SCENARIUSZ ZAJĘĆ własności mnozenia, matematyka w kształceniu zintegrowanym


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat dnia: Własności mnożenia

Cel ogólny: Kształtowania własności dodawania

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- pokaże działania na pieniążkach, guzikach i małych sześcianach;

Poda przykłady działań

Tok zajęć:

  1. Mnożenie przez 1

  1. Pokaż na guzikach 1 raz po 5 guzików. Narysuj to i podpisz działaniem.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

1 x 5 = 5

  1. Weź 1 raz po 3 guziki. Narysuj to i podpisz działaniem.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

1 x 3 = 3

  1. Weź 1 raz po 4 guziki. Narysuj to i podpisz działaniem.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

1 x 4 = 4

  1. Jaki możemy wyciągnąć wniosek? (mnożąc przez 1 nie zmienia się ilość)

  1. Weź 1 raz po 2 złote. Narysuj to i podpisz działaniem.

0x08 graphic

1 x 2 zł = 2 zł

  1. Pokaż mi palce u jednej reki. Ile wzięliśmy paluszków. Ile razy wzięliśmy po 5 paluszków?

  1. Mnożenie przez 0

  1. Weź 5 razy po 0 cukierków. (Nauczyciel musi pamiętać, że musi pokazywać działanie ruchem, czyli pokazuje, że bierze 0 cukierków poprzez chwytanie powietrza)

  1. Przemienność mnożenia

  1. Ułóżcie w pionie 3 rzędy po 4 guziki. Narysujcie to i podpiszcie działaniem.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

3 x 4 = 12

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

  1. A teraz zmieńcie sytuacje. Ułóżcie guziki tak, aby były 4 rzędy po 3 guziki. Narysujcie to i podpiszcie.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
4 x 3 = 12

  1. Co można powiedzieć o tych dwóch działaniach? ( po zmianie miejsc liczb wynik pozostaje taki sam.

  1. Zadanie na kartach pracy. Połóżcie kartkę przedstawiającą jajka w pionie. Zapiszcie działanie, którym możemy policzyć ile na kartce jest jajek.

9 x 7 = 63

  1. A teraz połóżcie kartkę w poziomie i również zapiszcie działanie, by policzyć ile jest jajek.

7 x 9 = 63

  1. Nauczyciel zadaje pytanie: „Dlaczego stosujemy przemienność mnożenia? (Łatwiej jest nam dodawać do siebie mniejsze liczby)

  1. Łączność mnożenia.

  1. Chcemy zbudować dom z małych kosteczek. Fundamenty mają mieć z jednej strony 3 kosteczki, a z drugiej 4. Środek fundamentów ma być wypełniony. Napiszcie działanie, by obliczyć ile potrzebujemy kosteczek do zbudowania fundamentów naszego domu.

4 x 3 = 12

  1. Nasz dom musi mieć 3 poziomy. W takim wypadku musimy jeszcze 2 poziomy dołożyć bo pierwszym poziom już mamy (są nim fundamenty). Policzcie teraz ile potrzebujemy kosteczek, by zbudować 3-poziomowy dom. Zapiszcie to działaniem.

(3 x 4) x 3 = 36

  1. A jak inaczej możemy to policzyć?

(3 x 3) x 4 = 36

  1. Chcemy policzyć ile trzeba wymienić żarówek na naszym klasowym suficie. Jak to możemy policzyć?

3 x 3 = 9

  1. Rozdzielność mnożenia względem dodawania

  1. Chcemy policzyć jajeczka na kartce. Jak to zrobić, żeby było nam łatwiej? (zgiąć kartkę) Zapiszmy to działaniem.

9 x 7 = (5 + 4) x 7 = 35 + 28 = 63

9 x 7 = 9 x (5 + 2) = 45 + 18 = 63

9 x 7 = (5 + 4) x (5 + 2)

  1. 0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    Byłam w sklepie i kupiłam sobie 3 bluzki po 12 złotych. Pokażcie mi na pieniążkach to działanie.

+ +

14 x 3 = 10 x 3 + 4 x 3 = 30 + 12 = 42

  1. Rozdzielność mnożenia względem odejmowania

  1. Moja rodzina wybiera się do Krakowa, a bilet kosztuje 98 złotych. Rodzina liczy 3 osoby. W jaki sposób rodzina zapłaci za bilety, żeby było im łatwiej płacić? Pokażcie to na pieniążkach i zapiszcie działaniem.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x01 graphic

98 x 3 = (100 - 2) x 3 = 100 x 3 - 2 x 3 = 300 - 6 = 294


