Scenariusz zajęć Ratujmy naszą planetę, Przyroda i ekologia


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II

OPRACOWANIE:

mgr Teresa Mierzwa

nauczycielka nauczania zintegrowanego

Zespołu Szkół w Starej Łubiance

TEMAT OŚRODKOWY: Ziemia- nasza planeta.

HASŁO DNIA: Ziemia- nasz dom.

Rozmawiamy o mieszkańcach Ziemi.

Ratujmy naszą planetę!

TEMAT ZAJĘĆ: Ratujmy naszą planetę!

TREŚCI EDUKACYJNE: Indywidualne czytanie wierszy w grupach- układanie

odpowiedzi na pytania do danego wiersza.

Odejmowanie i dodawanie liczb w zakresie 100, układanie liczb w kolejności wzrastającej.

Odczytywanie zdań metodą sylabową od tyłu.

Układanie zdań do wyrazu ZIEMIA, tworzenie nowych wyrazów z liter tworzących wyraz EKOLOGIA, rozwiązywanie zagadek. Utrwalenie piosenek ,, Świat woła o pomoc'' i ,, Żyj z przyrodą w zgodzie''.

RODZAJE EDUKACJI: polonistyczna, matematyczna, muzyczna,

środowiskowa.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń po zajęciach.

FORMY: zbiorowa aktywność jednolita- z całą klasą, aktywność grupowa,

indywidualna aktywność jednolita.

PRZEBIEG

1. Śpiewające powitanie.

2. Rozgrzewka matematyczna.

3. Zabawa przy piosence,, Żyj z przyrodą w zgodzie”( rozdanie znaczków ryb, ptaków, kwiatów, motyli).

4. Podział na grupy, zajęcie miejsc przy stolikach.

5. Rozwiązywanie zagadek czytanych przez Rodziców.

L U D Z I E

R O Ś L I N Y

P O W I E T R Z E

M O R Z A

G Ó R Y

R Z E K I

K W I A T Y

Z W I E R Z Ę T A (analiza wyrazu- litery 9, głoski 7).

6. Wspólne odczytanie powstałego hasła: ZIEMIA, układanie zdań z tym wyrazem przez uczniów.

7. Zabawa przy piosence,, Świat woła o pomoc”.

8. Rozdanie kopert z zadaniami dla grup:

na kartkach, z jednej strony jest działanie matematyczne, z drugiej fragment wiersza. Zadanie polega na wykonaniu obliczeń i ułożeniu wyników w kolejności wzrastającej. Następnie kartki odwrócić, powinien powstać tekst wiersza ( każda grupa ma inny wiersz).

9. Prezentacja pracy grup - Rodzic lub dobrze czytające dziecko odczytuje powstały tekst a pozostali uczniowie z grupy odpowiadają na pytania do tego tekstu.

10. Układanie nowych wyrazów z liter tworzących wyraz EKOLOGIA,

zapisywanie ich, odczytanie, liczenie.

11. Wspólne odczytanie ,, ukrytych pragnień” mieszkańców Ziemi metodą

sylabową od tyłu.

CHCEMY:

Podziwiać piękno przyrody i słuchać śpiewu ptaków.

Jeść zdrowe warzywa i owoce.

Odpoczywać wśród kwiatów i zielonych drzew.

Kąpać się w czystej wodzie.

Oddychać czystym powietrzem

( chać- dy- Od stym- czy rzem- wiet- po).

12. Zapisanie ,, pragnień” w zeszytach.

13. Zadanie pracy domowej- karta ,,Dbamy o Ziemię”.

14. Podsumowanie pracy na zajęciach, wręczenie upominków.

15. Prezentacja inscenizacji ,, Na ratunek Ziemi”.

ZAŁĄCZNIKI DO ZAJĘĆ

,, Ziemia”

To nasza Ziemia -

kula olbrzymia.

Mieszkamy na niej.

Mocno nas trzyma

i leci z nami w przedziwny sposób

Przez czarną, zimną przestrzeń

Kosmosu.

Odpowiedz na pytania.

  1. Jak nazywa się nasza planeta?

  2. Jak nazywają się jej mieszkańcy?

,, Dbaj o przyrodę”

Chcemy żyć z Wami w zgodzie, w przyjaźni.

Niech nie zabraknie Wam wyobraźni.

Tęczowy motyl nad łąką lata,

pająk misternie sieć swą uplata.

Patrzcie, jak pięknie w lesie, ogrodzie!

Ile jest życia w ziemi i w wodzie!

I Ty , Drugaku oszczędzaj wodę!

Nie niszcz i nie śmieć

DBAJ O PRZYRODĘ!

Odpowiedz na pytania.

  1. Dlaczego przyroda potrzebuje naszej troski i opieki?

  2. Co powiedziałbyś koledze, który:

,, Apel do ludzi”.

Gdy się do życia

wiosną świat budzi

przyroda pisze

apel do ludzi.

O naszym zdrowiu nikt nie pamięta?

Trujące ścieki,

trujące dymy,

bez tlenu rzeki...

...My się dusimy!

A gdy umrzemy

w trującym brudzie,

na martwej ziemi

zginą też ludzie!

Odpowiedz na pytania:

  1. Kto zwraca się w wierszu z apelem do ludzi?

  2. Na co uskarżają się rośliny i zwierzęta i co je oburza?

  3. Do czego zachęcają ludzi rośliny i zwierzęta?

,, Kto kocha przyrodę”

Zwierzała się pewna pani mamie Ani:

Moja córeczka Zocha

to wszystkie kwiaty kocha.

Z każdego spaceru do domu przynosi

całe pęki - jakby je kto kosił.

Gdyby Zosia siły miała,

całą łąkę by zerwała.

Na to Anka z krzykiem:

jest zwykłym szkodnikiem!

Tylko bezmyślne gagatki

niszczą jak popadnie kwiatki.

Odpowiedz na pytania:

  1. Czy Zosia naprawdę kocha przyrodę?

  2. Jak Anka nazwała Zosię i dlaczego?

,, Żyj z przyrodą w zgodzie”

Na wycieczce, na obozie,

tam, gdzie rzeka, tam, gdzie las,

skarbów ziemi trzeba bronić:

kwiatów, zwierząt, drzew i gniazd.

Czy to stary, czy też młody,

lis i człowiek, ryba, ptak,

każdy cząstką jest przyrody,

powtarzajmy razem tak:

Żyj z przyrodą w zgodzie!

Odsuń od niej zło!

I pamiętaj co dzień,

żeby chronić ją!

Żyj z przyrodą w zgodzie!

To wspaniała rzecz!

Na ziemi, na wodzie

Warto druhów mieć

Odpowiedz na pytania:

  1. Jakie skarby oferuje nam Ziemia?

  2. Kto powinien o te skarby dbać?

Wiersz do przeczytania przez dwoje rodziców.

Kto ty jesteś? Wandal mały.

Jaki znak twój? Kij złamany.

Gdzie wyjeżdżasz? Nad jezioro

.

Co tam robisz? Niszczę sporo.

I co jeszcze? Niszczę zieleń.

Co potrafisz? Bardzo wiele.

A na przykład? Krzyczę, śmiecę.

Co myć lubisz? Auto w rzece.

DRZEWA: A kolega? Także drze się.

Co zaprószasz? Ogień w lesie.

A co zrywasz? Kwiatki - listki.

Komu szkodzisz? Sobie - wszystkim.

Czym w pień ciskasz? Ostrą blaszką.

Z jaką miną? Bardzo dziarską.

Twoje hobby? Tranzystorek.

A co wbijasz? Kozik w korę.

Kto twym wrogiem? Grzyb pod drzewem.

Gdzie masz rozum? Tego nie wiem.

1. wać - czy - po - Od wśród tów - kwia i nych - lo - zie

drzew.

2. Jeść we - zdro wa - rzy - wa i ce - wo - o.

3. chać - dy - Od tym - czys rzem - wiet - po.

4. pać - Ką się w tej - czys dzie - wo.

KARTA PRACY DLA UCZNIA

.......................................................

Imię i nazwisko

1.Podziel litery pionową kreską tak, aby powstały wyrazy.

L U D Z I E R O Ś L I N Y P O W I E T R Z E M O R Z A G Ó R Y R Z E K I K W I A T Y Z W I E R Z Ę T A

2.Wpisz utworzone wyrazy w linie i zaznacz wskazaną literę.

3. Zaznaczone litery wpisz do tabelki i odczytaj hasło.

1

2

3

4

5

6

4.Napisz dwa zdania z powstałym hasłem.

...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................


ZESTAWY PYTAŃ PODSUMOWUJĄCE ZAJĘCIA

ZESTAW I

1.Dlaczego w lesie na polanie nie można rozpalać ognisk?

Odp. Rozpalanie ognisk może spowodować pożar.

2.Komu na nowo potrafi odrosnąć ogon?

Odp. Jaszczurce.

3. Który z ptaków jest lekarzem drzew?

Odp. Dzięcioł.

4.Dlaczego kartonowe pudełka po napojach należy zgniatać?

Odp. Dlatego, że zajmują mniej miejsca w śmietnikach i na wysypisku.

5. O co może prosić drzewo?

Odp. Prośby drzewa mogą być następujące:

6. Dlaczego na spacer do lasu nie wybieramy się z psem?

Odp. Pies płoszy zwierzęta leśne.

7. W czasie ostrej zimy więcej zwierząt ginie z głodu czy z pragnienia?

Odp. Więcej zwierząt ginie z pragnienia ponieważ nie jedzą śniegu.

8. Czy papierosowy dym zatruwa środowisko?

Odp. Tak.

9. Co oznacza słowo recykling?

Odp. Recykling - to zbieranie różnych odpadów i ponowne ich wykorzystanie w przemyśle i rolnictwie.

ZESTAW II

1. Dlaczego nie należy hałasować w lesie?

Odp. Hałas płoszy i drażni zwierzęta.

2. Jak nazywamy ludzi, którzy odżywiają się przede wszystkim warzywami i owocami?

Odp. Są to wegetarianie.

3. Dlaczego nie można dotykać ptasich gniazd?

Odp. Ptaki porzucą gniazda, które dotykał człowiek.

4. W jaki sposób można zapobiegać niszczeniu lasów w okresie Świąt Bożego Narodzenia?

Odp. Kupujemy sztuczne choinki, stroiki lub drzewko w doniczce, które potem przesadzamy do ziemi np. w ogrodzie.

5. Dlaczego należy szanować chleb?

Odp. Chleb jest podstawą wyżywienia. W wielu krajach brakuje chleba i ludzie głodują.

6. Czy dzięcioł robi zapasy na zimę?

Odp. Nie, ponieważ przez cały rok wydobywa pożywienie spod kory drzew.

7. Kiedy obchodzimy Dzień Ziemi?

Odp. 22 kwietnia.

8. Czym zajmuje się ekologia?

Odp. Ekologia to nauka, która uczy jak dbać o środowisko i jak postępować aby przyroda była piękna i zdrowa.

9. Który z ptaków potrafi naśladować głosy innych ptaków?

Odp. Szpak naśladuje głosy innych ptaków.

ZESTAW III

1. Jaki grzyb rośnie na drzewach?

Odp. Huba.

2. Wymień środki komunikacji, które najmniej zanieczyszczają środowisko naturalne?

Odp. Rower, tramwaj, metro.

3. Dlaczego lotniska buduje się poza miastem?

Odp. Samoloty podczas startu powodują olbrzymi hałas, który jest szkodliwy dla zdrowia człowieka.

4. W jaki sposób należy opiekować się psem?

Odp. Psa należy karmić, wyprowadzać na spacer, dbać o jego higienę i nie wolno go bić ani kopać

5. Które drzewo iglaste gubi igły?

Odp. Modrzew.

6. Jaki ptak zjada dziennie tyle szkodników ile sam waży?

Odp. Sikorka.

7. W jaki sposób służby leśne ( leśnicy) pomagają zwierzętom przetrwać zimą w lesie?

Odp. Leśnicy wykładają w paśnikach siano, wyrzucają kasztany, żołędzie i warzywa.

8.W jakim miesiącu odbywa się sprzątanie świata?

Odp. We wrześniu.

9.Co to są pomniki przyrody?

Odp. Pomnikami przyrody nazywamy bardzo stare drzewa np. Dąb Bartek, skały i jaskinie.


