05. (1)Ptaki zimą - 9.12.2010, Scenariusze - przedszkole


Scenariusz zabaw, zajęć organizowanych w przedszkolu

Data: 9.12.2010

Grupa wiekowa: 6latki

Prowadzący: Katarzyna Borkowska, Kinga Matusz

Temat kompleksowy: Przed nadejściem zimy.

Temat zajęcia: Pomagamy ptakom przetrwać zimę.

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

- poznawcze:

- kształcące:

- wychowawcze:

Pomoce dydaktyczne: karty do zabawy logopedycznej, tajemniczy list, kartoniki, płyty CD, ilustracje ptaków oraz pokarmów, ilustracja karmnika

Literatura dziecięca i pedagogiczna:

Etap

Przebieg

Cele operacyjne

Uwagi

ZAJĘCIA PORANNE:

1. Zabawa językowa „Dokończ zdanie”.

2. Zabawa logopedyczna „Jakie to zwierzę?”

2. Zabawa ruchowa „Niedźwiadek”

ZAJĘCIA WŁAŚCIWE:

1. Tajemniczy list

2. List - odczytywanie listu z napisem: „pomocy”

3. Podział dzieci na 4 zespoły i zabawa dydaktyczna „Ptak”

4. Zabawa ruchowa „Śnieżne gwizdki”

5. Rozmowa o warunkach życia ptaków zimą

6. Zabawa ruchowa „Głodne ptaszki”

7. Zabawa językowa „Ptasie zagadki”

8. Zabawa dydaktyczna -Dopasowanie odpowiedniej nazwy do ilustracji ptaka

9. Zabawa ruchowa „Zimowy taniec”

10. Zabawa dydaktyczna „Co zjadam?”

11. Zabawa matematyczna „ Ile ptaków jest w karmniku?”

12. Zabawa ruchowa „Bałwanki”

13. Zakończenie

Dzieci siedzą w kręgu. Prowadząca poleca, aby każdy kolejno dokończył zdanie:

  • Jestem zadowolony(a), kiedy………

  • Każdego dnia……….

  • Najbardziej na świecie chcę…….

  • Najlepiej udaje mi się……..

Prowadząca przedstawia dzieciom karty z ilustracjami połączonych dwóch zwierząt. Zadaniem dzieci jest nazwanie ukrytych zwierząt. Utrwalenie poprawnej wymowy głosek „c”; „ż”; „cz”; „sz”

Z przedstawionych przedmiotów - znajdź taki przedmiot, którego nazwa rozpoczyna się inną głoską niż pozostałe. Utrwalenie głoski „s”; „cz”

Prowadząca śpiewa tekst piosenki, następnie wspólnie z dziećmi wykonuje odpowiednie ruchy ilustrując piosenkę.

Jedna łapka, druga łapka, ja jestem niedźwiadek,

Jedna nóżka, druga nóżka, a to jest mój zadek,

Lubię miodek, kocham miodek i kradnę go pszczółkom,

Jedną łapką, drugą łapką a czasami rurką.

W sali przedszkolnej słychać głośne pukanie. Prowadząca prosi jedno dziecko, żeby otworzyło drzwi. Przed drzwiami leży list. Dziecko przynosi go do sali. Wspólne otwarcie.

Prowadząca odczytuje treść listu. Wspólnie z dziećmi zastanawia się, kto mógł go napisać.

Drogie dzieci! 
Czy pamiętacie o swoich przyjaciołach? Tych, którzy zwiastują wiosnę, latem pięknie Wam śpiewają, a jesienią zrzucają jarzębinowe korale? Zima to dla nas ciężki czas. Piórka nie grzeją zbyt mocno, w gniazdkach zimno, a jedzenie leży pod stertą pusz
ystego śniegu, gdzie nasze nogi i dzioby nie sięgają. Prosimy! Pomóżcie nam kawałkiem suchego chleba, plastrem słoniny lub garścią ziarenek. W nagrodę wiosną i latem znów Wam zaśpiewamy. 
Wasze koch
ane 
(tutaj odcisk ptasiej nogi
)

Dzieci układają z rozsypanki wg kodu podpis właściciela listu. Kartoniki układają zgodnie z kolorami, które podaje prowadząca. (kartonik czerwony, zielony, żółty, niebieski, biały).

Próby całościowego odczytania napisu PTAKI. Dzieci dzielą wyraz na sylaby. Następnie przypinają wyraz na tablicy.

Dzieci stoją w kole. Osoba prowadząca wywołuje kolory wizytówek. Wywołane osoby wykonują wcześniej ustalony ruch:
gwiazdki żółte - klaszczą w dłonie, gwiazdki srebrne - klaszczą dłońmi o uda, gwiazdki niebieskie - podskakują do góry, gwiazdki białe - tupią nogami.

Dlaczego ptaki proszą o pomoc?,

Jaka jest zima?,

Dlaczego ptakom trudniej się żyje w zimie?,

Co według Was lubią jeść ptaki?,

Czy suchy chleb wystarczy?,

Dlaczego ptaki zimą powinny zjadać tłuszcze?

Dzieci-ptaki poruszają się po sali, wydają wybrane przez siebie dźwięki, w czasie przerwy w muzyce, palcami uderzają o podłogę oraz wypowiadają tekst: „my jesteśmy głodne ptaszki, bardzo chcemy kaszki”

Sroga zima, sroga, śniegiem drogi ściele, kto ćwierka za oknem, szary nasz … WRÓBELEK

Czarny, krzykliwy, po polu chodzi, po drzewach, płotach skacze, na ziemi siada, pędraki zjada, więc lubią go oracze… GAWRON

Gdy powiesisz za oknem kawałek słoniny to one przylecą zaraz w odwiedziny… SIKORKI

Brzuszek pękaty, fraczek czerwony, przyleciał do nas z północnej strony… GIL

Kilka nastroszonych piórek,
Co też ćwierka ten czupurek?
Nawet chłód i głód przetrzymam.
Tu zostanę choć jest zima. (wróbel)

Czarny, krzykliwy po polu chodzi,
po drzewach, płotach skacze,
na ziemi siada, pędraki zjada,
więc lubią go oracze. (gawron)

Po gałązkach kozły fikamy,
chętnie tłuszczyku z patyczka
do góry nogami zjadamy. (sikorki)

Ptaszku z zimnej krainy,
co jesz korale jarzębiny,
czerwone, jak twoja
kamizelka!
Ile przeleciałeś mil?
Wiemy, że ty jesteś... (gil).

Przyjrzenie się ilustracjom różnych ptaków, rozpoznanie i nazwanie ich.

Próby odczytania globalnego nazw ptaków, podział na sylaby, wydzielanie głoski w nagłosie i wygłosie wyrazu

Zabawa ruchowa z wykorzystaniem szalików. Dzieci tańczą w rytm muzyki, swobodnie ją interpretując.

Przyporządkowanie ptakom odpowiedniej karmy.

Przeliczanie ile ptaków przyfrunęło do karmnika, a ile odleciało.

Wszystkie dzieci przemieniają się w bałwanki. Przy piosence „Pada śnieg” ( na melodię „Jungle Bells”) dzieci - bałwanki tworzą długi kulig poruszający się po całej sali. Na przerwę w muzyce dzieci - bałwanki, naśladują dłońmi padający śnieg. Na następnej przerwie w muzyce poprawiają swój wygląd pomagając sobie wzajemnie: 
·         Poprawiają marchewkę na nosie, 
·         Kapelusz na głowie, 
·         Guziki na brzuchu, 

Rozdanie dzieciom obrazka z konturami sikorki. Dzieci mają wykleić papierem kolorowym sikorkę.
        

- Dziecko samodzielnie kończy zdanie.

- Dziecko wymienia zwierzęta, które zostały połączone w jedno.

- Dziecko poprawnie wymawia głoski „c”; „ż”; „cz”; „sz”; „s”.

- Dziecko podejmuje próbę powtórzenia tekstu piosenki.

- Dziecko naśladuje ruch pokazany przez prowadzącą.

- Dziecko poprawnie wykonuje polecenie prowadzącej.

- Dziecko uważnie słucha treści listu.

- Dziecko zgodnie z kodem układa podpis właściciela listu.

- Dziecko podejmuje próbę globalnego odczytania wyrazu.

- Dziecko poprawnie dzieli na sylaby wyraz PTAK i wydziela głoskę w jego nagłosie i wygłosie.

- Dziecko wykonuje ruchy zgodnie z poleceniem prowadzącej.

- Dziecko poprawnie odpowiada na pytania prowadzącej.

- Dziecko wyjaśnia w jaki sposób trzeba pomagać ptakom w zimie.

- Dziecko bierze czynny udział w zabawie.

- Dziecko poprawnie odgaduje zagadki.

- Dziecko rozpoznaje i nazywa ptaki na ilustracjach.

- Dziecko podejmuje próbę odczytania globalnego nazw ptaków.

- Dziecko poprawnie dzieli na sylaby wyrazy i wydziela w nich głoskę w nagłosie i wygłosie

- Dziecko manipuluje szalikiem w rytm muzyki.

- Dziecko poprawnie dopasowuje pokarm do ptaka.

- Dziecko poprawnie przelicza liczbę ptaków w karmniku.

- Dziecko bierze czynny udział w zabawie.

- Dziecko naśladuje ruchem propozycje nauczyciela,

- Dziecko starannie wykonuje pracę plastyczną.


