Konspekt lekcji plastyki w I klasie Szkoły Podstawowej, plastyka


Konspekt lekcji plastyki w I klasie Szkoły Podstawowej

Przedstawienie za pomocą modelowania

„Zwierzątka, które darzę największą sympatią”

Program przeznaczony jest dla uczniów klasy I Szkoły Podstawowej w Komarowie, grupa liczy 21 osób. Zadaniem plastycznym tych zajęć jest wyróżnianie i nazywanie kształtów i wielkości oraz fakturalne możliwości opracowania formy z plasteliny. Zajęcia są przewidziane na 1 jednostkę lekcyjną podczas lekcji plastyki.

Cele dydaktyczno wychowawcze:

  1. podejmowanie próby wyróżnienia w bryle postaci zwierząt różniących się kształtem, wielkością i fakturą.

  2. kształtowanie i rozwijanie wyobraźni i pamięci przestrzennej

  3. doskonalenie sprawności manualnej

  4. kształtowanie pozytywnych postaw wobec zwierząt

Technika: modelowanie w plastelinie

Materiały: plastelina, podkładki, patyczki i inne narzędzia do uzyskiwania faktury

Środki dydaktyczne: gotowe rzeźby różnych zwierząt domowych, „Baśń o kocie w butach” Ch. Perrioulta(kaseta)

Formy pracy: indywidualna

Metoda: samodzielnych doświadczeń, metoda zadań stawianych dziecku

Przebieg zajęć:

  1. Nawiązanie do tematu lekcji poprzez przypomnienie ulubionych zwierzątek ( jakie zwierzątka mamy w domu, czy mamy swoje ulubione zwierzątka, jeżeli tak to jak się nazywają).

  2. Omówienie charakterystycznych cech zwierząt

    1. Czym różnią się zwierzęta? ( kształtem, wielkością).

    2. Jak są zbudowane? ( głowa, szyja, tułów, łapki, ogon).

    3. Czym pokryte jest ciało zwierząt? ( sierścią).

    4. Które zwierzęta są mniejsze, które większe? (kot mniejszy od psa, pies większy od świnki morskiej).

    5. Jak opiekujecie się zwierzętami? (rybkom sypiemy pokarm, zmieniamy wodę, psa wyprowadzamy na spacer, z kotkiem bawimy się).

    6. Czy wiele zwierząt możemy nazwać przyjaciółmi człowieka. Dlaczego? ( bo niektóre zwierzęta pomagają nam w domu, umilają pobyt podczas spaceru, lub podczas wypoczynku).

  3. Słuchanie baśni z kasety magnetofonowej w celu wywołania zaciekawienia

postacią kota

  1. Analiza baśni ( jak wyglądał kot, jak był ubrany?).

  2. Rozmowa na temat czynności modelowania ( jak nazywa się artysta, która zajmuje się rzeźbieniem).

  3. Oglądanie gotowych rzeźb zwierząt domowych ( czy podobają się nam postacie zwierząt domowych, czy wszystkie są jednakowej wielkości, takiego samego kształtu?).

  4. Wprowadzenie pojęcia rzeźba, rzeźbiarz ( co to jest rzeźba? Jakim narzędziem posługuje się taki artysta? Kogo nazywamy rzeźbiarzem? W jakim materiale są wykonywane rzeźby- kamień, drewno, gips, glina, plastelina- ).

  5. Temat lekcji - będziemy modelować ulubione zwierzątka, różniące się wielkością i kształtem. Materiałem będzie plastelina. Za pomocą patyczków możemy uzyskać odpowiednią fakturę).

  6. Omówienie sposobu wykonania ( bierzemy odpowiedni kolor plasteliny, ugniatamy aby była miękka. Formujemy bryłę poprzez dodawanie, zlepianie w całość bądź przez „wyciąganie” z całości poszczególnych elementów. Modelujemy ulubione zwierzątko).

  7. samodzielna praca uczniów - nauczyciel obserwuje pracę dzieci, służy radą i pomocą, dzieci pracują z zaangażowaniem modelując zwierzęta).

  8. Omówienie prac i ocena - zachęcanie uczniów do wypowiadania się na temat prac, które zwierzątka zostały najtrafniej przedstawione pod względem wielkości, kształtu i faktury?

  9. Zakończenie zajęć. Ustawiamy zwierzątka w kąciku plastycznym - grupując w dwa zbiory pieski- kotki. Prace będą ozdabiały salę lekcyjną, a także wykorzystamy je podczas lekcji matematyki w temacie „zbiory”. Uczniowie ustawiają prace i porządkują miejsca pracy

Celem zajęć plastycznych było podjęcie próby wyrażania poprzez modelowanie postaci zwierząt różniących się kształtem, wielkością i fakturą. Na początku lekcji dzieci wymieniały zwierzątka jakimi się opiekują w domu, wyróżniły w ten sposób życzliwy i opiekuńczy stosunek do świata przyrody.

Przypomnienie nazw zwierząt oraz ich charakterystycznych cech budowy, kształtu i wielkości sprowokowały dzieci do sięgnięcia pamięcią i wyobraźnią do wyglądu postaci zwierzątka.

Dużym bodźcem emocjonalnym pobudzenia wyobraźni było wysłuchanie baśni „ O kocie w butach” Ch. Perraulta oraz obejrzenie rzeźb zwierząt. Prace dzieci były dość ciekawe i pomysłowo przedstawione. Wyraźnie dało się zauważyć cechy charakterystyczne, różniły się wyglądem, kształtem i wielkością.


