG LEKCJI:

Lp.

Struktura lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

1.

Czynności organizacyjne.

Sprawdzenie obecności i wpisanie tematu lekcji do dziennika.

Przygotowanie do lekcji.

2.

Uświadomienie uczniom celów lekcji.

Uświadomienie co będą robili na dzisiejszej lekcji.

Skoncentrowanie i skupienie uwagi na tym co mówi nauczyciel.

3.

Podyktowanie do zeszytu tematu lekcji oraz krótkiej notatki.

Podyktowanie do zeszytu tematu lekcji oraz krótkiej notatki.

Zapisanie tematu lekcji oraz notatki do zeszytu przedmiotowego.

4.

Praca z podręcznikiem. Czytanie na głos rozdziału o bezpiecznej i zdrowej pracy z komputerem.

Nadzorowanie nad tym co czytają uczniowie. Dopowiedzenie i uzupełnienie tych treści, które nie zostały ujęte w podręczniku.

Skoncentrowanie i skupienie uwagi na tym, co czyta wyznaczony uczeń.

5.

Wyświetlenie z płyty CD-ROM na ekranie dużego telewizora połączonego z komputerem filmu na temat jak powinno być zaprojektowane wygodne i ergonomiczne stanowisko do pracy z komputerem.

Uruchomienie komputera połączonego z ekranem telewizora i uruchomienie płyty CD-ROM pochodzącej z podręcznika Informatyka 2000 na której umieszczony jest film.

Oglądanie filmu na temat jak powinno być zaprojektowane wygodne i ergonomiczne stanowisko do pracy z komputerem.

6.

Podsumowanie lekcji. Uogólnienie wniosków.

Nauczyciel podsumowuje lekcje oraz wyjaśnia uczniom.

Pytania do przeprowadzonej lekcji.

7.

Czynności organizacyjne przy zakończeniu lekcji.

Wyłączenie komputera oraz telewizora.

Pozostawienie porządku na swoim stanowisku komputerowym.

UWAGI PO REALIZACJI LEKCJI:

Realizacja tematu opierała się o rozwijanie przekonania uczniów o znaczeniu zasad bezpiecznej i zdrowej pracy z komputerem na zdrowie człowieka. Uczniowie po dzisiejszej lekcji powinni zorganizować wygodne i zgodne z zasadami ergonomii stanowisko komputerowe. Rozumieją także konieczność robienia przerw podczas długotrwałej pracy przy komputerze.

1


