SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA KLASY III, scenariusze


SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA KLASY III

Małgorzata Etmańska

Temat ośrodkowy: Z dziejów Polski

Temat dnia: Jan Matejko - malarz dziejów polskich

Zapis w dzienniku: Podziwianie twórczości Jana Matejki. Samodzielne wyszukiwanie wiadomości dotyczących życia malarza. Wielka litera w nazwach rzeźb, obrazów i dzieł muzycznych. Rodzaje malarstwa. Prezentacja narzędzi używanych przez malarzy. Pisownia rzeczowników z końcówką -arz. Odejmowanie liczb bez przekraczania progu. Zamiana kilogramów na dekagramy i odwrotnie.

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z sylwetką polskiego malarza historycznego - Jana Matejki i jego dziełami.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Metody:

Formy:

Środki dydaktyczne:

Aranżacja sali:

W sali na bocznej tablicy są powieszone obrazy Jana Matejki oraz portret malarza.

Tok zajęć:

  1. Przywitanie się z dziećmi. Przypomnienie zasad pracy na lekcji.

  2. Odgadnięcie tematu zajęć z diagramu.

J

Q

A

W

N

E

M

R

A

T

T

Y

E

U

J

I

K

O

O

P

M

A

A

S

L

D

A

F

R

G

Z

H

D

J

Z

K

I

L

E

Z

J

X

Ó

C

W

V

P

B

O

N

L

M

S

Q

K

W

I

  1. Nauczyciel pyta czy wiedzą kim był Jan Matejko. W przpadku niewiedzy uczniów nauczyciel wyjaśnia kim był.

  1. Zwiedzanie klasowej wystawy poświęconej sławnemu Polakowi. Oglądanie reprodukcji znanych obrazów Jana Matejki:

Uczniowie oglądają obrazy i wyrażają o nich swoją opinię .

  1. Nauczyciel rozdaje dzieciom tekst „Życiorys Jana Matejki”. Zadaniem dzieci jest przeczytanie tego.

  1. Wypełnianie kart pracy nr 79 zadanie 4.

  1. Wielka litera w nazwach obrazów, rzeźb, dzieł muzycznych

  1. Rodzaje malarstwa: pejzaż, portret itp.

  1. Wykonanie zadania 4 z kart pracy nr 80.

  1. Narzędzia używane przez malarzy i sposoby ich wykorzystywania.

  1. Wykonanie karty pracy (Karta pracy nr 1)

  1. Pisownia rzeczowników z końcówką -arz. (Karty pracy nr 2). Rozwiązywanie zagadek.

Zwrócenie uwagi na pisownię końcówek -arz w nazwach zawodów.

  1. Wykonanie zadania 1 z karty pracy nr 80.

  1. Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki z liczbami. Zadaniem dzieci jest przedstawienie tych liczb. Dla przykładu nauczyciel przedstawia swoją liczbę, np. 350:

Jestem liczbą 350. Jestem liczbą trzycyfrową parzystą. W rzędzie jedności mam 0, w rzędzie dziesiątek 5, a w rzędzie setek 3.

  1. Nauczyciel przypomina uczniom, w jaki sposób zamienia się kilogramy na dekagramy i odwrotnie.

  1. Zadanie z wykorzystaniem wcześniej rozdanych karteczek. Dzieci dobierają się parami tak, aby każda liczba wyrażona w kilogramach miała swój odpowiednik w dekagramach.

  1. Wykonanie zadania 1 z karty pracy nr 45.

  1. Rozwiązywanie na tablicy zadań.

  1. Rozwiązywanie karty pracy nr 1.

Zamień na kilogramy i dekagramy.

673 dag =... kg…. dag

872 dag =... kg…. dag

549 dag =... kg…. dag

430 dag =... kg…. dag

209 dag =... kg…. dag

187 dag =... kg…. dag

594 dag =... kg…. dag

899 dag =... kg…. dag

  1. Odejmowanie liczb typu 405 - 5, 125 - 25, itp.

  1. Zadaniem dzieci jest rozwiązanie kart pracy danych przez nauczyciela (karta pracy nr 2 i 3). Za poprawne rozwiązanie poprawnie karty pracy nr 2 dzieci otrzymują naklejkę z napisem „DOBRZE”. Za poprawne rozwiązanie karty pracy nr 3 otrzymują naklejkę z napisem „BARDZO”. Naklejki te dzieci przyklejają do zeszytu.

Karta pracy nr 2

Oblicz

206 - 6 =

359 - 9 =

756 - 36 =

146 - 16 =

573 - 23 =

803 - 3 =

436 - 26 =

942 - 2 =

Karta pracy nr 3

Wpisz znak >, < lub =.

205 - 5 … 345 - 25

487 - 17 … 409 - 9

354 - 54 … 276 - 26

765 - 15 … 798 - 48

347 - 7 … 657 - 17

873 - 63 … 749 - 39

983 - 63 … 956 - 36

482 - 2 … 264 - 44

11. Zadanie pracy domowej. Karta pracy 45 zad. 2, 4, 6, 8, 9.

12. Jeżeli straczy czasu to dzieci mogą namalować wybrany przez soebie rodzaj malarstwa.

13. Wypełnienie karty ewaluacyjnej.

1. Wymień 3 tytuły obrazów Jana Matejki

2. Odejmij liczby

704 - 4 =

845 - 15 =

674 - 24 =

3. Zamień na kilogramy i dekagramy

452 dag = ...... kg ...... dag

763 dag = ...... kg ...... dag

350 dag = ...... kg ...... dag

4. Oceń swoją prace na dzisiejszych zajęciach.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

1 2 3 4 5


