Konspekt zajęć zintegrowanych, konspekty zajęć


SZKOŁA PODSTAWOWA

W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO - WYCHOWAWCZYM

DLA DZIECI SŁABO SŁYSZĄCYCH

SZCZECIN UL. GRZYMIŃSKA 6

Podstawową formą aktywności dziecka w młodszym wieku szkolnym jest zabawa, która pobudza różne sfery jego rozwoju, a przede wszystkim rozwoju motoryki, percepcji, myślenia, mowy i emocji.

Zabawa w teatr jest jedną z metod terapii dzieci z uszkodzonym narządem słuchu.

Wprowadzenie dzieci w świat bajki, wymaga przygotowania cyklu zajęć rozbudzających wyobraźnię dziecka, rozwijających jego mowę oraz kształtujących umiejętność reagowania na zmienność sytuacji i rozumienia związków przyczynowo - skutkowych, a więc rozwijających twórcze myślenie. Cykl zajęć powinien obejmować rozmowy swobodne i tematyczne, zabawy rozwijające mowę, odgrywanie ról i pantomimę. Ważnymi elementami przygotowującymi dzieci do zrozumienia treści przedstawienia są historyjki obrazkowe, przygotowywanie kukiełek i zabawa w teatr, którą poprzedza nauka pięknego czytania (głośnego, cichego i z podziałem na role).

Uwieńczeniem tego cyklu zajęć jest wyjście do teatru oraz pełny i świadomy odbiór oglądanego przedstawienia.

Konspekt

zajęć zintegrowanych

dla klasy pierwszej szkoły podstawowej

INTEGRALNY OŚRODEK TEMATYCZNY: Spotkanie ze sztuką.

TEMAT DNIA: Bawimy się w teatr.

I. CELE OGÓLNE:

  1. Poznanie postaci i treści przedstawienia pt.: „Bajka o szczęściu” Izabeli Degórskiej.

  2. Kształtowanie osobowości dziecka poprzez rozwijanie wrażliwości artystycznej, wyobraźni oraz sprawności umysłowych: wrażeń, spostrzeżeń, uwagi, pamięci, mowy i myślenia.

  3. Rozwijanie zainteresowania zabawą twórczą.

  4. Wychowanie przyszłych odbiorców sztuki i miłośników teatru.

  5. Wdrażanie dzieci do współpracy z grupą (wspólna praca i zabawa),

CELE OPERACYJNE:

Uczeń potrafi:

METODY PRACY:

METODY POROZUMIEWANIA SIĘ:

FORMY PRACY:

V. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I. ZAJĘCIA WSTĘPNE.

  1. Powitanie z dziećmi.

12

na dłoni pacynkę - psa, wita się z dziećmi rzucając do każdego z nich piłkę. Dziecko, odpowiadając na powitanie odrzuca, piłkę do nauczyciela i pacynki.

N: Dzień dobry ...............

U: Dzień dobry, Pani Małgosiu.

Dzień dobry, Piesku.

Sprawdzenie obecności.

N: Kto jest obecny?

U: Wymieniają swoje imiona.

N: Kogo dzisiaj nie ma?

U: Wymieniają imiona dzieci nieobecnych.

Ustalenie daty i pogody.

N: Czy dzisiaj jest czwartek?

U: Nie! Środa!

N: Kto w środę jest dyżurnym?

U: Nicola.

N: Podzielimy słowo środa na sylaby. Ile jest sylab? Policzymy.

U: Śro - da (dwie).

N: Podzielimy słowo środa na głoski. Ile jest głosek? Policzymy.

U: Ś - r - o - d - a (pięć).

N: Jaka jest pogoda?

U: Jest zimno: wieje wiatr, pada deszcz, pada śnieg.

Jest ciepło: świeci słońce, nie ma wiatru (wiatr nie wieje), nie ma deszczu (deszcz nie pada).

Dzieci naśladują ruchem i dźwiękiem wybrane elementy pogody.

  1. Ćwiczenia rewalidacyjne:

13

5. Wskazanie tematu i celu zajęć.

Uczniowie losują z koperty kartoniki z cyframi od 0 do 11.

Układają liczby od najmniejszej do największej i odwracają kartoniki na drugą stronę.

0 1 2 3 4 6 7 8 9 10 11

T O J E S T T E A T R

Odczytują napis i przyporządkowują go do makiety teatru.

II. PRACA POZNAWCZA - OBSERWACJA I KOJARZENIE

1. Omawianie historyjki obrazkowej przedstawiającej treść „Bajki o szczęściu” /historyjka została przygotowana przez nauczyciela/

Zadanie I

Celem tego zadania jest rozwijanie mowy czynnej i biernej poprzez spontaniczne wypowiedzi dzieci na temat ilustracji oraz udzielania odpowiedzi na postawione pytania.

Zadanie II

Celem tego zadania jest nauka słuchania, wczuwania się w słuchane opowiadanie poprzez aktywny udział dzieci, kształcenie czytania ze zrozumieniem oraz doskonalenie techniki układania dialogu.

14

Zadanie III

Celem tego zadania jest rozwijanie mowy i wyobraźni dzieci poprzez wykorzystanie mowy werbalnej i niewerbalnej w wyrażeniu charakterystycznych cech zachowania postaci.

W ten sam sposób uczniowie wraz z nauczycielem omawiają wszystkie kolejne obrazki tworzące historyjkę obrazkową.

2. Tworzenie książeczki - pamiętnika z wykorzystaniem ilustracji i dialogu.

Zadanie I

Celem ćwiczenia jest rozwijanie rozumienia i nadawania mowy z wykorzystaniem słuchu. Ćwiczenia w czytaniu ze zrozumieniem.

Zadanie II

Celem zadania jest rozpoznawanie związków przyczynowo - skutkowych oraz rozumienia wysłuchanej treści. Ćwiczenia w czytaniu ze zrozumieniem i pisaniu.

15

III. EKSPRESJA.

  1. Plastyczna - wykonanie prostych kukiełek z papieru, malowanie ich kredkami. Nazywanie postaci i dobieranie odpowiednich etykiet z nazwami.

  2. Muzyczno - rytmiczna - zabawa rytmiczna, śpiewanie rymowanki.

Nauka rymowanki:

U: Co to jest? (dzieci tupią)

To jest teatr. (dzieci klaszczą)

Pa, pa, bam. (grają na instrumentach perkusyjnych)

N: Co tu masz?

U: Świnkę mam! (Myszkę mam! Dziadka mam! Kogucika mam!)

  1. Werbalna - wypowiedzi ustne, czytanie.

IV. ZAJĘCIA KOŃCOWE.

  1. Porządkowanie stanowiska pracy.

  2. Podsumowanie dnia.

  3. Ocena zaangażowania i zachowania uczniów. Wręczenie nagród - uśmiechów.

  4. Zakończenie zajęć.

  5. Pożegnanie z dziećmi.

Po zrealizowaniu zajęć pt. ”Bawimy się w Teatr” - wybieram się z klasą na przedstawienie pt. „Bajka o szczęściu”. Jestem przekonana, że dzieci zauważą natychmiast w przedstawienie bohaterów, o których mówiliśmy w szkole.

Małgorzata Szewczyk

Szkoła Podstawowa

w Specjalnym Ośrodku

Szkolno - Wychowawczym

dla Dzieci Słabo Słyszących

Szczecin , ul. Grzymińska 6

16


