Telewizor S. Grochowiak, Scenariusze lekcja język polski klasa IV


SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV

Czas: 90 minut

Temat: Co oferuje nam dzisiaj telewizja? Rozważania na temat roli telewizji na podstawie wiersza Stanisława Grochowiaka pt. „Telewizor” oraz na podstawie własnych doświadczeń.

Cel ogólny:

Cele operacyjne - poziom wiadomości, umiejętności i postaw ucznia

Uczeń:

Metody pracy:

Przebieg lekcji: (3 minuty)

I część wstępna

Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności

Część zasadnicza: (60 minut)

Podanie tematu zajęć: Co oferuje nam dzisiaj telewizja? Rozważania na temat roli telewizji na podstawie wiersza Stanisława Grochowiaka pt. „Telewizor” oraz na podstawie własnych doświadczeń.

Burza mózgów- wypowiedzi spontaniczne uczniów na pytanie zawarte w pierwszym członie tematu.

Nauczyciel zadaje pytania odnoszące się do tekstu Grochowiaka

- nauczyciel rozmawia z uczniami o telewizji opisanej w wierszu i wprowadza do pokazu wybranych programów telewizyjnych

Pokaz -nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy, po czym prezentuje fragmenty wcześniej nagranych programów telewizyjnych (programy rozrywkowe: komedie, kabaret, quizy, programy informacyjne: wiadomości, teleekspress, programy popularno- naukowe: filmy przyrodnicze, seriale dokumentalne)
Podczas prezentacji każda z grup ma za zadanie wypisać tytuły oglądanych programów, oraz zastanowić się jakiego rodzaju są to programy.

Każda grupa wyodrębnia z przedstawionych programów :
1 grupa-programy ,które uczą.
2 grupa-programy które, informują.
3 grupa-programy, które bawią.
Prezentacja pracy grupowej-uczniowie uzasadniają swoje wybory.

Rozmowa -dyskusja nauczyciela i uczniów na temat programów telewizyjnych.
Pytania do rozmowy :
1. Jakie oglądasz programy telewizyjne - poza filmami fabularnymi?
2. Jeśli masz hobby - czy szukasz w programach telewizyjnych informacji na temat swych zainteresowań?
3. Czego dowiadujesz się z oglądanych programów?
4. Skąd dowiadujesz się o emisji interesującego cię programu?
5. Jakie programy oglądasz z rodzicami?
6. Czy po obejrzeniu ich - rozmawiasz o nich z rodzicami?
7. Dlaczego nie należy oglądać wszystkich programów i spędzać dużo czasu przed telewizorem?

Pytanie - jakie są zadania telewizji?
Układanie odpowiedzi z rozsypanki sylabowej.
Hasło: Telewizja uczy ,bawi, informuje.

Praca indywidualna.
Uczniowie samodzielnie uzupełniają tabelkę.

Programy, które informują

Programy, które bawią

Programy, które uczą


Np.

Praca grupowa- nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy.
Zadania dla grup - przygotowanie map mentalnych na arkuszach szarego papieru wyciętych w kształcie telewizora (metaplany) z wynikami pracy grupy:
1 grupa ma za zadanie napisać jak najwięcej pochwał dotyczących programów telewizyjnych np.
-poszerzają wiadomości,
-rozwijają zainteresowania,
-uczą i wychowują,
-dostarczają radości,
oraz wypisze przymiotniki opisujące pozytywnie program np. mądry, interesujący, wartościowy pouczający, ciekawy, fascynujący, itp.
2 grupa ma za zadanie skrytykować programy telewizyjne np.
-są zbyt brutalne,
-uczą agresji,
-ograniczają samodzielne myślenie,
-ograniczają mowę,
oraz wypisze przymiotniki opisujące program negatywnie np. nieciekawy, nudny, bezwartościowy, brutalny, mało pouczający, agresywny,

Podsumowanie: (20- 25 minut)

Prezentacja prac grupowych - wywieszenie wykonanych plakatów.
Praca samodzielna -uczniowie otrzymują ramówki telewizyjne na jeden dzień i analizują zawartość programową (kilku różnych stacji telewizyjnych).Zaznaczają kolorami :
Zielonym-programy edukacyjne,
Czerwonym- programy informacyjne,
Niebieskim -programy rozrywkowe,
Analiza -jakich programów jest najwięcej.


ZADANIE DOMOWE
Do wyboru:

1.Z otrzymanego programu telewizyjnego pomóż Kasi, która lubi przyrodę i quizy wybrać odpowiedni program telewizyjny.
Pamiętaj, że 11-latek może bez szkody dla swego zdrowia oglądać program telewizyjny od około pół godziny do 1 godziny dziennie.
Policz też, ile TVP1 proponuje w tym dniu programów uczących, bawiących i informacyjnych.

7.00 Życie na gorąco-serial TVP
8.20 Giełda -magazyn
8.30 Wiadomości
8.44 Zwierzaki cudaki
9.10 Jedyneczka na saneczkach
10.00 Wkoło natury -teleturniej dla dzieci
10.40 Kryszak -show-program rozrywkowy
11.30 Z Polski rodem -serial dokumentalny
12.10 Agrobiznes -informacja
12.25 Klan -telenowela
13.10 Zwierzęta świata -film dokumentalny
15.00 Teleekspress Junior
15.30 Kulisy wojska
16.00 Pegaz -magazyn kulturalny
16.30 Moda na sukces -serial USA
16.55The Race-regaty dookoła świata
17.00 Teleekspress
17.20 Gość jedynki
17.35 Klan-serial TVP
18.00 Jaka to melodia ?-quiz muzyczny
18.30 Rower Błażeja program dla młodzieży
19.00 Wieczorynka
19.30 Wiadomości

2.Ułóż i zapisz 5 zasad prawidłowego korzystania z telewizji.

1


