Konspekt lekcji historii w kl. II gimnazjum
Lekcja realizuje treści ścieżki edukacji europejskiej: Polska w Europie. Przykłady najważniejszych wzajemnych związków między Polską a innymi państwami europejskimi w przeszłości, oraz zawiera elementy ścieżki czytelniczo-medialnej.
Temat: „Z podciętymi skrzydłami...”- Rzeczpospolita po I rozbiorze
Treści programowe:
- Wiek Oświecenia
- Odrodzenie w upadku - Rzeczpospolita w dobie reform stanisławowskich
w oparciu o podręcznik : K.Zielińska, Z.T.Kozłowska:U źródeł współczesności. Czasy nowożytne, WSiP W-wa 2000
Cele lekcji: - po zakończonych zajęciach uczeń:
pamięta:
pojęcia: Rada Nieustająca, Komisja Edukacji Narodowej ; Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych; obiady czwartkowe; patriotyzm, klasycyzm
daty: 1773 r.
postaci: Grzegorz Piramowicz, Ignacy Krasicki, Adam Naruszewicz, Stanisław Trembecki, Franciszek Bohomolec, Franciszek Zabłocki, Canaletto, Baciarelli
rozumie:
wyżej wymienione pojęcia
znaczenie rozwoju Polski w okresie stanisławowskim
potrafi:
prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji
ocenić znaczenie przeprowadzanych reform
analizować źródła(element ed. czyt. med.)
ocenić znaczenie publikatorów w kształtowaniu świadomości odbiorców (element ed. czyt. med.)
Kształcenie umiejętności:
poprawnego posługiwania się językiem ojczystym
efektywnego współdziałania w grupie
planowania pracy
poszukiwania, porządkowania i posługiwania się informacjami z różnych źródeł
prezentowania się na forum klasy
posługiwania się efektywnymi metodami uczenia się(Łańcuchowa Metoda Skojarzeń; okienko informacyjne)
Środki dydaktyczne
podręcznik, zeszyt ucznia, mapa: Ziemie polskie w czasie zaborów, teksty źródłowe, wydruki z encyklopedii multimedialnej, słownik historyczny,
Metody:
rozmowa nauczająca, praca w grupach: okienko informacyjne, analiza tekstu źródłowego, „za i przeciw”(moda), opis zabytku, tworzenie mapy myśli
Przebieg lekcji
Wprowadzenie
Rozmowa nauczająca
przypomnienie sytuacji Polski II połowy XVIII w.
zaznaczanie na taśmie czasu o którym mówimy
Rozwinięcie
Rozmowa nauczająca /tworzenie pierwszych 5 ogniw notatki/
Praca w grupach w oparciu o wskazaną literaturę
Gr.I Warszawa w oczach cudzoziemców - analiza tekstu źródłowego- wywiad z cudzoziemskim posłem
Gr.II definicja klasycyzmu - okienko informacyjne
Gr.III obiady czwartkowe - okienko informacyjne
Gr.V patriotyzm - definicja na podstawie analizy hymnu:
„Święta miłości kochanej Ojczyzny”
Gr.IV moda- debata „za i przeciw”
Gr.VI reformy stanisławowskie - tworzenie mapy myśli
Prezentacja wyników pracy grup - tworzenie łańcucha skojarzeń
Podsumowanie- refleksja, powtórzenie .
Praca w grupach - zadania
Ogniwo 6 - Warszawa (czas przeznaczony na wypełnienie zadania - 10 min.)
Przeczytajcie tekst :Warszawa w relacji Fryderyka Schulza(podręcznik str 300)
Jesteście redaktorami Monitora, przeprowadźcie wywiad z autorem listu; waszym celem będzie ukazać polskim czytelnikom zalety i wady stolicy oraz zmobilizować ich do lepszej dbałości o swoje miasto.
Prezentując wyniki waszej pracy wykorzystajcie ilustracje XVIII -wiecznej Warszawy
Ogniwo 7 - Klasycyzm (czas przeznaczony na wypełnienie zadania - 10 min.)
Podręcznik s.302,366,394; Słownik historii Polski; Encyklopedia PWN
: Zapoznajcie kolegów i koleżanki z pojęciem klasycyzm;
wykorzystując metodę „okienka informacyjnego”, spróbujcie przynajmniej jeden z elementów przedstawić w dowcipnej formie
klasycyzm |
|
definicja
|
Symboliczne przedstawienie |
Porównanie; Klasycyzm jest jak...
|
Twórcy i ich dzieła |
Ogniwo 8 - Obiady Czwartkowe (czas przeznaczony na wypełnienie zadania - 10 min.)
Podręcznik s.303; Wielka Historia Polski Kraków 1999, t.6, s.96
Zapoznajcie kolegów i koleżanki z ideą obiadów czwartkowych
wykorzystując metodę „okienka informacyjnego” spróbujcie przynajmniej jeden z elementów przedstawić w dowcipnej formie
Obiady czwartkowe |
|
Czym były
|
Symboliczne przedstawienie |
Porównanie; Obiady czwartkowe były jak........
|
Kto w nich uczestniczył Jaki cel im przyświecał |
Ogniwo 9- patriotyzm (czas przeznaczony na wypełnienie zadania - 10 min.)
Przeanalizujcie pieśń: Święta miłości kochanej Ojczyzny (podręcznik str. 304); napiszcie:
- kto jest jej autorem?
dlaczego stała się hymnem Szkoły Rycerskiej,
dlaczego można nazwać ją pieśnią patriotyczną,
czym dla jej autora był patriotyzm.
Ogniwo 10 - moda (czas przeznaczony na wypełnienie zadania - 10 min.)
W czasach stanisławowskich problemem dla wielu Polaków był sposób ubierania się, niektórzy chętnie przyjmowali modę francuską, inni wręcz przeciwnie, uznawali taki sposób ubierania się za zdradę i demonstracyjnie nosili się po sarmacku. Porównajcie modę polską i francuską oraz przedstawcie argumenty „za i przeciw” odpowiadając na pytanie: Czy moda może być wyrazem patriotyzmu?
Czy moda może być wyrazem patriotyzmu? |
|
Za
|
Przeciw
|
Wniosek
|
Ogniwo 11 - reformy gospodarczo-społeczne (czas przeznaczony na wypełnienie zadania - 10 min.)
Stosując metodę „mapy myśli” przedstawcie najważniejsze przemiany społeczno-gospodarcze czasów stanisławowskich(uzupełnijcie brakujące informacje na schemacie, wykorzystajcie wiadomości z podręcznika s.294 - 297)
Rysunek 1.Polski strój szlachecki z XVIII w.
Rysunek 2.Francuski strój męski z XVIII w
Z podciętymi skrzydłami.....
„Z podciętymi skrzydłami.....”
Moda jako wyrazem patriotyzmu? |
|
Za
|
Przeciw
|
Wniosek
|
klasycyzm |
|
|
|
|
|
Społeczeństwo Fabryki Krajowej Płóciennej
-utrzymywanie stosunków dyplomatycznych z zagranicą
Wykorzystanie Rady Nieustającej
- reorganizacja struktury wojska
-utrzymanie porządku publicznego
- pomiar parcel
- regulacja sieci ulicznych
- zniesienie wewnętrznych ceł
- ustalenie urzędowych miar i wag
- nowoczesne warunki handlu
- budowa kanałów i wodociągów
-
-
- brygady, pułki, bataliony(wg.europejskiej struktury)
- usprawnienie ściągania podatków
- lepsze umundurowanie i uzbrojenie
Propagowanie produkcji krajowej
Społeczeństwo Fabryki Krajowej Płóciennej
Kompania Manufaktur Wełnianych
-szabelnia w Mokotowie
- produkcja broni palnej w Kozienicach
- brygady, pułki, bataliony(wg.europejskiej struktury)
-szabelnia w Mokotowie
- produkcja broni palnej w Kozienicach
Reformy społeczno-gospodarcze
-
- zniesienie wewnętrznych ceł
- ustalenie urzędowych miar i wag
- nowoczesne warunki handlu
-
-
-
- budowa kanałów i wodociągów
- pomiar parcel
Propagowanie produkcji krajowej
Wykorzystanie Rady Nieustającej
Reformy społeczno-gospodarcze
1773
Sejm rozbiorowy
1788 - 1792
SEJM WIELKI
MODA
Patriotyzm niekoniecznie na pokaz
REFORMY SPOŁ.GOSP.
Polskie jest dobre
PATRIOTYZM
”Święta miłości kochanej Ojczyzny
OBIADY CZWARTKOWE
czyżby polski salon pani Geoffrin?
KLASYCYZM
antyk lubi się powtarzać
WARSZAWA
pełna kontrastów
TEATR NARODOWY PUBLIKATORY
WZROST ŚWIADOMOŚCI SPOŁ
ROZWÓJ SZKÓL
K E N
RADA NIEUSTAJĄ-CA
„ZDRADA NIEUSTAJĄCA”
„MONITOR”
(ang.SPEKTATOR)
„ZABAWY PRZYJEMNE I POŻYTECZNE”
I w Europie Min.Oświaty
BGUSŁAWSKI; BOHOMOLOEC; ZABŁOCKI
1773
SEJM ROZBIOROWY
PRÓBA REFORM POLITYCZNYCH
1778-1792
SEJM WIELKI
K E N
RADA NIEUSTAJĄCA