SCENARIUSZ ZAJĘĆ dodawanie i odejmowanie, matematyka w kształceniu zintegrowanym


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat dnia: dodawanie i odejmowanie

Cel ogólny: Pogłębianie wiadomości dotyczących dodawania i odejmowania.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- powie co to dodawanie i odejmowanie;

- pokaże dodawanie w aspekcie ikonicznym i symbolicznym;

- pokaże dodawanie na osi liczbowej;

- pokaże odejmowanie za pomocą klocków Cuisner'a.

Tok zajęć:

  1. Nauczyciel zadaje pytanie:

- „Co to jest dodawanie?”

Dodawanie jest powiększanie.

  1. Nauczyciel kładzie na podłodze 2 tekturowe kółeczka. - „Ile mam kółeczek?”

Dokłada jeszcze 3. „Co teraz robię?” (dokładam)

„Ile kółeczek mam teraz?”

  1. Dzieci zapisują formułę matematyczną: 2 + 3 = 5

  1. Nauczyciel wlewa szklankę wody do słoika. „Ile wlewam szklanek do słoika?”

Dolewa jeszcze jedną szklankę. „Co robię?” (dolewam)

  1. Nauczyciel wsypuje 5 łyżeczek cukru do szklanki. Następnie dosypuje jeszcze 2 łyżeczki. Pyta dzieci: „Co zrobiłam?” (dosypałam)

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
7. Prezentowanie w aspekcie mnogościowym. Nauczyciel prezentuje na tablicy dodawanie w różnych aspektach.

Prezentacja ikoniczna

0x08 graphic
Prezentacja symboliczna

3 + 2 = 5

  1. Pokazywanie działania dodawania na osi liczbowej:

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0 1 2 3 4 5 6

3 + 2 = 5

  1. Nauczyciel zadaje pytanie:

- „Co to jest odejmowanie?”

Odejmowanie jest to ujmowanie.

  1. Nauczyciel prezentuje kółka i mówi:

- „Ile mam kółek?” (5)

- „Jeżeli dwa skreślę to ile będę miała?” (2)

- „Narysujcie to w zeszytach i podpiszcie działaniem matematycznym.”

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
5 - 2 = 3

  1. Odejmowanie jako dopełnianie. Rozwiązywanie zadań matematycznych.

Janek miał 5 zł. Zapłacił za znaczki i zostało m 2 zł. Ile Janek zapłacił za znaczki?

Układanie odejmowania jako dopełniania za pomocą klocków Cuisner'a.

0x08 graphic
5 - = 2

5 - x = 2


