I.JESTEM ŚWIADOMYM DEMOKRATĄ, 3.Konstytucja III RP, Marek Biesiada


Marek Biesiada 25. 09. 2006

Konspekt lekcji WOS

w klasie II A

Temat: Konstytucja III RP

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczniowie:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Ile było konstytucji w historii Polski?

    • W jakich okresach dziejowych powstawały polskie konstytucje?

    • W jakich okolicznościach politycznych powstawały polskie konstytucje?

    • Co to jest mała konstytucja?

    • Ile było małych konstytucji w historii Polski?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Konstytucja III RP

    1. Funkcje konstytucji?

    • Dlaczego jest potrzebna konstytucja?

    • Co zyskuje naród i państwo posiadające konstytucje?

    • Jaka powinna być konstytucja?

    • Jakie są funkcje państwa?

    2. Powstawanie konstytucji

    • Kiedy rozpoczęto pracę nad Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej?

    • Kto pracuje nad treścią Konstytucją?

    • Jak odbywa się praca nad Konstytucją?

    • Kto ma wpływ na treść Konstytucji?

    • Kto uchwala Konstytucję?

    • Jaką liczbą głosów musi zostać uchwalona Konstytucja?

    • Kto ma prawo zgłaszać poprawki do Konstytucji?

    • Czy naród ma prawo wypowiedzieć się w sprawie treści Konstytucji?

    • Dlaczego naród ma prawo wypowiadania się w sprawie treści Konstytucji?

    • Kiedy Konstytucja wchodzi w życie?

    • Dlaczego Konstytucja przechodzi tak długą i skomplikowaną drogę?

    • Kiedy uchwalono Konstytucję?

    • Kiedy miało miejsce referendum w sprawie Konstytucji III RP?

    3. Konstrukcja Konstytucji III RP

    • Jaki konstrukcję ma Konstytucja RP?

    • Ile rozdziałów ma Konstytucja RP?

    • Czego dotyczą poszczególne rozdziały?

    • Czego dotyczą poszczególne artykuły?

    4. Zapisy Konstytucji RP

    • Czy Konstytucja jest jedynym źródłem prawa?

    • Jaki jest ustrój Polski?

    • Jaki jest podział władzy w Polsce?

    • Do kogo należy władza w Polsce?

    • Jakie wolności polityczne gwarantuje Konstytucja RP?

    • Co to jest pluralizm?

    • Jakie prawa gwarantuje Konstytucja RP obywatelom?

    • Jakie obowiązki nakłada obywatelom Konstytucja RP?

    • Jakie kompetencje nadaje Konstytucja RP samorządom terytorialnym?

    • Jak konstytucja zabezpiecza finansowanie finanse publiczne?

    • Kiedy prezydent może rozwiązać parlament i rozpisać wolne wybory do Sejmu i Senatu?

    • Kto może zmienić Konstytucję?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 16.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Funkcje konstytucji

    • jest wyrazem suwerenności zewnętrznej i wewnętrznej państwa i narodu

    • wyznacza kierunek rozwoju państwa na przyszłość

    • jest symbolem przynależności narodowej

    • potwierdza istnienie państwa prawa

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 17-18.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Powstawanie konstytucji.

    Na powstawanie konstytucji mają wpływ:

    • posłowie i senatorowie

    • prezydent

    • naród

    Konstytucja RP została uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 r. W referendum z 25 maja 1997 r. 52,7% obywateli polskich (przy frekwencji 42,9%) poparło Konstytucję uchwaloną przez Zgromadzenie Narodowe. Konstytucja RP podpisana przez prezydenta RP i opublikowana w Dzienniku Ustaw RP w ciągu 14 dni weszła w życie.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 18.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Konstrukcja Konstytucji III RP

    • preambuła

    • 13 rozdziałów

    • 243 artykułów

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 18.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Zapisy Konstytucji RP

    • ustrój - Polska jest republiką demokratyczną

    • w Polsce występuje trójpodział władz

    • władza zwierzchnia należy do narodu

    • w Polsce istnieje pluralizm polityczny

    • wszyscy obywatele są równi wobec prawa (Prawa Człowieka i Obywatela)

    • obywatele posiadają prawa osobiste, polityczne, ekonomiczne, socjalne i kulturalne

    • każdy obywatel ma obowiązek przestrzegania prawa Rzeczypospolitej Polskiej

    • zasady funkcjonowania samorządu terytorialnego

    • zabezpiecza finanse państwa

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Dlaczego jest potrzebna konstytucja?

    • Co zyskuje naród i państwo posiadające konstytucje?

    • Jaka powinna być konstytucja?

    • Jakie są funkcje państwa?

    • Kiedy rozpoczęto pracę nad Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej?

    • Kto pracuje nad treścią Konstytucją?

    • Jak odbywa się praca nad Konstytucją?

    • Kto ma wpływ na treść Konstytucji?

    • Kto uchwala Konstytucję?

    • Jaką liczbą głosów musi zostać uchwalona Konstytucja?

    • Kto ma prawo zgłaszać poprawki do Konstytucji?

    • Czy naród ma prawo wypowiedzieć się w sprawie treści Konstytucji?

    • Dlaczego naród ma prawo wypowiadania się w sprawie treści Konstytucji?

    • Kiedy Konstytucja wchodzi w życie?

    • Dlaczego Konstytucja przechodzi tak długą i skomplikowaną drogę?

    • Kiedy uchwalono Konstytucję?

    • Kiedy miało miejsce referendum w sprawie Konstytucji III RP?

    • Jaki konstrukcję ma Konstytucja RP?

    • Ile rozdziałów ma Konstytucja RP?

    • Czego dotyczą poszczególne rozdziały?

    • Czego dotyczą poszczególne artykuły?

    • Czy Konstytucja jest jedynym źródłem prawa?

    • Jaki jest ustrój Polski?

    • Jaki jest podział władzy w Polsce?

    • Do kogo należy władza w Polsce?

    • Jakie wolności polityczne gwarantuje Konstytucja RP?

    • Co to jest pluralizm?

    • Jakie prawa gwarantuje Konstytucja RP obywatelom?

    • Jakie obowiązki nakłada obywatelom Konstytucja RP?

    • Jakie kompetencje nadaje Konstytucja RP samorządom terytorialnym?

    • Jak konstytucja zabezpiecza finansowanie finanse publiczne?

    • Kiedy prezydent może rozwiązać parlament i rozpisać wolne wybory do Sejmu i Senatu?

    • Kto może zmienić Konstytucję?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Uczniowie mają za zadanie uzupełnić tekst rozdany im przez nauczyciela. Uzupełniony tekst należy wkleić do zeszytu.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1


