Nowy wspanialy swiat, Filologia polska, HLP po 1918


Opracowanie: Anna Dyndał

Konspekt lekcji języka polskiego do przeprowadzenia w kl. III

Temat: Czy wizja uprzedmiotowienia człowieka jest realna? Nowy wspaniały świat A. Huxley'a

Cele: uczniowie poznają treści tekstów, na których oparte są podstawowe prawa człowieka, doskonalą umiejętność czytania ze zrozumieniem, uogólniania, wnioskowania; wskazują zjawisko łamania praw człowieka w dawnym i współczesnym świecie; dostrzegają kontekst historyczny, ważne wartości wpisane w tekst; formułują, porządkują i wartościują argumenty uzasadniające własne stanowisko.

Metody: burza mózgów, praca w grupach, heureza, elementy dyskusji.

Pomoce dydaktyczne: karty pracy do tekstów: Biblia, Powszechna Deklaracja Praw Człowieka uchwalona przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Konstytucja RP, artykuły papiernicze.

Przebieg lekcji:

  1. Sprawdzenie i przeczytanie pracy domowej - streszczenia fragmentu opowiadania Aldousa Huxley'a.

  2. Komentarz nauczyciela.

Dzisiejsza lekcja nawiązuje do opowiadania, które omawialiśmy na ostatniej lekcji Zastanawialiśmy się, czy człowiek jest traktowany jak podmiot czy przedmiot. Doszliście do wniosku, że stał się on przedmiotem użytku w rękach drugiego człowieka i wskazywaliście dowody na potwierdzenie waszej tezy. Dziś będziecie pracować z bardzo istotnymi dla ludzkości tekstami. Naszym celem jest stworzenie listy podstawowych praw człowieka, który jest podmiotem a nie przedmiotem.

(Zapisanie tematu lekcji)

  1. Praca w grupach 5-6 osobowych.

Uczniowie otrzymują karty pracy z fragmentami: Biblii, Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka uchwalonej przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Konstytucję RP. Wykonują zadania do tekstu.

  1. Prezentacja pracy w grupach. Wspólne tworzenie listy praw człowieka i umieszczenie jej w widocznym miejscu.(notatka)

Człowiek ma prawo do (przykładowe odpowiedzi):

  1. Poszukiwanie odpowiedzi na pytania:

Czy na przestrzeni wieków łamane były prawa człowieka? Co to były za wydarzenia, zjawiska? Łamanie których praw ludzkość odczuwa najboleśniej?

Przykładowe odpowiedzi

Prześladowanie chrześcijan w starożytnym Rzymie

Niewolnictwo

Inkwizycja

Wojny zaborcze

Wyniszczanie ludności tubylczej w Amerykach Południowej i Północnej

Zabory w Polsce

I i II wojny światowe (obozy koncentracyjne, łagry)

Totalitaryzm i faszyzm

Rasizm, antysemityzm

Wojny w Jugosławii, Iraku

  1. Dlaczego doszło i wciąż dochodzi do łamania podstawowych praw człowieka? (notatka)

Przyczyny:

Zdobycie władzy Chęć dominacji

Gniew ↑ ↑ → Zemsta

HOMO SAPIENS

Strach ←

↓ ↓

Chęć wzbogacenia się

Narzucanie własnej ideologii, wizji świata

  1. Przypomnienie argumentów przemawiających za tym, że człowiek w opowiadaniu Huxley'a stał się przedmiotem użytku w rękach drugiego człowieka.

  1. Co niepokoi w wizji Huxley'a?

Przykładowe odpowiedzi

  1. Co skłoniło autora do podjęcia takiego tematu i takiej kreacji świata?

Przykładowe odpowiedzi

  1. Czemu ma służyć stworzenie takiej przerażającej wizji naszej przyszłości?

Przykładowe odpowiedzi