II.CZŁOWIEK MIĘDZY WIARĄ A ROZUMEM.EUROPA W XVII STULECIU, 18.Wojny polsko-tureckie w XVII w., Marek Biesiada


Marek Biesiada 24. 11. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie II A

Temat: Wojny polsko-tureckie w XVII w.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Jakie były przyczyny wojen polsko-szwedzkich?

    • Jaki był przebieg wojen polsko-szwedzkich?

    • Jakie były skutki wojen polsko-szwedzkich?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Wojny polsko-tureckie w XVII w.

    1. Przyczyny wojen polsko-tureckich

    • Jakie były przyczyny wojen polsko-tureckich?

    2. Przebieg wojen polsko-tureckich

    • Jaki był przebieg wojen polsko-tureckich?

    3. Skutki wojen w XVII w.

    • Jakie były skutki wszystkich wojen prowadzonych przez Rzeczpospolitą w XVII w.?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 85. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Przyczyny wojen polsko-tureckich

    • rywalizacja o wpływy polityczne w Mołdawii

    • najazdy kozackie na czarnomorskie wybrzeża Turcji

    • najazdy tatarskie na Podole

    • wspieranie przez Zygmunta III Wazę Habsburgów w walce z Siedmiogrodem (lennem Turcji)

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 86-87. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Przebieg wojen polsko-tureckich

    a) I okres - wyprawa mołdawska hetmana Stanisława Żółkiewskiego (1620-1621)

    • klęska wojsk Rzeczpospolitej w bitwie pod Cecorą - 1620 r.

    • obrona Chocimia dowodzona przez hetmana Stanisława Żołkiewskiego - 1621 r.

    • pokój w Chocimiu - uznanie przez obydwie strony dotychczasowych granic oraz zobowiązanie do powstrzymanie najazdów kozackich i tatarskich

    b) II okres (1672-1699)

    • zdobycie przez Turków twierdzy Kamieniec Podolski - 1672 r.

    • układ w Buczaczu (1672) - Rzeczpospolita musiała oddać prawobrzeżną Ukrainę i Podole oraz płacić haracz

    • zwycięstwo wojsk Rzeczpospolitej w bitwie pod Chocimiem (1673) - hetman Jan Sobieski

    • odsiecz Wiednia (1683) dowodzona przez króla Jana III Sobieskiego

    • powstanie Ligi Świętej - sojusz Polski, Austrii, papiestwa, Wenecji i Rosji przeciw Turcji

    • pokój w Karłowicach (1699) - Rzeczpospolita odzyskuje Ukrainę i Podole

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 88. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Skutki wojen w XVII w.

    a) straty terytorialne (ok. 1/3 ogółu terytorium)

    • utrata Inflant, aż po rzekę Dźwina - 1622 r.

    • utrata Ziemi Smoleńskiej, Ziemi Siewierskiej, Ukrainy zadnieprzańskiej z Kijowem - 1667 r.

    • utrata lenna pruskiego (traktaty w Welawie i Bydgoszczy tzw. welawsko-bydgowskie) - 1657 r.

    b) zmiana poglądów szlachty na sprawy religii

    • ksenofobia i nietolerancja w stosunku do osób wyznających inną niż religię katolicką

    • wygnanie arian z kraju za rzekome sprzyjanie Szwedom

    • napadanie na świątynie protestanckie

    • wrogość wobec Żydów i wyznawców prawosławia

    c) ogromne zniszczenie kraju i zmniejszenie się liczby ludności

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie były przyczyny wojen polsko-tureckich?

    • Jaki był przebieg wojen polsko-tureckich?

    • Jakie były skutki wszystkich wojen prowadzonych przez Rzeczpospolitą w XVII w.?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń uczniowie mają wykonać Zadania 1,2,3,4,5,6/47-50. W zeszycie wykonać z podręcznika Zadania 2,3/88.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    3


