Spacer po jesiennym lesie, scenariusze zajęć kl. I-III


Spacer po jesiennym lesie

Maria Fiszer, Bożena Długosz - Miejskie Przedszkole Integracyjne Nr 35 w Częstochowie

Grupa integracyjna 5 - latków

0x01 graphic

Miejskie Przedszkole Integracyjne Nr 35 w Częstochowie

Projekt sytuacji edukacyjnej w grupie integracyjnej 5-latków

Grupa:18 dzieci zdrowych i 5 dzieci niepełnosprawnych

(1- autyzm wczesnodziecięcy,1-zespół Downa,1-upośledzenie umysłowe i ruchowe, brak mowy czynnej,1-dziecięce porażenie mózgowe,1—opóźnienie umysłowe i zaburzenia emocjonalne).

Data: 21 października 2002 r.

Opracowanie propozycji zajęć i prowadzenie:

Maria Fiszer, Bożena Długosz - nauczyciel wspomagający

  1. Organizacja grupy, przygotowanie do zajęć wynikających z realizowanych treści programowych.

  • Zajęcia wynikające z realizowanych treści programowych.

      1. Temat : „Spacer po jesiennym lesie”.

    Cel ogólny: wzbogacanie wiadomości dzieci na temat ekosystemu - las.

    Cele operacyjne: dziecko potrafi

    Metody: elementy metod pedagogiki zabawy, elementarnej

    matematyki wg Gruszczyk-Kolczyńskiej, ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne, techniki metody dramy - pantomimy, elementy metod Marii Montessori.

    Formy: zespół, grupa, indywidualna.

    Przestrzeń edukacyjna: lampion ze świeczką, ilustracje zwierząt

    leśnych, osłonki na ilustracje w postaci niebieskiej folii, postać Chochlika - pacynka, skrzynia z materiałem przyrodniczym, tacka, makieta lasu, korony z papieru, szarfy, obręcze, bibułkowe grzyby, puzzle 4-elementowe z postaciami zwierząt leśnych, muzyka relaksacyjna - kaseta magnetofonowa.

    Przebieg zajęcia: